Коронавирусът причинява миокардити
.jpg)
Тя е нещо по-лошо, синдемия е.
Като имаме предвид синергизма по отношение на влошаване на човешкото здраве, КОВИД-19 е по-опасен при пациенти с проявени сърдечносъдови заболявания. Колегите специалисти го определят като остър респираторен дисстрес - белодробен синдром със сърдечносъдови усложнения. За съжаление, има хора, при които той протича фатално. Необходимо е да се знае, че усложненията, които притесняват нас, сърдечносъдовите специалисти, са тези, започващи в късната фаза на белодробната инфекция. Това става, когато вече очакваме пациентът да се подобрява, а той рязко се влошава. Тогава идват и сърдечносъдовите усложнения.
Резултатите от 57 проучвания
показват, че инфекцията КОВИД-19, макар и респираторна, засягаща предимно белия дроб, засяга и всички органи и системи, включително и сърдечносъдовата. Затова, ние лекарите, трябва да сме много внимателни. Множество статистики върху повече от един милион болни показват, че има директна връзка между лошата прогноза и сърдечното засягане. Ако на засегнатите от КОВИД-19 направим ядрено-магнитен резонас, ще се окаже, че между 4 и 5 на сто от КОВИД-19 позитивните са и със сърдечносъдово засягане. Миокардитът, както е известно, е възпаление на сърдечния мускул. Той може да е автоимунен или инфекциозен, а когато не се установява причината, е идиопатичен. Той може да се причинява от бактерии, спирохети, протозои, паразити и от огромен брой вируси, включително грипният вирус и този на ХИВ. От 2002 г. се предполага, че братовчедът на сегашния КОВИД-19 - SARS-CoV-1, също може да е причинител.
За SARS-CoV-2 вече е доказано
абсолютно. По ирония на съдбата научна публикация по вероятността за това причинителство беше публикувана месеци преди в Ухан да бъде обявен първият случай на КОВИД-19. Тази статия на проф. Мушер показа, че имаме не само директна колонизация на миокарда, но и екстремно стимулиране на възпалителния процес, водещо до тежките коронарити, които наблюдаваме в последните дни. Все по-често виждаме пациенти с едновременна тромбоза на двете коронарни артерии – нещо, което в миналото се смяташе за казуистика. Това, всъщност, е механизмът, предизвикан от КОВИД-19.
Има директна колонизация,
проникване и деструкция, както и фиброзно заместване на миокардната тъкан след проникването на вируса КОВИД-19. Това вече е установено с пряка електронна микроскопия. Проф. Мушер, като един истински Нострадамус, още през 2019 г. заяви, че има директна връзка между нивата на възпалителното заболяване и влошаването на прогнозатаот сърдечносъдовото засягане. Тези, които две седмици след възникване на инфекцията, качват рязко интерлевкин 6, който е един от основните възпалителни маркери, и по същото време рязко качват сърдечните тропонини, имат изключително неблагоприятна прогноза. Рискът от смърт при тях се увеличава. Ехокардиографията и ядрено.магнитният резонанс са методите за доказване, както в България, така и в света. Те дават съществена прогностична стойност, която трябва да наблюдават колегите при засегнати от КОВИД-19.

Грипът дойде у нас

Инфекциите растат, но грип още няма

Отпадна изолацията за пациентите с КОВИД
Кандидатите за подуправител на здравната каса ще разполагат с 15 минути да се представят и с 30 за отговор на въпросите към тях

ЕМА препоръча ваксина срещу КОВИД

СЗО с нова е-платформа за КОВИД
Тя е специално за Европа и е направена съвместно с Центъра за превенция и контрол на заболяванията (ECDC)

Първи случай на Пирола у нас

Не знам дали е-рецептите са приложими

Лек ръст на болните от КОВИД и грип

Работодателите да вземат мерки срещу КОВИД
