Инсулт заплашва пищните момичета
Предсърдното мъждене е най-честото ритъмно нарушение, което вдига риска от инсулт и инфаркт с 20 на сто. Най-често проблемът се отключва след 60 години, напомнят кардиолозите. „Предишно наше проучване показа, че мъжете, които са по-едри на 20 години, както и тези, които натрупват килограми в средна възраст, рискуват да отключат предсърдно мъжене”, уточнява проф. Аника Розенгрен, интернист в Университета на Гьотеборг, Швеция. „Сега решихме да проверим дали същата тенденция е валидна за жените”, уточнява тя.
В проучването се проследяват 1 522 358 жени
благодарение на шведските регистри за ражданията и хоспитализациите. Средната възраст, на която са забременели за първи път, е 28 години. А учените са събрали данни за теглото им - малко след зачеването, височината, възрастта, стойностите на кръвното налягане и захарта, както и вредните им навици – като пушене например. Телесната им повърхнина (BSA) е изчислена по стандартна формула, базирана на килограмите и ръста. Така жените са разделени в четири групи – с BSA 0.97–1.61, BSA 1.61–1.71, BSA 1.71–1.82 и BSA 1.82–3.02 м2.
Някои от дамите са проследявани по 33.6 години, като средният период на изследване е 16 години. 7 001 от тях са приети в болница заради предсърдно мъждене на средна възраст 49 години. При анализът на данните се казва, че рискът от такова скача съответно с 1.16, 1.155 и 2.61 пъти в група две, три и четири, сравнен с този при най-дребните дами. „Категорично доказахме, че по-едрите жени са по-заплашени от предърдно мъждене,
като опасността расте стъпаловидно
Така при най-пищните дами рискът е близо 3 пъти по-висок, отколкото при най-дребните”, обяснява проф. Розенгрен.
Сравнени с най-фините дами, най-едрите били били с 9 см по-високи (161 спрямо 170 см среден ръст) и с по-висок индекс на телесната маса (BMI) – 21 срещу 28, уточняват авторите на изследването. „Предсърдното мъждене обаче е резултат не само от причинените от затлъстяването метаболитни промени”, категорична е проф. Розенгрен. „При едрите хора – не непременно дебели, предърдието е по-голямо. А това е предпоставка за предсърдно мъждене“, обяснява шведският професор по вътрешни болести. „По принцип рискът от инсулт и инфаркт е по-нисък при високите хора и те показват по-добра преживяемост след сърдечно-съдов инцидент”, допълва проф. Розенгрен. „Обикновено те са се хранили по-добре още от утробата и в ранна възраст, по-образовани са и с по-висок социоикономически статус”, разкрива шведският учен. „Оказва се обаче, че по-едрото тяло
се отразява и на структурата на сърцето
се превръща в отключващ фактор за предсърдно мъждене”, допълва ученият от Гьотеборг. „Затова, ако сте висок, е добре да избягвате трупането на излишни килограми – независимо дали сте жена или мъж”, коментира в заключение проф. Розенгрен.