КНСБ иска 17.5% годишен ръст заплатите
.jpg)
показват, че съотношението на МРЗ и необходимите средства за издръжка представлява около 50%. „Тези данни красноречиво показват, че доходите на работник с минимална заплата не покрива необходимия доход за издръжка на тричленно семейство и това ги обрича на бедност и лишения", казват от КНСБ. Същевременно през последните месеци сме свидетели на ускорено нарастване на необходимите средства за издръжка, а очакванията са, че тази тенденция ще се запази и през следващите месеци.
да се твърди, че в момента МРЗ е заплата за бедност, защото покрива едва 50% от необходимия доход, показват данните на КНСБ. Въпреки последователно нарастване на МРЗ у нас, нейният размер остава на най-ниски нива в сравнение с държавите членки на ЕС. В сравнение с балканските страни последното място заема Албания (245 евро) и Черна гора (331 евро), след нея се нарежда България (332 евро). Размерът на МРЗ в Германия е с 4.8 пъти по-висок от този в България, в Полша с 1.9 пъти, в Румъния с 1.4 пъти. Подобна е ситуацията и по ППС, България отново е на дъното, макар разликата леко да се свива.
Наред с това, темпът на нарастване
на МРЗ в Българи значително изостава в сравнение с някои от новите държави членки на ЕС-27. Ако у нас през последната година бележи ръст с 6.6%, то значително по-ускорено е нарастването в Латвия с 16.3%, в Словения с 8.9%, Словакия с 7.4%, Чехия с 9.2%. По- ниският годишен ръст на МРЗ е условие за продължаващо изоставане от останалите нива на държавите членки. Измерването на реалната покупателна способност на работещи на МРЗ по
отношение възможността за покупка на стоки от първа необходимост, показва, че ценовите различия между България и останалите страни от ЕС не са достатъчни, за да се обясни ниското равнище на минималната заплата у нас.
Напротив, цените в България все
повече се доближават до средните европейски равнища, а минималните заплати
продължават да бъдат на най-ниски нива. Анализът на КНСБ показва, че че в България с нетна минимална заплата може да се закупи 6 пъти по-малко литра мляко от нетната МРЗ в Германия, около 2 пъти по-малко хляб и 3 пъти по-малко ориз. Аналогична е ситуацията и с останалите жизнено важни стоки от първа необходимост. В сравнение с Румъния разлика е по-малка, но е факт че размера на МРЗ позволява по-висока покупателна способност от тази в България.
За да достигнем покупателната
способност на жизнено важни хранителни продукти на Румъния, следва нетната МРЗ в България да се увеличи с 35% и да бъде в размер от 350 евро (нето). Това означава, че брутната МРЗ трябва да достигне до 900 лв., за да се доближим до покупателната способност на тази в Румъния. Същевременно цените у нас не спират да растат. По-забележимо нарастване от началото на годината наблюдава при групите - хляб и зърнени храни" с 12.1%, мляко и млечни продукти с 8.1%, животински и растителни масла нарастват с 22.7%, захар и захарни изделия с 4.7%, топлоенергия с 19%, твърди горива с 24%, горива и смазочни материали за ЛТС с 38.4% и образование с 10.9%.

770 лв. минимална заплата иска Лазаров

Очаквам още уволнения
Основната задача на служебното правителство е отмъщение и реваншизъм, смята Георги Гьоков

Подкрепа за 600 000 души в нужда

Oт днес плащат пенсиите

Спад на обявите за работа през юли
Най-голямо то продължава да бъде в сектора на хотелиерството и ресторантьорството, следван от здравеопазването

КНСБ иска спешна среща с Гълъб Донев

Енергийната криза е по-страшна от политическата

1268 лв. трябват месечно за един човек

Приемаме компенсациите за тока

Бизнесът напомня за скъпия ток
Без спешната намеса на МС, от 1 август дори училищата и болниците ще плащат непосилни сметки, предупреждават от АОБР