Етичната комисия още без решение за Мангъров

Разликата между „починали ваксинирани"
и „починали, защото са ваксинирани" може да е само една дума, но тя прави казаното от доц. Мангъров откровена лъжа. Лъжа, която си "играе" със страховете и притесненията на хората, заявяват от БЛС.
Оттам припомнят, че според информация
на Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата няма доказана причинно-следствена връзка между поствена ваксина срещу КОВИД-19 и смъртните случаи. В същото предаване доц. Мангъров цитира данни от епикриза на 26-годишен мъж от Плевен, за който твърди, че две седмици след ваксинация е бил в интензивното на болницата в Плевен с ДИК синдром и заяви, че има връзка между ваксинацията и последвалото му хоспитализация. Доц. Мангъров посочва още, че "Тези случаи не се съобщават."
Това негово твърдение от БЛС определиха
като нямащо нищо общо с истината и дори заявиха, че е откровена конспирация. „С изказванията си, подкрепени от псевдонаучни аргументи, доц. Мангъров погазва етичните принципи на лекарската професия. Публичното говорене на лъжи, изречени от медицинско лице, уронва престижа на цялото съсловие, обърква хората, всява страх и насажда агресия сред обществото. През последните дни, като резултат от подобно говорене, станахме свидетели на два случая на нападнати медици в Русенско", заявяват още от съсловната организация.
Управителният съюз посочва още,
че очаква Столичната лекарска колегия да се произнесе в най-кратки срокове по казуса Мангъров. Както clinica вече писа, това се очаква да стане на заседание на нейната етична комисия в началото на месец февруари. „Разпространението на фалшиви твърдения не трябва да остава без последици, а когато те са изречени от лекар е резонно да се замислим дали той е достоен да носи тази титла", казват още от съюза.
Дали Етичната комисия на БЛС ще вземе
решение или не, както и тази на Столичната организация не е съвсем сигурност. Още през есента на 2019 година, заради скандални изказвания на доц. Атанас Мангъров в медиите етичната комисия на организацията в София се самосезира, но освен с декларация, в която дори не бе споменато името му, така и не излезе с никакво друго решение.

Одобриха новите бюджети на болниците

30 държавни болници декапитализирани
Сред тях са областните, Александровска, Пирогов и ВМА, заяви д-р Ивайло Христов от ИТН

Продължителността на живота намаля до 73.6 години

Уточниха Анекса в „Държавен вестник"
В днешния му брой Националният съвет по цени и реимбурсиране обновява и две фармакотерапевтични ръководства - по онкология и по ревматологията

12 393 бебета за първите 3 месеца
60 са починалите деца преди да навършат една година през същия период, показват данните на НЦОЗА

Вадим естетичната дерматология на светло

40% от българските онкопациенти се лекуват в чужбина
За да се прекрати това, е нужно да се промени онкологичната грижа в страната, смятат специалисти и депутати

Лек спад на затлъстяването при децата до 5 години

Рискът от маймунска шарка у нас е малък

Нямаме нужда от 11 центъра за инсулти
Месец май минава под мотото на борбата с високото кръвно, което е и рисков фактор за инсулта. Докъде сме с профилактиката и лечението на това заболяване у нас, имаме ли нужда от 11 високотехнологични центъра за инсулти, ще успеят ли болниците да платят заплатите, предвидени в Анекса, попитахме проф. Силва Андонова.