Даваме 8.3 млрд. за здраве

8.3 млрд. лв. са средствата, които държавата предвижда за здравеопазване през тази година. Това стана ясно от думите на финансовия министър Асен Василев при представяне на проекторамката на бюджет 2022 г. Тя обаче ще запчоне да действа от 1 април заради късното съставяне на кабинет през миналата година.
Основната част от средствата по функция здравеопазване – близо 6 млрд. лв., формира бюджета на здравната каса. С 581 млн. лв. повече ще са парите на фонда в сравнение с миналата година, когато те бяха 5.4 млрд. лв.
Първоначално заложеното
увеличение беше дори по-голямо – 723 млн., заради забавянето на увеличението на минималната работна заплата и на максималния осигурителен доход от 1 април вместо от 1 януари, повишението на бюдбета спадна на 581 млн. лв. 280 млн. лв. от тези пари ще се налеят в доболничната помощ, обясни още Асен Василев. Целта е да се подобри лечението на пациентите. За стимулите на медиците за първа линия в борбата с КОВИД са предвидени 352 млн. лв., а за добавките им към заплатите през НЗОК още 118 млн.
Бюджетът на здравно министерство
възлиза на 825.6 млн. лв. срещу 783 млн. през миналата. От тях за обществено здраве са предназначени 153 млн., а за диагностика и лечение – 604 млн. Сред средствата са включени 2 млн. за биохимичен скрининг на новородени, 3.8 млн. за доработване на електронната здравна система (НЗИС), 28 млн. за поддържане готовността на болниците да лекуват КОВИД, 267 млн. лв. за ваксини, както и 131 млн. лв. за лекарства за коронавируса.
В здравния бюджет има и 20 млн.
лв. за построяването на Национална детска болница. Също така са заделени 30 млн. лв. за увеличаване на средствата за донорство и трасплантации, психиатрични грижи, както и за болниците в трудно достъпни региони. Предвиждат се и 23 млн. за финансиране на здравните кабинети в училищата и яслите в старната.
Бюджетът за 2022 г. тепърва ще се обсъжда,
междувременно депутатите окончателно приеха парите на държавата, НОИ и НЗОК да се разпределят по старите правила за първите три месеца на годината. С промените се маха възможността за налагане на запори върху КОВИД добавките на пенсионерите и се предвижда компенсация на възрастните хора с намалени доходи 1 януари заради понижаванто на размер й от 120 на 60 лв. Също така се запазва размера на доходите на личните асистенти, като часовата ставка ще продължи да се определя с коефициент 1.4 до 31 март, когато трябва да се увеличи размера на минималната заплата.

РНК-ваксините не променят човешкия геном

Одобриха новите бюджети на болниците

Болници спират имунизациите за КОВИД

30 държавни болници декапитализирани
Сред тях са областните, Александровска, Пирогов и ВМА, заяви д-р Ивайло Христов от ИТН

Продължителността на живота намаля до 73.6 години

Уточниха Анекса в „Държавен вестник"
В днешния му брой Националният съвет по цени и реимбурсиране обновява и две фармакотерапевтични ръководства - по онкология и по ревматологията

12 393 бебета за първите 3 месеца
60 са починалите деца преди да навършат една година през същия период, показват данните на НЦОЗА

Вадим естетичната дерматология на светло

40% от българските онкопациенти се лекуват в чужбина
За да се прекрати това, е нужно да се промени онкологичната грижа в страната, смятат специалисти и депутати
