Да не „възкресяваме" излишни хартиени документи
В отговор на Ваше писмо до БЛС и РЗИ, относно „изпълнение на заповед No РД-01-590/19.11.2021 г.", в което настоявате ваксините срещу КОВИД-19 „освен в Националната здравно-информационна система (НЗИС), се вписват и в Книга за регистриране на профилактичните имунизации и реимунизации" заявяваме следното:
За разлика от всички останали ваксини,
проведените имунизации срещу КОВИД-19 се регистрират от Общопрактикуващите лекари в Националната здрава информационна система (НЗИС) непосредствено в момента след поставянето им, а на пациента се издава сертификат на хартиен носител ако изиска такъв. В НЗИС своевременно постъпват подробни индивидуализирани данни за всяка поставена доза ваксина, както и ваксинираното лице.
Същата информация е налична
и в медицинските софтуери на всеки Общопрактикуващ лекар на електронен и хартиен носител като част от съдържанието на Амбулаторен лист, подписан от лекаря и имунизирания гражданин. Тези данни постъпват и в НЗОК/РЗОК с месечните
електронни отчети, докато в НЗИС, както вече отбелязахме, това се случва „на мига".
Съгласно чл. 12 ал. 1. от Наредбата за имунизациите (доп. – ДВ, бр. 54 от 2014 г., в сила от 01.07.2014 г.) книгата за профилактични имунизации и реимунизации по образец (приложение No 6) може да се поддържа в електронен вариант с възможност за разпечатване на данните от нея за нуждите на държавния здравен контрол.
Съгласно чл. 28 (д) от Закона за здравето, достъп до информацията в НЗИС имат Министерство на здравеопазването и неговите подразделения – регионалните здравни инспекции (РЗИ), НЗОК, гражданите (до своя личен статус) и други държавни институции.
Съответните служители на МЗ и РЗИ
могат да достъпят до тази информация и да я обработват електронно при необходимост.
Припомняме и чл. 5 от Закон за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, който гласи: „Чл. 5. (2) (Изм. – ДВ, бр. 44 от 2009 г.) Административният орган не може да изисква предоставяне на информация или документи, които са налични при него или при друг орган, а ги осигурява служебно за нуждите на съответното производство."
Съответно на цитираните нормативни актове, Общопрактикуващите лекари нямат задължение да нанасят в хартиената книга за профилактични имунизации и реимунизации, направените от тях ваксини срещу КОВИД-19.
В условията на вече напреднала електронизация
на системата на здравеопазването, за нас е необосновано, нерационално, неприложимо в практиката и създаващо препятствия пред особено важния в условията на КОВИД епидемията процес на ваксинация, исканото от Вас „възкресяване" на излишни хартиени документи.
УС и НС на НСОПЛБ
Доц. д-р Любомир Киров, дм
Искаме да отпускаме лекарства без рецепта
Ние ценим високо вашия труд
Да се вменява несъществуваща вина не помага
БЛС пак срещу удължаването на протоколите
Ако не преглеждаме пациентите, състоянието им се влошава, мотивират се от съсловната организация