Младите медици предпочитат частния сектор
(5).jpg)
По данни на Световната здравна организация към 2013 г. недостигът на медицински специалисти в световен мащаб възлиза на 7.2 милиона и се прогнозира дефицитът към 2035 г. да е 12.9 милиона. През 2016 г. в Глобалната стратегия на човешките ресурси в здравеопазването се извежда още по-притеснителна прогноза – очаква се дефицитът на медицински специалисти да достигне 18 милиона още през 2030 г. Регионалните диспропорции при разпределението на здравните кадри, вътрешната и външната миграция, ниското заплащане в сектора и условията на труд в българските болници допълнително обострят недостига в България. Какво е мнението на специалисти и специализанти показва втора част на анкетното проучване на Златина Шотарова. Тя е доктор по администрация и управление в научна специалност "Организация и управление извън сферата на материалното производство" към УНСС и асистент към катедра "Публична администрация" в университета.
Анкетното проучване е реализирано през 2018 г. сред 461 медицински специалисти и специализанти от професионални направления „медицина", „дентална медицина" „фармация" и „здравни грижи". Средната възраст на респондентите е 31 години, като 90% от общия брой владеят чужди езици. Най-голям е делът на хората от професионално направление „медицина" (278 човека), следвани от специалисти по здравни грижи (70 човека), а също така и фармацевти и лекари по дентална медицина. Близо половината от анкетираните са специализанти.
Дефицитни специалности
Едва 15.7% от анкетираните са маркирали специалностите „Инфекциозни болести", „Педиатрия", „Спешна медицина", „Анестезиология и интензивно лечение", „Неонатология" и „Обща и клинична патология", които се сред непривлекателните сред младите и съответно при тях недостигът е по-задълбочен.
Кой сектор е предпочитан
Сходно както при интервюто сред студентите, което можете да прочетете тук, преобладаващата част от анкетираните специалисти (54%) предпочитат да се развиват в частния сектор
Трудности с професионалната реализация
Трудности с професионалната си реализация отбелязват 57.4% от анкетираните и като причини открояват ниското заплащане на медицинския труд в страната, начинът на функциониране на здравната система, липса на модерна медицинска апаратура, липса на целенасочена кадрова политика, неизвестност, липса на сигурност и др.
Миграцията според медицинските специалисти
Тенденцията е, че повечето български медицински специалисти планират да специализират и да работят в чужбина се наблюдава според 42.2% от анкетираните, а 34.3% отбелязват, че преобладава тенденцията за специализация в България и работа в чужбина. И двата варианта носят негативни последици за българското здравеопазване – финансова загуба, заради инвестицията от страна на държавата за обучението им и невъзможност за осигуряване на така необходимите медицинските специалисти в страната.
Ощетява ли миграцията българската здравна система
Значителен процент от анкетираните (90.6%) са категорични, че емиграцията на медицински специалисти значително ощетява българската здравна система. Здравните системи на Великобритания и Германия са предпочитаният избор за професионално и кариерно развитие, поради по-добрите възможности и условия на труд за българските кадри.
Важните въпроси без отговор
Ще предприеме ли държавата конкретни мерки за преодоляване на кризата с човешките ресурси в здравеопазването? Ще бъде ли създадена и по-важното – изпълнена – политика за задържане на медицинските специалисти в страната? Ще бъде ли адекватно възнаграден трудът им? Кога тази негативна тенденция ще бъде преодоляна?

Улесняват приема на чужди студенти

Студентите искат 1000 лв. стипендия за докторантите

Софтуер ще лови плагиатство във висшето

Започна е-приемът на документи за МУ-Варна

20 младежи ще учат безплатно за военни лекари
Подаването на документи за прием започва от днес, крайният срок е 27 юни, съобщиха от ВМА

МУ-Плевен с 12 конкурса за академични длъжности

13 конкурса за хабилитация в МУ-Плевен

Акад. Трайков оглави ректорите

20-те млн. за висше - в актуализацията
