КОВИД стресна бизнеса
.jpg)
Плах опит за оттласкване от дъното е налице у бизнеса през втората година от началото на пандемията, но негативизмът все още е налице. Това показват данните от традиционната анкета на БСК сред членовете й. В нея участват 817 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката.
Тази година песимизмът е най-сериозно изразен по отношение очакванията за драстичен ръст на цените на енергийните ресурси и суровините, инфлацията – както в национален, така и в световен мащаб. Притесненията у бизнеса се коренят основно в продължаващата (и с необозрим във времето край) КОВИД-криза, както и в политическите турбуленции у нас, които водят след себе си нестабилност и неяснота, невъзможност за прогнозируемост и планиране, отчитат от БСК.
Общото усещане е за недостатъчност
и мудност на мерките за подкрепа. Затова не е изненадващо, че по-малко от половината фирми са се възползвали от част от антикризисните мерки – най-вече от тези за подкрепа на заетостта. Реални мерки за подкрепа на фирмената ликвидност липсват или не са достатъчно атрактивни и познати.
В резултат на това, бизнесът прави
невъзможното, за да спаси работните места и пазарните си позиции, вкл. чрез адаптиране на разходите, трансформация на производството, използване на цифровите технологии, развитие на онлайн продажби, дистанционна работа, гъвкаво работно време, отпуски и оптимизация на персонала, добавят от БСК.
КОВИД-кризата създаде недостиг на
оборотни средства у почти 80% от предприятията. Това, в комбинация със съществуващите от години проблеми с бюрокрацията, регулаторната и административна тежест, нестабилната нормативна среда, корупцията и неефективното правораздаване, води до тежка преса върху всяко бизнес начинание.

Pfizer купува Global Blood Therapeutics

Инвестираме 84 млн. в 3D-ендоскопи

КОВИД оряза инвестициите на фармата в лекарите
С 40% са намалели средствата, които компаниите са дали през миналата година на медиците за участие в конгреси и изнасяне на лекции

Продължават компенсациите за тока и газа

Бизнесът излиза на протест за тока

НЗОК ще плаща по-бързо нови лекарства
Ако фондът вече финансира подобни медикаменти, кандидатите за реимбурсация няма да чакат до следващата година

Boehringer с над 5% ръст на продажбите
Те възлизат на 20.6 милиарда евро през миналата година, най-голям принос имат продуктите за сърце, метаболитни и респираторни заболявания

Фармацевтичният пазар бележи ръст от близо 10%
Основните му двигатели са продуктите по лекарско предписание, казва Татяна Станчева от IQVIA

НЗОК плаща медицинските изделия срещу ефект
За тази цел производителите им с помощта на фонда ще следят какво се случва с пациентите, при които са сложени

Пфайзер орязва реповете в САЩ
От компанията мотивират решението си с утвърждаването на дистанционното общуване през пандемията