НЗОК плаща медицинските изделия срещу ефект
(3).jpg)
Здравната каса ще плаща новите медицински изделия срещу анализ на ефекта, до който води приложението им. Целта е да се докаже нуждата от употребата им на база постигането на добро здравословно състояние при пациентите срещу приемлива цена. Това става ясно от новите правила, по които ще се провежда договарянето на медицински изделия.
Промените вече са в сила и засягат новите медицински изделия, както в болничната помощ, така и извън нея. С тях за първи път у нас здравната каса ще проследява какъв е ефектът от прилагането на даден иновативен консуматив, за да е наясно дали има смисъл да го плаща. При изделията, които се използват от дълго време, това не е нужно, защото резултатите са ясни от практиката.
Подобна е и философията при
реимбурсирането на иновативните лекарства, където за най-новите и скъпи терапии Националният съвет по цени и реимбурсиране трябва да проследява ефекта от тях при пациентите, които ги ползват. Засега обаче този процес не работи достатъчно добре и все още няма достатъчно надеждни данни от болниците.
При медицинските изделия обаче
проследяването ще се прави от самите производители, ако искат да получат обществено финансиране, а касата ще ги подпомага логистично. Те ще трябва да събират данни от пациентите, на които са били сложени продуктите им. Индикаторите ще засягат преживяемостта на пациентите след поставянето на иновативна сърдечна клапа, койл в неврохирургията или за степента на инвалидност след нова ортопедична протеза.
Резултатът ще се гледа не само
непосредствено след операциите до година, но и след няколко години – три, пет и т.н, в зависимост от заболяването му. За да се оцени състоянието на пациента може да се правят и психологически тестове за състоянието му, да се види каква е степента на възвърнатите му възможности за нормален живот.
Резултатите ще се съпоставят с цената
на медицинското изделия и така ще се прецени дали има смисъл НЗОК да го плаща, особено, ако е по-скъпо от стандартните консумативи, които се ползват при лечението на съответното заболяване. Примери за конкретните индикатори и формулите, по които се изчислява медицинската или социално-икономическата ефективност може да намерите в самите правила на НЗОК.

Е-аптеките станаха 100
От 2020 г., когато започна пандемията досега, са се появили 48, показват данните на ИАЛ

Вендинг лекарства и в Търговище
Два автомата ще продават медикаменти без рецепта денонощно, те са поставени в територията на аптеки

Автоматите за лекарства в приемната на аптеките

Pfizer купува Global Blood Therapeutics

Забраната за райски газ е факт от днес

БАТЕЛ срещу промените в СЕСПА
Според тях оповестяването на липсите на медикаменти в складовете им се квалифицират като търговска тайна

Държавата ще плаща за off-lable лекарства

EМА препоръча 11 нови лекарства

Още 35 млн. за Ремдесивир
