Давайте вода и на кърмачетата
Визитка
Д-р Полина Митева е завършила медицина в МУ-София, а от 1984 г. работи в Специализираната болница за активно лечение на детски болести в столицата. Тази година се навършват 30 години от създаването на диализния център в нея. Той е уникален за страната с възможностите си за лечение на деца с остра бъбречна недостатъчност, подготовката за трансплантации и грижата след това. Също така с диспансера си за деца с хронична бъбречна недостатъчност (ХБН), казва д-р Митева. Досега през него са преминали около 800 деца с ХБН, но само 100 са трансплантирани, кава тя. Според нея честотата на децата с ХБН не се увеличава – около 5-8 са новите случаи на година. |
Важен момент за здравите бъбреци е приема на течности и редовните микции, казва д-р Митева. Според нея тенденцията кърмачетата да не пият вода е погрешна. Вярно е, че в кърмата се съдържа голям процент течност, но детето трябва да приема вода допълнително, особено през лятото, казва тя. Точното количество при децата зависи от теглото и възрастта им, от физическата им активност и общото състояние.
Проблем в приема на вода има и при малчуганите в яслите и градината. Обикновено се казва - ето ги тубите, никого не сме ограничили да пие, но децата трябва да се подсещат, казва д-р Митева. Често, когато едно дете иска вода, всички тръгват след него и възпитателите ги спират. Тогава децата се прибират у дома, пият много вода и се появяват нощните напикавания, обяснява д-р Митева. Нощното напишкване обаче може да е и следствие на гените, които се предават по наследство, най-вече по бащина линия. Появата му при деца, които са го израснали е тревожен симптом, който на първо място говори за уроинфекция, допълва тя.
Правилното пишкане е другата важна дейност, за да имат здрави бъбреци децата. Не може да ходят до тоалетна само сутрин и вечер, трябва и през деня казва д-р Митева. В това отношение памперсите също могат да се превърнат в проблем за децата. Има си възраст, когато трябва да се махнат. Преди време нямаше дете над година с пелена, казва д-р Митева и предлага на майките: Научете малчуганите да се контролират и спестете парите за памперси. По-дългата употреба на памперси е вредна, защото децата не се учат да контролират тазовите органи, обяснява тя. Най-добре е малчуганът да се отучи от тях, когато започне стабилно да сяда, защото тогава може да се слага на гърне. Обикновено тази възраст е 7-8 месеца. Другият проблем е, че в детските градини на деца, които да научени да ползват тоалетна, казват – искаме ги всичките с памперси, възмущава се д-р Митева.
Инфекциите също могат да навредят на бъбреците. Най-често те идват отдолу нагоре, много по-рядко по кръвен път – при сепсис например. Най-чести урологичните инфекции са при деца с редки микции или запек, казва д-р Митева. Също така при деца с лоша хигиена или обратното – при малчугани, които са свикнали с много добра хигиена, но като тръгнат на детска градина не могат да се обслужват сами. Затова е много важно вечер децата да се мият, допълва тя. Уроинфекциите се разпознават и по-трудно при малчуганите. Причината е, че симптомите са различни. Ако при възрастните това са болки в кръстта или при уриниране, при по-малките деца те са абсолютно атипични - включително една уроинфекция може да протече и като протрахирана физиологична жълтеница, споделя д-р Митева. При кърмачетата обикновено те са съпътствани с висока температура, лошо общо състояние, субфебрилитет или „невиреене" на детето – яде, а не наддава, обяснява тя. Нощното напикаване или по-често ходене до тоалетна при по-големите деца също може да е симптом на уроинфекция. Разбира се, за да са здрави бъбреците не само на децата, но и на възрастните, трябва да се ограничи солта, шоколада и кафето. Прекалената употреба на какао увеличава риска от камъни в бъбреците, а едно-две кафета на ден стигат, нека всяко нещо е с мярка, казва д-р Митева. Безкомпромисна в това отношение е само за едно - цигарите.
60 дни се бориха за живота на Светослав
Мъжът пострада при пожарите в Сакар, докато се опитваше да помогне в гасенето им, днес го изписаха от УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда