Хомеопатия и КОВИД

Сезонът на настинките вече чука на вратата ни, а КОВИД продължава да ни разболява. Има ли място хомеопатията в борбата с новия вирус, как може да ни помогне да укрепим имунитета си, попитахме д-р Райна Томова. Тя е специалист по вътрешни болести и зам. председател на Българската медицинска хомеопатична организация.
- Д-р Томова, какво е мястото на хомеопатията и алтернативната медицина в настоящето?
- Хомеопатията е медицински метод, създаден от немския лекар д-р Самуел Ханеман преди повече от 200 год. и вече две столетия се практикува успешно от хиляди лекари по света. Днес тя е чудесно допълнение към терапевтичния арсенал на съвременния лекар, позволяващо му да подхожда по един мек и напълно лишен от странични ефекти начин към множество заболявания на своите пациенти. Понякога хомеопатията може да е алтернатива на конвенционалната терапия, а понякога само нейно допълнение - всичко зависи от конкретния случай и преценката на лекуващия лекар. Хомеопатията е напълно приложима и при уязвими групи пациенти като бременни, кърмачки, малки деца, алергични пациенти, което е сериозно предимство за лекарите, които я владеят. Не съм специалист в други неконвенционални методи на лечение и не мога да определя тяхното място в настоящето, но вярвам, че всичко, което носи полза за пациента си заслужава да бъде изучавано и практикувано.
- Има ли място хомеопатията при КОВИД? Какво и до каква степен?
- Да, определено има място в овладяване на оплакванията и намаляване на възпалителните процеси, както на ниво горни дихателни пътища, така и на ниво бял дроб, сърдечно-съдова система, гастроинтестинален тракт. Хомеопатичната терапия се подбира индивидуално, съобразно симптоматиката при конкретния пациент. В леките случаи, хомеопатичното лечение може да се провежда самостоятелно, но в средно тежките и тежки случаи, то се съчетва с конвенционалната терапия.
- Как може да си помогнем с нея през очаквания зимен сезон, за да останем здрави?
- При често боледуващите и уязвими пациенти се изготвят индивидуални профилактични схеми, съобразени с техните особености и слаби места. Има и по-общи препоръки, които могат да бъдат дадени буквално на всеки с цел постигане на повече устойчивост към вирусните заболявания. Има широко известни продукти за профилактика и лечение на респираторните вирусни инфекции, които могат да се дават на всички пациенти.
- При кои заболявания хомепопатията е най-полезна?
- Хомеопатията е приложима при множество заболявания и състония: вирусни заболявания, рецидивиращи инфекции, алергични заболявания, травми, леки хормонални нарушения и тревожно-депресивни състояния, инцидентни нарушения на съня, кожни проблеми, ставни проблеми и др.
- При кои няма място?
- Хомеопатията не е панацея. Тя няма място при лечението на тежки психични заболявания като шизофрения. Има и множество ситуации, при които тя има място, но може да играе само допълваща роля – например при пациенти с рак, лечението на рака не се провежда с хомеопатия, но хомеопатията намалява оплакванията, свързани с тежките странични ефекти от конвенционалната химио и лъчетерапия. При заболявания, изискващи хирургично лечение, хомеопатията не може да го замени, но се използва в постоперативния период за по-бързо възстановяване на пациента и т.н.
- Как можем да сме сигурни, че сме попаднали на компетентен терапевт?
- Компетентният хомеопат е преди всичко компетентен лекар, който е получил допълнително обучение по хомеопатия и е защитил новопридобитите познания с успешно полагане на изпит, за което би следвало да има сертификат. Има едно течение в хомеопатията - класическа хомеопатия, което позволява нелекари да се обучават в метода и да го практикуват. Това носи изключителни рискове за пациента. За съжаление има такива практики и в България, въпреки че Законът за здравето в чл. 167, ал. 2 ясно постулира, че хомеопатия може да се практикува само от магистри по медицина и дентална медицина. Затова моят съвет към пациентите е, когато избират хомеопат, първо да се уверят, че той е лекар и то компетентен лекар.
- Къде виждате хомеопатията в бъдещето?
- Като неразделна част от общата медицинска практика.

СРЗИ с втори кабинет за ваксини срещу КОВИД

Докараха ваксини срещу Омикрон

Нов вариант на КОВИД, не е по-опасен

Няма да получаваме нови доставки ваксини срещу К-19

COVID-19 все още е сериозен риск за здравето на пациентите
Вирусът представлява риск по отношение появата на нови мутации само и единствено, когато се намира в човешкия организъм, казва проф. Татяна Червенякова

Дават 36 млн. за РЗИ и Спешна помощ
С тези средства заплатите на работещите в сектора ще могат да се увеличат с 20%, предложение за това направиха ГЕРБ и ПП

Без карантина при КОВИД

Препоръчват актуализация на КОВИД-ваксините

Отменят карантината при КОВИД
