Трети сме по смъртност от мръсен въздух
Най-много смъртни случаи по този показател има в Северна Корея и Босна и Херцеговина, след които се нарежда и България. Замърсяването на въздуха все още причинява около 400 000 смъртни случая годишно в Европа. И макар общата картина на въздуха у нас да се подобрява, страната остава сред държавите с най-големи проблеми с фините прахови частици PM2,5 и PM10 и дори със серен диоксид (SO2).
Така например концентрацията
на PM2,5 във въздуха на София понастоящем е 6,1 пъти над годишната препоръчителна стойност на СЗО за качество на въздуха, според Индекса за качество на въздуха (AQI). Както е добре известно основни замърсители на въздуха са отоплението чрез изгаряне на дърва, въглища и отпадъци, пътния трафик и промишлеността. Въглищните централи са отговорни за почти всички емисии на серен диоксид в страната, както и за повечето емисии на азотни оксиди, които причиняват смог и киселинни дъждове.
Според СЗО обезлюдяването и преместването
на хората към столицата задълбочава проблема.
Препоръките на АQI гласят, че при концентрация на опасни фини прахови частици трябва да се затварят прозорците и да се намалят физическите упражнения на открито. Според AQI най-замърсен въздух в България дишат хората в Стара Загора, след която се нарежда столицата. Трета е Враца, а след нея са Девня, Ловеч, Видин и др. Най-чист въздух в столицата пък се диша на Копитото, след него в Хиподрума, Огняново, Драгалевци, Павлово, Младост, Надежда, Дружба и квартал Васил Левски.
Продължаващото обучение трябва да е задължително
Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски
Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"
И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.
Старт на Генома на Европа
Великобритания се запасява с ваксини срещу птичи грип
Препоръка за забрана на вейпове на открито
143 жертви на неизвестна болест в Конго
ECDC вече с ново ръководство
Част от средствата по НПУ под въпрос
ЕК прие своята предварителна оценка на второто искане за плащане и ни уведоми, че редица ключови етапи не са изпълнени
България първа по хоспитализации в ЕС
Лечението в болница преобладава в държавите, в които има и най-много легла на глава от населението, отчита новият доклад на ОЕСD и ЕК
Сътрудничеството с Израел за детското здраве напредва
Споразумението между двете страни включва и помощ за създаването на националната болница, то беше обнародвано днес