Киберножът в Пловдив вече чака пациенти
Киберножът в Пловдив е различен от останалите апарати за радиохирургия у нас, уточняват от „Св. Георги”. Специално за него в новото НРД е договорена отделна клинична пътека, която е на стойност 9 000 лева. Апаратът е разположен в База 1 на пловдивската болница, на бул. „Васил Априлов” 15A, в специално построена за целта и напълно оборудвана сграда, разположена срещу КЛЛ, уточняват от „Св. Георги”. Започва планиране на пациентите, подходящи за радиохирургия. Необходимо е те да представят в клиниката медицинските си документи – епикризи, проведени образни изследвания (КТ, ЯМР, PET/CT), документи от предходни облъчвания, решения на онкологични комисии и ПКК. Приемане на документите се извършва след предварителна уговорка на телефони 032/602 330 и 0887 705 636. Като те ще се разглеждат в рамките на 3 дни. При одобрение ще се назначат дата и час за изследване, за които пациентите ще бъдат информирани на посочен от тях телефон.
Лечението е напълно безплатно
за пациентите и е по клинична пътека на НЗОК, подчертават от „Св. Георги”. „Убедени сме, че с въвеждането в експлоатация на новата роботизирана система ще допринесем за по-бързото и по-ефикасно лечение и значително ще подобрим лъчетерапевтичните възможности за онкоболните пациенти в страната”, смята д-р Мария Влайкова. Киберножът е предпочитан за лечение на сложни по форма вътречерепни лезии, както и на такива в/около зрителния апарат и мозъчния ствол. Обхватът на облъчването е широк, като лъчите могат да проникнат през 120 различни ъгъла.
Роботизираната систeма Cyberknife е неинвазивна алтернатива на хирургичния метод за лечение на тумори и до момента нито един онкологичен център в страната не е разполагал с подобна апаратура. Прецизността му позволява да се лекуват множество лезии, включително такива, които се смятат за трудно достъпни оперативно. „Досега пациенти с подобни диагнози се препращаха към различни онкологични центрове в Европа, което забавяше и многократно оскъпяваше лечението им”, подчертава д-р Влайкова.
Киберножът е система, която
насочва лъчите с прецизност 1 мм
и в реално време наблюдава определената за манипулация зона. Постига несравнимо запазване на здравите органи и тъкани поради рязкото спадане на дозовия градиент. За процеса на планиране се използва отговарящ на необходимите изисквания последно поколение 4D компютър томограф – симулатор. Четириизмерното планиране използва най-съвременен алгоритъм (Monte Carlo), който позволява автоматична компенсация на движенията на пациента и строг контрол в подвижни органи (бял дроб, корем). Интервенциите със CyberKnife са безболезнени, безкръвни и са бърз метод на лечение. Архитектурата на системата е уникална, технологията е изключително усъвършенствана и съчетава линеен ускорител, роботозирано рамо и система за образно насочване. Осигурява се синхронно проследяване на тумора спрямо положението на пациента.
Уникалната апаратура е част от Високотехнологичния център за образна диагностика на онкологични заболявания, разположен в двете бази на Университетска болница „Свети Георги“ – База 1 на бул. „Васил Априлов“ №15А и База 2 на бул. „Пещерско шосе“ №66, по-позната като Хирургичен блок. Там е изграден център за диагностика и лечение на злокачествени новообразувания, в който е разположен друг съвременен апарат – Позитронно-емисионен томограф или PET/CT, най-моредният в страната. Той е апарат за образна диагностика, който дава възможност да се онагледят биохимичните и физиологични промени и
да се диагностицира заболяването в много ранен етап
Чрез инжектиране на изотоп в организма се следи и за вече появили се метастази в тялото на пациента. В базата на Втора клиника по хирургия е разположен и друг съвременен апарат, който помага на онкоболни – мобилна система за интраоперативна брахитерапия Axxent-Xoft. Тя позволява провеждане на облъчване по време на самата операция при ранни стадии на карцином на млечната жлеза. „С въвеждането в експлоатация на Ciberknife Accuray, се затваря пълният цикъл на висококачествено, високотехнологично и комплексно лечение на пациенти със злокачествени заболявания”, подчерта д-р Влайкова.
Високотехнологичният център за образна диагностика на онкологични заболявания на „Св. Георги“ е изграден с 22 млн. лв. по ОП „Регионално развитие”. За осигуряване на най-качествената и ефективна радиохирургия от болницата със собствени средства са закупили и допълнително оборудване – 4D компютър томограф – симулатор за сектора по роботизирана радиохирургия.

Студенти проучват ИИ в денталната медицина

FDA одобри ваксина срещу КОВИД от ново поколение

Надежда за нов антибиотик
Той е за високо резистентна бактерия и вече навлиза в последната трета фаза на изследване

Анджелини фарма ще маркетира Radiprodil
Компанията сключи споразумение с GRIN Therapeutics за разработване и комерсиализация на лекарството-сирак извън Северна Америка

ЕМА препоръча 10 нови лекарства

Нова методика на хирургия на гръбнака във Варна

Иновативна ендоваскуларна процедура в Лозенец

България с добър достъп до иновативни терапии

Още 16 нови лекарства в ЕС
