Когато пациентите ти вярват

От ординатор в катедра той израства до началник
„Да си лекар не е само професия, то е мисия.
Почувствал го, докато бил на караул.
Разразила се силна буря. Наложило се да окаже първа помощ, да надвие стихията на природата. И успял. Оттогава е категорично убеден, че случайности няма. Решил: ще бъда лекар. Д-р Петър Грибнев е категоричен, че пациентът трябва да чувства съпричастност от страна на лекаря, за да му се довери, а има ли доверие, това е в помощ на самото лечение особено, когато човек е с туморно заболяване. Колкото до съпричастността, той изпитал още в началото на професионалния си път, какво означава да преживяваш за болния. Независимо, че зад дългогодишната си практика на хирург, д-р Грибнев има случаи, които никога няма да забрави.
Единият от тях е първата му пациентка – момиче
Във втора хирургия в Александровска болница, където той работеше до преди няколко месеца, диапазонът на работа е широк – от туморни заболявания на дебелото черво, тънкото черво, стомаха, панкреаса, злокачествени заболявания на черен дроб и жлъчни пътища, на млечната жлеза до отстраняваме надбъбречна жлеза по ендоскопска методика. Любима му е лапароскопската хирургия, като на практика може да направи всичко „безкръвно" – от жлъчка и херния, до операция на тумор в дебелото черво или стомаха.
Откакто е зам.-министър на здравеопазването,
не е обличал бялата престилка. Признава, че операционната му липсва. Липсва му и китарата, която неизменно бе до него в Александровска болница. Казва за нея, че тя е неговото лично пространство. И не крие, че му е мъчно, че е останала в кабинета му във Втора хирургия на Александровска болница. Тя неизменно е на стола до неговия зад бюрото, защото първото, което правеше, докато работеше там е, след като излезе от операционната е да посвири. Макар и да делеше стаята с други колеги, никой не се е оплаквал от свиренето му. „Напротив, какво по-хубаво от това да се разтовариш с музика. За мен беше много приятно да го слушам, макар и да не мога да се похваля с музикален слух и умения, казва „съквартирантът" му по кабинет в болницата доц. Светослав Тошев. Липсва не само на мен, но и на колегите. Преди години имахме още един лекар, който свиреше на китара. Случваше се двамата да се съберат и да засвирят на две китари, да запеят. Не можете да си представите, как това може да разтовари човек след тежка операция", разказва доц. Тошев. Заради умението да разказва, но и заради нестандартния и интересен начин, по който може да поднесе учебния материал, студентите също го харесват.
Някои от тях си спомнят, как преди година
събрал групата в кабинета и иновативно, под съпровода на китарата предал най-тежката част от материала. „Седях отсреща и му се възхищавах. Това може да направи само човек, целунат от Бога", казва с възхита доц. Светослав Тошев.
„Няма как да си взема китарата в министерството, въздъхва на свой ред д-р Грибнев. Тук отморявам с музика, пускам си записи, но и за тях има малко време. Нерешените проблеми в сектора са толкова много, че почти не оставам сам в кабинета", казва заместник-министър Петър Грибнев и допълва, че я е поверил да му я пазят колегите. „Пазим я, пазим я китарата. Бърша й редовно прахта, но за съжаление не мога да дръпна и два акорда на нея", смее се вече бившият „съквартирант" доц. Тошев и съжалява, че вече не може да гледа негови изпълнения във Фейсбук. Истината е, че докато все още беше в болницата, д-р Грибнев пускаше клипове в профила си. Откакто обаче стана заместник-министър, той го блокира.
„Започнаха да ми пишат какви ли не хора.
Прецених, че засега той не ми трябва, а има и твърде много работа, за да стои човек в социалните мрежи", обяснява зам.-министър Грибнев.
Другата му страст, пак бивша, от времето преди да заеме поста, е планинарството и карането на ролери – все неща, за които признава, че не е наясно, кога пак ще има време. Опитвал е да играе вин чун – едно от агресивните бойни изкуства. Отказал се обаче съвсем скоро. Оказало се, че това е спорт, на който трябва да се отдадеш изцяло, а не да си почиваш с него. Затова се и отказал. След няколко тренировки след работа от ранна утрин, взимане на деца от училище и занимания в спортната зала от 19.00 ч. се оказало, че в следващите часа трябва да е абсолютно натоварен, какток азват спортистите „тотално кардио". Независимо, че не продължил, приятно му е да гледа такива състезания, защото по думите му, този спорт дава много добра вътрешна подредба на душата.
Музиката обаче му помага да постигне това
и без да бъде в спортната зала. Затова и той си пуска от класика до рок, според настроението, и в колата, и в кабинета, и вкъщи. В семейството той е единственият лекар. Държи го далече от светлината на прожекторите, защото е убеден, че това е пристанът, където своите трябва да имат своето спокойствие, взаимна подкрепа и уют. Като заместник-министър, работният му ден е не по-кратък, отколкото като хирург – не по-малко от 9-10 часа, че и повече е. „Тук съм, докато има работа, а несвършеното е купища. Постоянно ме търсят колеги, графикът ми е запълнен седмица напред.
Вече е степенувал и приоритетите си за работа
„Първата ми задача е да направя всичко възможно, за да бъде осигурена болнична помощ за хората в достатъчна степен по време на настоящата КОВИД вълна, но и условия лечебните заведения да издържат. Вторият ми приоритет е подобряване на работата на болниците, но той е в по-дългосрочен план", изброява задачите си заместник-министър Грибнев. Макар и на трето място, но от особена важност, си е поставил създаването на условия за подпомагане на младите лекари за специализации. Поставил си е задача и да работи активно за подобряване на спешната помощ – от условията, в която работят хората в нея, до още по-улесненият достъп до нея на пациентите. „Наред с тези приоритети е въвеждането на електронното здравеопазване", казва той. Признава, че не може да отдели време да приеме всеки, който поиска да се срещне с него, но прави всичко възможно да осигури пожеланите срещи, макар и по-късно.

Да завоюваш „Питагор“ на 33 години

Когато се наливаха основите

Силата на духа

Благословени с приятели

Цената на доброто

Живот с едно на ум

Да подадеш ръка на живота

Да повярваме в доброто

Посланик на доброто
