Нужни са спешни промени в ИАМН

- Д-р Христов, нормално ли е ИАМН да прави оценката от потребности от медицински дейности в страната, вадейки тези легла, които не се използват от общата леглова база?
- Ролята на ИАМН и цялата им дейност стои под много сериозен преглед. В нашата програма тази структура трябва да излезе извън МЗ и да стане самостоятелна агенция за контрол и акредитация. Това, което правят на базата на някаква стъкмистика, а не статистика, е просто срам. Изградена е една здравна карта (НЗК), която трябва да е със статут на закон, а тя в момента е направена на парцал и всеки я обръща както му хареса, за да прокарва частни лобиски интереси. Тази карта е базирана на две неща – население и налични специалисти. В момента тя е изкривена отвсякъде и аз нямам думи за това, което се е случвало. Спешно се налага да направим промени в агенция Медицински надзор.
- В каква посока ще бъдат промените, които ще предложите, има ли нужда от изработването на нова НЗК, най-малкото защото населението е намаляло с 800 000 души в сравнение с преди няколко години?
- Просто трябва да се вземе старата здравна карта и коефициентите според населението да се смъкнат надолу и да се направи наново, защото реалността е различна. Ние изчислявахме леглата на 7.3 млн. население, а при население от 6.5 млн. те излизат 8.6 на 100 000, а такава гъстота няма никъде в ЕС и не само. Тази карта трябва да бъде преразгледана и да се реши какво ще се прави.
- Докато се вземат тези решения, ще се инициирали мораториум за разкриване на нови болници и дейности?
- Няма защо да се инициира мораториум, има правила, които трябва да се спазват, МЗ и НЗОК трябва да ги следят, а ние от здравната комисия да си отваряме очите. Както виждате, от два месеца е спряно издаването на разрешения за всякакви дейности извън инфекциозните и детските, където има необходимост. Защото инфекциозните легла бяха затрити и за тях има недостиг, но всичко останало, като болници за рехабилитация, и какво ли още не, трябва да се спре. Защото води до натоварване на НЗОК и ръководството й не си дава сметка какво разписва. Съгласуванията за тези легла след няколко години ще лъснат на тезгяха и тогава здравната каса ще се чуди как да ги финансира. Аз казах и на директора на НЗОК, че искаме да променим законовата наредба, така че касата да не е длъжна да подписва с всеки, на когото му скимне да иска договор, тоест здравната каса да има право в интерес на пациентите и финансовата стабилност, да сключва договор само за необходимите легла. И оттук да се яви конкурентност на база 24-часов прием, по-добри условия, който ги даде, с него се сключва договор, а останалите - моля, има частни застрахователни дружества, здравен туризъм, от който Турция и други страни правят милиарди печалба.
- Кога можем да очакваме конкретни действия и законодателни предложения за промени?
- Аз вече говорих по тази тема с проф. Асена Сербезова и искам отговорност за всички тези раздадени положителни оценки от ИАМН, искам да се види какви данни са използвани. Предполагам, че ще получа отговор, но въпросът е, че всичко вече е надробено. Оттук нататък очаквам НЗОК да даде предложения за промени - как да се променят закони или подзаконови нормативни актове, така че всичко това, което седи на яслата, да бъде принудено да си изкарва парите по друг начин, а не с машинации.

РНК-ваксините не променят човешкия геном

Одобриха новите бюджети на болниците

Болници спират имунизациите за КОВИД

30 държавни болници декапитализирани
Сред тях са областните, Александровска, Пирогов и ВМА, заяви д-р Ивайло Христов от ИТН

Продължителността на живота намаля до 73.6 години

Уточниха Анекса в „Държавен вестник"
В днешния му брой Националният съвет по цени и реимбурсиране обновява и две фармакотерапевтични ръководства - по онкология и по ревматологията

12 393 бебета за първите 3 месеца
60 са починалите деца преди да навършат една година през същия период, показват данните на НЦОЗА

Вадим естетичната дерматология на светло

40% от българските онкопациенти се лекуват в чужбина
За да се прекрати това, е нужно да се промени онкологичната грижа в страната, смятат специалисти и депутати
