от друг ъгъл

КОВИД отключва психични реакции

08-12-2021 14:00
Пациентите най-често проявяват тревожност, депресия и посттравматично стресово разстройство,, медиците също не са пощадени, казва доц. Стефан ПоповКОВИД отключва психични реакции
Clinica.bg

press@clinica.bg

КОВИД стана най-изследваното явление през последните две години. Дали и как инфекцията се отразява на пациентите и медиците в психичен план, разказва доц. Стефан Попов, началник на Клиника по психиатрия и медицинска психология в УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив.

КОВИД провокира редица психични реакции, сред които тревожност, депресия и посттравматично стресово разстройство, казва доц. Стефан Попов. Огромна част от пациентите имат психиатрични или неврологични симптоми или смесица от двете. Като по-често подобни симптоми се наблюдават и при тези, които са прекарали инфекцията по-леко или средно тежко. Случва се хора, които са били интубирани и буквално върнати към живота, след това да продължат уверено живота си без описаните проблеми.


Проучванията


Обобщените данни от 215 големи проучвания в 30 държави, обхванали повече от 105 хил. пациенти с остри симптоми на КОВИД показват, че психиатричните и неврологични симптоми са много по-чести в сравнение с други заболявания. Така се стига до един много тежък извод: засягането на психичното здраве от пандемията ще се окаже правило, а не изключение, коментира още доц. Попов.

В тези големи проучвания най-честите психиатрични симптоми са депресия, главоболие, хипохондрия, безсъние, паник атаки, различни видове фобии и тревожност. Силно завишен е рискът от самоубийство, особено при пациенти с депресия, при които спусковият фактор може да се окаже КОВИД, смята доц. Попов. В Обединеното кралство има данни за 2020 г. и 2021 г., според които приблизително 250 хил. пациенти на възраст над 10 години, предимно хора в млада възраст, са имали неврологични или психиатрични симтоми и те са продължили дълги месеци след приключване на заболяването.

Първите изследвания по отношение на психичните симптоми, свързани с КВОИД, са направени в Китай. Учените там, изследвали голяма група пациенти с помощта на въпросник за личностен дистрес, докладват, че са открили много психиатрични симптоми. Те са били свързани най-вече високи нива на тревожност и „соматизация" (превръщането на психичните симптоми в телесни).

„Наблюдаваме същото и с наши пациенти, които често споделят по време на и след преболедуване от КОВИД: „Не ми стига въздухът". А това много често е соматизационен симптом. Хората са прочели, че при КОВИД има недостиг на въздух и затова приемат, че и те имат този симптом, казва доц. Попов.

Много проучвания след хоспитализация показват изявени психиатрични симтоми, които включват тревожни разстройства, депресивно и посттравматично стресово разстройство. Изследванията представят и ефектите върху пациенти, които вече имат някакви психиатрични диагнози – наблюдава се от 20 до 25-процентно влошаване на тяхното функциониране в чисто социален и психологичен план.


Въпросите


При липсата на възможности за директен личен контакт какво ще правим с тези хора, пита доц. Попов. И добавя, че има препоръки на изявени експерти да се работи възможно в най-голяма степен с телемедицина, т.е. тези консултации да стават онлайн, когато е невъзможно психиатър да посети пациента. Такива консултации имат много добро въздействие по отношение например на въпроса за карантината, защото много хора се смущават от това, че трябва да прекарат в изолация 2 седмици.

Неслучайно много от изследователите посочват, че карантината, дълбоко в себе си е алтруистичен акт – ти предпазваш другите, подчерта доц. Попов.


Терапията


Случай от края на октомври 2021 г. в Детската болница UCSF Benioff в Сан Франциско установява психотични симптоми при трима тийнейджъри, които боледуват от КОВИД. Тези млади хора имат суицидни мисли, параноидни идеи и т. нар. foggy brain ( от англ. „мозък в мъгла") – замъгленост на съзнанието. И още по-интересното е, че тези проявления се дължат на антитела, с които самият организъм атакува мозъчните си тъкани, т.е. това е една автоимунна хиперреакция, но на повърхността се вижда картината на психоза. „И тук възниква големият въпрос: „Доколко коронавирусът може да бъде trigger factor – спусъкът, който да отключи подобна на наблюдаваната симтоматика?" Оказва се, че тези случаи нямат голяма полза от антипсихотичната терапия – с антипсихотици, която ние психиатрите конвенционално използваме. Тийнейджърите са били извадени от това състояние с терапия с антитела. Следователно имунотерапията има много добро въздействие при пациенти с особено тежки психични симптоми", обясни доц. Попов.


Последиците при медиците


Не трябва да се забравят медицинските професионалисти, които работят с пациенти с коронавирус, независимо дали са в болничната или доболничната помощ. До 20% от лекарите изпитват тревожност, 25% – депресия, 8% – безсъние, а до 49% – дистрес, т. е. натрупване на негативен стрес. Тези хора ежедневно се сблъскват с тежки случаи на пациенти с КОВИД, изтощени са физически, но също така и психически, защото са свидетели на смъртта на много пациенти. Срещата със смъртта не може да се превъзмогне, дори и човек да работи години наред в интензивно звено. Тези медици със сигурност имат нужда от психологична помощ и подкрепа, не е достатъчно само финансовото стимулиране на труда им, категоричен е доц. Попов.


Грипът дойде у нас

Грипът дойде у нас

Той е доказан при дете на три години и жена на 27 г. , хоспитализирани са в МБАЛ-Сливен, обясни проф. Нели Корсун
Инфекциите растат, но грип още няма

Инфекциите растат, но грип още няма

Медицинските специалисти да не лекуват вирусни заболявания с антибиотици, предупреди отново проф. Ива Христова
Отпадна изолацията за пациентите с КОВИД

Отпадна изолацията за пациентите с КОВИД

Кандидатите за подуправител на здравната каса ще разполагат с 15 минути да се представят и с 30 за отговор на въпросите към тях

ЕМА препоръча ваксина срещу КОВИД

ЕМА препоръча ваксина срещу КОВИД

Тя е адаптирана, казва се Nuvaxovid е насочена срещу субварианта Омикрон XBB.1.5 на коронавируса
СЗО с нова е-платформа за КОВИД

СЗО с нова е-платформа за КОВИД

Тя е специално за Европа и е направена съвместно с Центъра за превенция и контрол на заболяванията (ECDC)

Първи случай на Пирола у нас

Първи случай на Пирола у нас

Новият подвариант на Омикрон е установен при анализиране на 88 клинични проби взети от 14 области в страната, съобщиха от НЦЗПБ
Не знам дали е-рецептите са приложими

Не знам дали е-рецептите са приложими

Каква е готовността на лекарите за изписват антибактериални препарати само електронно, къде сме в класацията по резистентност към тях, има ли интерес към ваксините срещу коронавируса, имаме ли вече изграден масов имунитет, възможен ли е пробив от други инфекциозни заболявания, попитахме проф. Тодор Кантарджиев.
Лек ръст на болните от КОВИД и грип

Лек ръст на болните от КОВИД и грип

Средната заболеваемост от коронавирус в страната е ниска - 55.32 на 100 000 души, показват данните на НЦЗПБ
Работодателите да вземат мерки срещу КОВИД

Работодателите да вземат мерки срещу КОВИД

Не трябва да забравяме, че имаме възможност да се предпазим, да защитим своето здраве и това на близките си и колегите, казват от КНСБ
СРЗИ с втори кабинет за ваксини срещу КОВИД

СРЗИ с втори кабинет за ваксини срещу КОВИД

Той е отворен от днес 27 септември, столичната здравна инспекция е получила 5760 от новите дози
1 2 3 4 5 ... 451 »
Банер
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Трябва ли да има нов здравен министър?

Декември 2023 Предишен Следващ