Вече можем да вземаме биопсии от жлъчен канал
.jpg)
Болница „Тракия" е един от трите основни центъра в България, в които се извършват голям обем и с висока степен на трудност инвазивни гастроентерологични ендоскопски манипулации под ехографски контрол. Сега лекарите там разполагат и с нова апаратура – SpyGlass. Какво представлява тя и за какво се използва, разказва д-р Иван Сираков в нашата рубрика „Преглед".
Резултатите ни са сравними със средно големите европейски гастроентерологични центрове и с най-добрите отделения в България. КОВИД-19 се отрази изключително лошо и на нашата работа. Ограниченията и реформирането на цели структури в КОВИД-зони, периодите, в които трябваше да даваме дежурства в тези отделения забави една голяма част от проектите ни. Въпреки това вървим напред.
Иновацията
Последната ни придобивка е апаратура SpyGlass за холангиоскопия и панкреатоскопия. Това са методи за директен ендоскопски оглед на жлъчните канали и панкреасния канал. Чрез нея имаме възможност да оглеждаме и да работим вътре в самия жлъчен канал. Това е своеобразно надграждане на ендоскопската ретроградна холангио панкреатография (ERCP) – една процедура, която от първия ми ден тук е направление, в който се развиваме много успешно.
Преди пандемията, през 2019 година, успяхме да извършим 445 броя ERCP процедури, което на фона на броя легла, с които разполагаме, и на броя лекари и сестри в отделението, е истинско постижение. Това е цифра, към която се стремят средноголемите гастроентерологични центрове в Европа. Качеството, разбира се,е определящо. Нивото ни на успеваемост на манипулациите, процентът усложнения - нашият е сред най-ниските в Европа за такива процедури, и крайните ни резултати са наистина впечатляващи.
Възможностите
SpyGlass холангиоскопията позволява вземането на биопсии от самия жлъчен канал, а това подобрява значително диагностиката и прецизира последващата работата на хирурзите. Защото, когато един пациент има стеснение на жлъчния канал, ние трябва да изясним на какво то се дължи. С този апарат обследваме така наречените проксимални и хилусни стенози на жлъчния канал.
Другото важно приложение на методиката е при трудните за манипулиране големи камъни в жлъчния канал. Досега пациентите с такъв проблем отиваха на оперативно лечение. Сега имаме възможност да вкараме в жлъчния канал много тънка сондичка - катетър за литотрипсия. На практика тази методика не се различава от литотрипсията при бъбречни камъни. По този начин имаме възможност да разбиваме големи камъни с електрохидравлична литотрипсия. Така проблемът на този пациент бива разрешен неоперативно. Резултатите ни са много добри.
При около 10% от пациентите, които са показани за изследване с ЕRCP, се налага да се направи SpyGlass процедура. Това са едва около 30 - 40 пациенти на година. Изглежда твърде голяма и скъпа инвестиция за толкова малко хора, но за нас здравето и животът на пациентите е преди всичко. Това е инвестиция в бъдещето, а ние държим да бъдем в крак със света.
Здравето, отговорност на всеки
Пациентите имат изключително високи изисквания към нас като лекари и често - никакви изисквания към самите себе си. Над 70-80% от пациентите чакат здравословното им състояние да излезе напълно от контрол, за да дойдат в болницата, очаквайки, че ще открият тук не просто лекари, а магьосници. Не може да си преяждал и прекалявал с алкохол цял живот,да не ходиш на никакви профилактични прегледи,да не спазваш указанията на съответните лекари,да не пиеш лекарствата си, и като рухнеш, да очакваш, че ние за един час или ден ще го излекуваме и той ще се прибере вкъщи чисто нов.

Варна е най-добрата локация за Протонен център
При нас всички клиники, необходими за лечение на деца с онкохематологични заболявания функционират успешно, имаме и обучени специалисти, казва проф. Елица Енчева

Кардиохирургията ни е на европейско ниво

Спасиха бебе с рядка малформация на белия дроб

Спасиха мъж с разкъсване на аортата

Апарат с ИИ за прецизна колоноскопия в "Тракия"

COVID-19 все още е сериозен риск за здравето на пациентите
Вирусът представлява риск по отношение появата на нови мутации само и единствено, когато се намира в човешкия организъм, казва проф. Татяна Червенякова

Уникална операция на дете с рядък тумор

Сложна очна операция на дете след травма с лък

В „Пирогов" спасиха мъж с тежък мозъчен кръвоизлив
