Частните болници с най-голям ръст
.jpg)
Общо на 1.6 млрд. лв. са възлизали приходите на болниците от обществения фонд през 2013 г., през изминалата година цифрата е 1.9 млрд. лв. (в тези средства се включват и парите за медицински изделия и онколекарства). Ръстът от 300 млн. лв. обаче е разпределен абсолютно непропорционално между различните видове собственост на клиниките.
Най-малък той се оказва при областните и ведомствените болници - едва 4 млн. лв. Приходите на тези лечебни заведения през 2013 г. са били 417 млн. лв, срещу 421 през миналата година. Промяна в броя им няма, те са общо 39.
На предпоследно място по ръст на приходите се оказват общинските болници. През 2013 г. те са заработили по НЗОК 301 млн. лв., а през миналата – 349.7 млн., или с 48 млн. лв. повече. На практика този ръст не отразява фактическото състояние на тези лечебни заведения.
Той се дължи само на по-големите комплексни онкологични центрове
които са общинска собственост и в които се ползват все по-скъпи онкомедикаменти. Така например КОЦ Ст. Загора е увеличил приходите си с близо 4 млн. лв., КОЦ Бургас с около 7 млн. лв., КОЦ Пловдив с 9 млн. лв. и т.н. В същото време приходите на многопрофилните общински болници са с минимални разлики нагоре или надолу, съществнени промени в броя им също няма.
На второ място по ръст на приходите за изминалите четири години се нареждат изцяло държавните болници (61 на брой), които са и най-големите университетски центрове за лечение в страната. Сред тях са „Св. Екатерина", „Св. Георги", Св. Марина", „Александровска" и други емблематични имена. През 2013 г. те са получили от касата 568 млн. лв, а през миналата – 644 млн. Онкологията също играе съществена роля за ръста при някои от тях, където през последните години държавата наля доста средства за обновяване и разширяване на дейности като лъчелечението.
Най-много обаче са нарастнали приходите на частните клиники. От общо 300 млн. увеличение на парите на всички болници за изминалите четири години, 190 млн. лв. са отишли при тях. През 2013 г. здравната каса е изплатила на частните болници – 378 млн., а през миналата година – 568 млн. лв., показват данните на фонда. Драстичното увеличение се дължи основно на две причини –
нарастване на броя им от 139 на 153 клиники
както и на постоянното разкриване на нови дейности в тях. За изминалите четири години въпреки нормативните промени, разкриването на нови болници продължи с мощна сила. В страната отвори врати „Уни Хоспитъл", а двете болнични вериги „Софиямед" и „Сити Клиник" увеличиха броя на клиниките си в страната. Разкриха се и много частни диализи. Допълнителен стимул за непропорционалното увеличение на приходите обаче се оказаха и регулативните мерки, които наложи държавата под формата на лимити. Те дадоха възможност на едни лечебни заведения да бъдат толерирани за сметка на други.
Някои могат да си избират планови и платени пътеки
Нели Савчева, председател на Сдружението на областните болници
|

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.

Промяна в длъжностите в РЗИ

Близо 140 млн. е-прегледи в НЗИС

E-здравните досиета ще са с повече данни

Протести на медици заради надлимитната дейност

Ножицата в приходите на болниците се разтваря

НЗОК ще има и втори подуправител

Депутатите без въпроси към здравния министър

Събираме информация по случая с бебето
