Половината пари за инвитро в три клиники

Общо 12.68 млн. лв. е дала държавата през миналата година за инвитро процедури. Средствата са отишли в 33 центъра, които са били договорни партньори на ЦАР. Малко над 6 млн. лв. - или половината от тях, са били усвоени от три клиники, останалите шест са били разпределени сред другите 30 центъра.
С най-голям пазарен дял по ЦАР се оказва МЦ „Надежда", който се намира в столицата. В него са отишли 3.3 млн. лв. от обществените средства. Той е един от първите инвитро центрове в страната, а негов основател е д-р Георги Стаменов, който беше и сред основните фигури при борбата за създаването на държавния фонд за финансирaне.
На второ място се нарежда центърът „Д-р Щерев" с постъпления от 1.9 млн. лв. от ЦАР. Негов собственик е едноименният експолитик проф. Атанас Щерев. Той беше част от НДСВ, а след това от БНД. На трето място - с приходи по ЦАР от почти един милион, се нарежда център „Селена" в Пловдив. Негов ръководител е д-р Ангел Ставрев.
Приходите от ЦАР в дванайсет от центровете са под 200 хил. лв. на година, като в пет от тях те са дори под 10 000 лв. Въпреки че обществените средства за инвитро не са единственият източник на финансиране на тези процедури у нас, на практика те са основният. Затова обемът им дава бегла представа и за дейността, която се извършва във всеки един от тях. При максимална цена за финансиране на опит от 5 000 лв. това означава, че в някои от центровете броят на процедурите е много малък, което би трябвало да поставя въпроси и за тяхното качество.
За съжаление досега у нас няма публичен регистър с резултатите на всяка клиника, която ползва обществени средства от инвитро процедурите. Обобщените данни, които се даваха през годините, обаче показват, че процентът на ражданията след процедурите е около 30.
ТОП 10 на инвитро клиниките по усвоени средства
МЦ „Надежда" София – 3.3 млн. лв. „Д-р Щерев" София – 1.9 млн. лв. „Селена" Пловдив – 968 хил. лв. МЦ „Св. Ив. Рилски" Тутракан – 668 хил. лв. „Д-р Малинов" София – 656 хил. лв. МЦ КИРМ Плевен – 652 хил. лв. „Ню Лайф" Пловдив – 383 хил. лв. МЦ „Димитров" София – 377 хил. лв. „Репробиомед" София – 296 хил. лв.
|

Да се плащат повече изследвания за инвитро
Освен това ЦАР да поеме процедурите с донорски материал, съхранението на ембрионите и промотирането на асистираната репродукция, настоява доц. Мария Юнакова

Фондът за инвитро с нов шеф
Догодина разширяват финансирането му, идеята е ЦАР да плаща и за процедури с донорски яйцеклетки или сперматозоиди

Дават 11 млн. на МЗ за детско здраве
Средствата са необходими за сключване на тригодишни договори с лечебни заведения в страната за изпълнението на съответната национална програма

651 бебета инвитро за първите 6 месеца
Във фонда за асистирана репродукция 2754 двойки са подали заявления за финансиране, съобщиха от МЗ

ЦАР навършва 15 години
За това време фондът е помогнал на 38 000 двойки за инвитро, родили са се 16600 бебетата

Искаме индексация на цените за инвитро с 20%
Нов стандарт по асистирана репродукция предлагат здравните власти. Ще се отрази ли той на Центъра за асистирана репродукция и как, очакват ли се промени във финансирането на процедурите за ин витро заради покачването на цените, добро ли е качеството на тази дейност в страната, попитахме д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР.

25% от държавното инвитро свършва с бебе

Първото ин витро беше в Медицинска академия
Тази година се навършват 30 години от създаването на първото бебе ин витро в България. Каква точно е историята, разказва проф. Атанас Щерев, който е „бащата" на този метод у нас.

Най-подходящо е да родите между 24 и 25 години
Кога е наистина късно за дете, защо, каква е промяната и как намаляват възможностите за забременяване по естествен път, разказва д-р Мефтуне Шефкетова.

Откриват още една ин витро клиника
С нея броят на центровете за репродуктивно здраве у нас стават 37