42 хил. КОВИД ваксини за деца

Относно тестовете за ученици
проф. Сербезова обяви, че към момента има количества, като се готви и нова покупка. Същеременно от МОН заявиха, че с получените днес 322 400 теста, е осигурено изследването на деца през първата седмица на 2022 г., а договорените от МЗ количества са достатъчни до средата на януари. От образователното министерство надяват на навременни доставки, казаха оттам.
Как да бъде променена комуникационната
кампания за зелените сертификати, ваксините и подготовката за нова вълна е обсъди днес проф. Асена Сербезова с експерти. Тя е категорична, че ще се заложи на доверието, а не на страха и напомни, че хората имат най-голямо доверие именно на джипитата си, и на фармацевтите. По време на срещата главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев подчерта, че единственият начин да се намалим броя на смъртните случаи в страната е ваксинацията. „Важно е да гледаме напред и, дори със закъснение, да осигурим отговор на всеки въпрос, зададен от гражданите.
Информацията е налична и в момента
– и на сайта на министерството, и на този на Българския лекарски съюз, тя обаче трябва да бъде систематизирана, актуализирана и надградена", обясни той. Според проф. Радка Аргирова пък фокусът на усилията трябва да бъдат хората, които се колебаят. „В тази група влизат бременните, хората с диабет, тези със сърдечно-съдови заболявания и т.н. Необходимо е те да разберат, че ваксините срещу КОВИД-19 са особено важни именно за тях. Освен това час по-скоро трябва да се премине към активна ваксинация с трета доза за хората над 60-годишна възраст", каза тя.
Според българския представител в Европейската
агенция по лекарствата проф. Илко Гетов фокусът трябва да бъде поставен върху отделния човек и неговите притеснения относно ваксинацията. За целта, по настояване на МЗ, ще бъдат създадени информационни материали.
Председателят на БЛС д-р Маджаров изрази мнение, че по-подробно трябва да бъдат разяснени т.нар. постковид синдром, както и разликата между имунитета, придобит след ваксинация и този след боледуване, защото след преболедуване има имунитет, но има и увредено общо здраве и постковид усложнения. На срещата са присъствали още проф. Тодор Кантарджиев, представители на Националното сдружение на личните лекари и др.
„Безспорни са научните тези, че хората,
които имат поставена бустерна доза ваксина са много по-защитени от Омикрон. Според учените тази защита стига до 70%", каза още здравният министър след срещата си с експертите. Същевременно стана ясно, че ЕК се е възползвала от възможността да поръча над 200 млн. дози от ваксината за Пфайзер, адаптирана към новия вариант „Омикрон", които се очакват през второто тримесечие на годината.
Отделно са поръчани 20 млн. допълнителни
дози на ваксината на Пфайзер за първите три месеца на 2022 г. Първата партида от 5 милиона ще бъде доставена през януари, втората - през февруари, а останалото количество - през март. Така ЕС трябва да получи през първото тримесечие на следващата година общо 215 милиона дози. До края на годината се очаква ЕК да излезе и с решение за срока на сертификатите за ваксинация. Както clinica. bg вече писа, предложението засега е те да са валидни 9 месеца за хората, които нямат бустерна доза.

И София мина в зелената зона

КОВИД намалява още

Без маски на закрито от четвъртък

КОВИД пълзи още надолу

И Варна намали срока на мерките

КОВИД днес намалява
От ПП искат отмяната на пандемичните мерки в София, а омбудсманът връщането на добавките за първа линия

КОВИД препъва новия анекс
От БЛС искат болниците да имат право да разкриват допълнителни интензивни легла извън тези в договора им, от НЗОК не са съгласни

КОВИД може да доведе до язва на стомаха

276 млн. за КОВИД за медиците
Ръстът на средствата в СИМП-а за шестте месеца на годината спрямо същия период на миналата е 159%, отчитат от НЗОК
