Назрял е моментът за промяна във финансирането

Назрял е моментът да се работи
за надпартийно обединение по важните теми в сектора, да се направи обективен преглед на предизвикателствата и да се приеме адекватна Национална здравна стратегия 2021 – 2030. Всеобщото усещане е, че на всички нива в системата е узряла необходимост от промяна във финансирането на болниците. Каквото и да е тази промяна, тя трябва да донесе сериозен напредък в развитието на сектора и да постави пациентите в центъра на системата, чиято главна цел е те да се чувстват добре обгрижени.
Въвеждането на диагностично свързани групи
е една от подходящите стъпки за правилното развитие на здравеопазването в България. След двадесетгодишно действие на клиничните пътеки може би е време да се адаптираме към система, наложена и използвана успешно в много други страни. Сред плюсовете на подобна промяна в системата е, че пациентът ще може да се лекува комплексно, ще се поставя по-точна диагноза, ще се улесни работата на болниците, ще се отчитат всички дейности и ще има реална статистика. При диагностично-свързаните групи се заплаща за определени разбити дейности в медицината, т.е. имаме възможност да остойностим
няколко заболявания. Въвеждането на диагностично-свързани групи е един от факторите, който може да подобри контрола в системата, тъй като много от експертите считат, че клиничните пътеки са изчерпани като модел на финансиране.
Досегашният финансов модел
с определяне на лимити за лечение в болниците ограничава избора на пациента къде и при кого да се лекува. А промяната, към която всички се стремим, е парите да следват пациента. Електронната история на заболяването също е добра стъпка, която би могла да помогне и за по-лесно въвеждане на диагностично-свързани групи.
На практика осъвременяването на принципите на работа на здравния сектор зависи от политическата воля това да се случи и от очертаването на план за действие, който според ББА трябва да включва: анализ на готовността на системата и стъпване на подготовка, правена преди години в тази посока, проучване и заимстване на практиката на държави, където този модел работи добре.
Замяна на модела „клиничните пътеки"
с ДСГ е приоритет, по който трябва да започне работа веднага, но не трябва да изключваме, че може да е необходимо време да се въведе. Важно е преди въвеждането на промяната да се оцени какви ресурси ще са необходими, за да функционира тя в полза на пациента. От години в обществото има очакване за промяна на финансовата система в здравеопазването, така че то да заработи по-добре.

Одобриха новия правилник на ИАМН

Спешни медици заминават за Турция

Пак отлагат е-отчитането за зъболекарите
1 май е датата, която предлагат от НЗОК в отговор на недоволството на медиците, че няма готовност в НЗИС

Трябва да спре невярната реклама с имена на лекари

Разследват фалшива реклама с лекар

НЗОК да поеме изследванията за стерилитет

Наши медици спасиха живота на македонец

БЛС с нов адрес и официално

Здравето и образованието не трябва да са стока
