Болниците притеснени за парите си

Болниците са притеснени за средствата, които ще получат за дейността си през тази година, въпреки че финансовата макрорамка е по-щедра от досегашната. Причината е в последното решение на Надзорния съвет на здравната каса от края на миналата година. В него се утвърждава начина, по който ще се разпределят средствата за 2022 г. докато се гласува новия бюджет на фонда. Умишлено или случайно, но с него средствата на не малко лечебни заведения са драстично намалени, предупредиха от четирите асоциации на университетските, частните и областните болници (цялата им позиция вижте тук).
През тази година здравната каса ще разполага със 700 млн. лв. повече като бюджет. Въпреки това има опасност болници да получават по-малко средства. Причината е, че лимитите им за тази година са определени на базата на приходите от реалната им дейност през периода – януари-октомври миналата година, а тя беше намалена заради пандемията на практика наполовина. Преди пандемията броят на пациентите, които се лекуваха в болниците на година беше около 2 млн., а сега падна наполовина.
Поради тази причина болниците получаваха
и допълнително финансиране по Методиката на НЗОК, ако не достигнат определените им лимити. Финансирането беше 85% от тях. С новите правила обаче въпросният таван или базова стойност за доста лечебни заведения е силно намалена заради отлива на пациенти от отделенията покрай КВОИД-а. Най-потърпевши са по-малките болници, както частни, така и общински, както и тези за рехабилитация.
През миналата година базовата стойност
на нашата болница беше 220 хил. лв., а сега за декември е 148 хил. лв., каза Красимир Грудев, управител на „Тримонциум" в Пловдив. Той даде и друг пример със „Сердика" в София. През миналата година болницата е имала базова стойност от 1.04 млн. лв., а сега тя е 750 хил. лв.
От фонда потвърдиха, че „определената месечна стойност за дейност през декември е направена на база реално извършената през 2021 г., повлияна от епидемичната обстановка и лечението на пациенти с КОВИД-19". Оттам допълниха, че всички дейности, ще бъдат заплатени в пълен размер. На практика обаче този обем ще е по-малък от парите, които те са получавали досега.
Освен при малките клиники, редукция
на лимитите обаче има и при големите болници, които масово поемат ударите на пандемията. За тях от касата заявиха, че се очакват компенсации. Оттам обещават Надзорният съвет да разгледа определените стойности за болниците, които активно лекуват пациенти с КОВИД и за тях да планират допълнително средства. Към момента не е ясно дали орязването на парите е случайно или умишлено решение на Надзорния съвет. Заради липсата на нови членове в него от държавата към момента пък управителният орган не може да се събере на заседание и да разгледа казуса.
По-късно от здравната каса изпратиха
и таблица с конкретните суми, които ще се платят на болниците през този месец за работата им през декември. Утвърдената пределна стойност от Надзорния съвет е 205 млн. лв., но отчетентата реална дейност от болниците е за 183 млн. лв. "Т. е., отчетените дейности за декември 2021 г., платими през януари 2022 г., са по - малко от определените с решение на Надзорния съвет", добавят от фонда, с което отново потвърждиха опасенията на четирите болнични асоциации.

Къде е моралът в „Майчин дом“

Държавните болници с 563 млн. дългове

За 14 години се родиха над 15 000 деца ин витро
Тази година бюджетът на Центъра за асистирана репродукция бе увеличен. Защо се налага повишаването и достатъчно ли е то, колко бебета са родени досега, попитахме д-р Мария Георгиева.

Докараха ваксини срещу Омикрон

Лимитите стигнаха до Конституционния съд

Един на всеки 10 в Европа е увреден в болница

Искат допълнително оборудване за Спешна помощ

Кметът спира парите на болницата в Белоградчик

Окончателно НС избира и подуправителя на НЗОК

„Сърце и мозък" във фокуса на депутатите
Здравният министър вече се обясни за Кърджали, но предстои да се отчита и за новите болници на Търговска лига във Враца и В. Търново