10-месечно бебе погубено от морбили

Както специалистите предупреждаваха многократно в последния месец, в кърмаческа възраст дребната шарка
протича изключително тежко
Наред с инфекциозното заболяване, детето е имало и тежък ларингит, който по принцип е част от клиничната картина на морбили, но когато се проявява в по-сериозна форма, се приема за усложнение – в такива случаи заболяването протича тежко и със спастични пристъпи, обясниха още специалистите. Бебенцето е развило спастичен бронхит. "Направена му е графия на белите дробове, но не е установена пневмония. Консултирано е с лекари от различни медицински специалности. Заради тежкия ларингит е консултирано и със специалист по ушно-носно-гърлени болести, който е назначил адекватна терапия. Правени са му и инхалации", уточниха още от "Св. Георги". В 4 ч сутринта на 9 април състоянието на пеленачето детето рязко се е влошило и то е получило дихателна недостатъчност. Въпреки всички предприети реанимационни действия, детето е починало в рано сутринта на Цветница.
Вирусът-убиец идва от Румъния
обясни тази сутрин пред Нова ТВ проф. Тодор Кантарджиев, директорът на Националния център по заразни и паразитни болести. И препоръча контактите на бебета да се ограничат максимално. Проф. Кантарджиев успокои още, че при децата и възрастните, получили поне една доза от ваксината, вероятността да се разболеят от морбили е 5 пъти по-малка, а рискът от развиване на усложнения е сведен до минимум.
Здравните власти уточняват, че от 17 март до 7 април в РЗИ-Пловдив
са регистрирани 36 случая
на морбили. Лабораторно са потвърдени 21 от тях, пробите на двама от изследваните пациенти са отрицателни, а един е с променена диагноза - рубеола. Още 12 болни очакват резултата от тестовете си. Повечето от заболелите са от град Пловдив, но в последната седмица са установени случаи и от други населени места в областта, признават здравните власти. Това са пациенти, които са били в контакт със заразени от двете болници под тепетата, където първите болни са били хоспитализирани с други диагнози до появата на обрива. Както Clinica.bg вече писа, детското отделение на "Св. Мина" е сложено под карантина заради взрив за дребна шарка. Рестриктивният режим ще е в сила до 19 април.
Междувременно първите заболели от морбили вече са изписани, уточниха още здравните власти. Пациентите, които остават в болница,
засега не са в тежко състояние
и не се нуждаят от допълнителни реанимационни мерки, успокояват специалистите. А Министерство на здравеопазването (МЗ) отнова призовава родителите да проверят имунизационния статус за морбили на децата си и - при наличие на пропуски - да бъдат взети спешни мерки за ваксинирането им.
Как да познаем симптомите на морбили - вижте в специалния материал на Clinica.bg.

Нов случай на морбили

365 хиляди са се разболели от морбили

800 станаха случаите на морбили

Морбили застъпва все повече в София

Случаите на морбили станаха 66
От тях потвърдени официално са 41, отчитат от здравното министерство

Морбили взе 11-та жертва в Сърбия

Расте пандемията от морбили в Европа

30% от децата без имунизация за морбили

Морбили идва през Гърция
