Силиконът и изкуствените стави с паспорт

Промените идват след близо 5-годишни преговори между партиите в Страсбург. Те са съгласувани 28-те страни-членки на Европейския съюз (ЕС). Но, според прогнозите на Европейската народна партия, ще започнат да действат към средата на 2020 г.
В новите правила са заложени проверки на случаен принцип на производителите и по-строг експертен контрол при сертифицирането им. Фирмите ще трябва да представят клинични доказателства за безопасността на продуктите си, каквито се изискват за лекарствата.. „Паспортът” на изделията пък, който искат да въведат евродепутатите, ще позволи на лекари и пациенти да проследяват медицинските изделия и след поставянето му,
благодарение на публична база данни
„Скандалът с металните тазобедрени протези извади на показ слабостите в съществуващата система. Затова ние въвеждаме много по-строги изисквания за институциите, които разрешават употребата на медицински изделия. Ще настояваме също високорисковите - като импланти за изкуствени стави или инсулинови помпи, да бъдат предмет на допълнителни експертни оценки, преди да бъдат разрешени за употреба“, заяви докладчикът за медицинските изделия Гленис Уилмът от Великобритания.
„Научихме уроците си от скандалите с некачествените импланти за гърди“, допълни пък колегата й Петер Лизе от Германия. Той е докладчик по ин витро диагностичните медицински изделия. „Проблеми възникнаха и в други области – например със стентовете, които се имплантират в мозъка, или с ненадлежните тестове за ХИВ. Новият регламент е добър за пациентите, слага край на измамите и съмнителните производители и по този начин подпомага коректните“, добави още той. „ДНК-тестовете
могат да имат тежки последствия
за живота на пациентите и те не трябва да се извършват без достатъчно информация и подходящо консултиране. Страните членки посочиха, че преди всичко това е тяхна отговорност и затова ще приемат правилата, но само до известна степен. Важно е да изпълнят това задължение на ЕС. Ние ще бъдем много бдителни по отношение на този въпрос“, посочи Лизе.

Десет пъти повече морбили в Европа

САЩ в повратна точка за морбили

Намаляването на полово предаваните инфекции e в риск

САЩ премахва синтетични оцветители за храни

FDA спира тестовете на млякото

Турция забрани плановото секцио

ЕК разреши лекарството за Алцхаймер

Германски лекар e обвинен в убийства на пациенти

Над 700 случая на морбили в САЩ
