Имунитетът от настинка пази и от КОВИД

Проучването е проведено
сред 52 души, които живеят с някой, който току-що се е заразил с КОВИД-19. Половината от тях са се заразили, а другата половина – не. Установено е, че една трета от хората, които не са се инфектирали, имат високи нива на специфични Т-клетки на паметта в кръвта си, генерирани от предишни настинки или грип, за разлика от тези, които са се заразили. КОВИД-19 се причинява от вид коронавирус, а някои настинки са причинени от други коронавируси.
Затова се предполага, че Т-клетките
вероятно са били създадени, когато тялото е било заразено с друг тясно свързан човешки коронавирус - най-често именно обикновена настинка, казват те.
Затова учените мислят по въпроса дали имунитетът срещу единия може да помогне с другия. Те вярват, че техните открития могат да дадат полезна информация за това как защитната система на тялото се бори с вируса. Според експертите обаче хората не трябвало да разчитат на тази защита и ваксините остават ключови.
Също така предупреждават,
че би било „сериозна грешка" да се смята, че всеки, който наскоро е имал настинка, е автоматично защитен срещу КОВИД-19 – тъй като не всички са причинени от коронавируси. „Тези данни не трябва да се тълкуват прекалено. Изглежда малко вероятно всеки, който е починал или е имал по-сериозна инфекция, никога да не е имал настинка, причинена от коронавирус", каза д-р Саймън Кларк от Университета в Рединг
Наученото от това изследване обаче
би могло да подпомогне разработката на нови ваксини. „Настоящите ваксини са специално насочени към шипове протеини, които се намират от външната страна на вируса, но тези шипове протеини могат да се променят с нови варианти. Но Т-клетките на тялото са насочени към вътрешни вирусни протеини, които не се променят толкова много от вариант към вариант, което означава, че ваксините, използващи работата на Т-клетките по-отблизо, могат да осигурят по-широка и по-дълготрайна защита срещу КОВИД", аза проф. Аджит Лалвани, старши автор на изследването.

EMA оценява ново лекарство за КОВИД

Българи създават невропротези за инвалиди

EМА препоръча 11 нови лекарства

Нов метод за рак на гърдата в ИСУЛ

Инвестираме 84 млн. в 3D-ендоскопи

Германски ортопед обучава 15 наши
Световноизвестният проф. Хайнц Рьотингер води курс по ревизионно ендопротезиране в ИСУЛ

Изобретиха медицински робот за астронавти

ЕМА одобри 9 нови медикамента

Ново приложение срещу опасните UV лъчи
