47 500 на евтин санаториум от 3 април

10-дневни са програмите в санаториумите, които НОИ поема. Цената на нощувките и 7 лв. на ден за храна се поемат от държавния бюджет. Здравноосигурените доплащат между 10 и 18 лв. дневно, в зависимост от комплекса за рехабилитация, който са избрали. Тази година те са 49 в цялата страна, уточняват от НОИ. Цената за резервация пък стига до 60 лв. – като най-висока е в Поморие. В пакета са включени до четири диагностични и терапевтични услуги дневно. От програмата могат да се възползват пациенти с широк набор от диагнози – от болни, преживели инфаркт, през такива с ревматизъм и дискова херния, до хора с астма, диабет, бъбречно-каменна болест, Паркинсон и т.н. Пълният списък на санаториумите и заболяванията, които се лекуват в тях, можете да видите на сайта на НОИ.
Право на парична помощ за профилактика имат осигурените лица за общо заболяване, майчинство и/или трудова злополука и професионална болест, обясняват още експертите. За тях трябва да са внесени или дължими осигурителни вноски за период от шест последователни календарни месеца, предхождащи месеца, през който се провежда рехабилитацията. Заболяването им трябва да е диагностично уточнено и лекуващият им лекар да е установил необходимост от провеждане на възстановителни процедури към периода на ползване на паричната помощ.
Право да ползват програмата имат и лицата, получаващи лична пенсия за инвалидност. Условието за тях е да не са навършили възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, срокът на инвалидността в експертното решение да не е изтекъл и лекуващият лекар да е установил необходимост от провеждане на рехабилитация към дадения период.
Всички подробности за условията за ползване на програмата, списъка на санаториумите, необходимите документи и заболяванията, за които се провежда профилактика и рехабилитация, има на страницата на НОИ (www.nssi.bg) в рубриката „Обезщетения” - “Профилактика и рехабилитация”.

Държавата е длъжник за балнеопрофилактиката

Искат рехабилитация за кисти на Тарлов
След 7-годишна борба с рядката болест Моника Маринова отново ходи и иска да помогне на други българи в нейното положение

Не превръщайте болния в диктатор
Какво обаче се случва, ако член на семейството научи, че страда от тежка болест? Как се променят отношенията, как да преодолеем трудните моменти, разговаряме със семейния терапевт Стоян Георгиев.

Алкохолът – начин на употреба
Колко от нас пият? И ... в какви количества? Какво означава диагнозата "алкохолна болест" и до какви увреди води, разказва д-р Георги Джупанов.

Масажът като афродизиак
Свети Валентин почти чука на вратата ни и освен радостно нетърпение, ни носи и леко безпокойство – за това как да изненадаме любимия човек. Ако все още не сте намерили вярната идея, помислете над тази - любовен масаж.

Тайните на масажа

Ваната помага на сърцето и нервите

Гимнастика пред телевизора

Депресия след отпуска – нормално
Даже и добре да си поживее човек, отпуската все някога свършва. Какво да правим и как да се спасим от бездната на депресията след нея, попитахме проф. Захарина Савова.
