Да посрещаш трудното с „благодаря”
.jpg)
Дали сме вкъщи или навън,
Затова и решили да кандидатстват за финансова подкрепа по линия на „Българската Коледа", поне колкото да покрият разходите за ерготерапията. Детето трябва да има поне два пъти седмично такива занимания, часът струва 20 лева. Те се надяват да се съберат средства поне за този разход. Останалите ще покриват от собствените си заплати, както досега.
„Притесненията ми в началото, след като ни казаха за състоянието на детето бяха невероятни. Търсехме постоянно информация, четяхме, питахме. И сега четем, и сега питаме. И изпълняваме, каквото ни кажат специалистите", разказва Светлана. Така тя научила, че противно на масовите разбирания на хората, аутизмът не е психично заболяване, а състояние.
Характеризира се с особености
в комуникацията и трудности в адаптирането към социалния живот. Състоянието се появява, обикновено, в първите три години от живота с абнормално развитие. С упорита работа под наблюдението на специалисти много от особеностите могат да бъдат преодолени успешно. Повечето хора с аутизъм имат и специфични интелектуални сили в определени области. Колкото и науката да е изследвала и да изследва това състояние, към момента се знае, че в над 80% от случаите причината за него не може да бъде установена. Така е и при Денислав. За вече четвърта година, откакто с него работят ресурсен учител в детската градина, психолог и специалист по ерготерапия той е напреднал доста. Вече говори, макар и разговорите да са на битово ниво. Може да нарисува прави чертички и някои други по-лесни фигури. „Дени все още трудно изразява емоциите си.
Не мога да знам какво мисли
Дори до миналата година коледната елха не му правеше впечатление. Вече се заглежда в нея, но не знам дали вярва или не в Дядо Коледа", казва майката Светлана. Тъжно й е, че не знае какъв подарък да поръча на добрия старец за него, но отсега вече е купила цяла чанта с играчки. Надява се, че все някоя от тях ще му хареса. Играчките в случая за Денислав ще бъдат не само забавление, но и начин да усеща тялото си чрез пипане, докосване, мирис, за да започне да проявява на свой ред емоции. „Аутистите не усещат добре тялото си, а това е проблем, който трябва да се преодолее, да развият фината и груба моторика. Всичко това оказва влияние на мозъка и стимулира говора. Затова сме го записали и на плуване. Едва след това идва развитието на речта, което в техния случай е върхът", разказва вече съвсем като специалист Светлана Василева. Точно ерготерапията се отзовава тук на помощ, тъй като чрез нея се развиват необходимите на Денислав неща.
В същото време под формата на игри
и занимания от специалиста той придобива и знания за околната среда. Независимо, че той вече е научил доста неща, все още му е много трудно да се включва в игрите на другите деца не само на неговата възраст, но и на по-малките. Плашат го резките движения, бурните реакции, шумовете, крясъците и високото говорене. Затова на детската площадка в градинката той обикновено си играе сам под наблюдението на някои от родителите си. Така, в тесен семеен кръг преминават и рождените му дни, и Коледа, и всички празници. Денислав се страхува от новогодишните фойерверки, колкото и мама татко да му обясняват, че те са красиви, няма нищо страшно и хората изпращат залпове звезди и светещи фигури от радост и с надеждата, че ще имат един по-светла и озарена от щастие 2022-ра година.
„Въобще не си мечта, не си правя илюзии,
че тя ще бъде изключително лека за моето семейство, но надеждата ми е, че нашият син ще има напредък, защото виждам, колко добре се отразяват заниманията му със специалист", казва майката Светлана. Аутисти са били Алберт Айнщайн, детето-чудо Волфганг Амадеус Моцарт. „Неямам амбиция синът ми да е велик ум, достатъчно ми е да се научи да се справя в живота, да придобие знания и да можем да разговаряме", въздъхва жената. И благодари на всички дарители отсега, съпричастни към Българската Коледа със своята лепта независимо, колко голяма е тя.
Как да помогнем
Всеки желаещ да подкрепи каузата „Българската Коледа" може да го направи по няколко начина. Чрез изпращане на SMS на кратък номер 1117 за А1, Vivacom и Telenor. С всеки SMS дарявате 1 лев на дете в беда. Чрез обаждане на номер 09001117 за фиксирани абонати на Vivacom и А1. С банков превод на: Получател: БНТ, за „Българската Коледа" IBAN: BG13UBBS80023300186210 BIC код: UBBSBGSF Банка: Обединена българска банка. С превод по интернет с банкова карта или чрез ePay.bg. Необходимо е да имате регистрирана в ePay.bg банков |

Българската Коледа помогна на 400 деца

Апаратура за 2 млн. от Българската Коледа

Българската Коледа помогна на още 256 деца

Българската Коледа с рекордна подкрепа

Как празнува светът
Въпреки инвазията на Омикрон, все повече държави избраха да посрещнат 2022 по традиция

Без заря на Нова година у нас

Важно е сърцето да си е на мястото

2021 г. като функция на две неизвестни
Безкрайността на пандемията и изборите нажежиха страстите до краен предел, а крайният резултат е като баснята на Езоп за меда и мухите

Лекарите искат малко спокойствие
