Фондът за случая „Байрям”
Университетската клиника в Тюбинген, Германия, определи дата за приема на 9-годишния Байрям и неговата баба Селима Али. Днес уточнихме последните детайли около лечението и престоя на двамата в чужбина, разходите за което ще бъдат поети от българската държава. В телефонен разговор с бабата на Байрям й потвърдих датата 27 март, която беше изнесена в някои медии преди самите ние да сме постигнали финална уговорка с клиниката. Успокоих г-жа Селима Али, че всичко е вече уговорено и остава само да уточним подробностите по пътуването.
Бих искала да изясня пред обществеността някои важни неща, които останаха извън фокуса на медиите и емоционалните оценки по казуса „Байрям“. Изисках цялото здравно досие на детето още в първия си ден като директор на ЦФЛД и разговарях с проф. Пилософ и с всички колеги, работили по случая. Установих факти, пропуснати в процедурата и водещи до нейното забавяне:
- Донорът (Селима Али) не е бил включен като пациент съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност в Европейския съюз. Това е пропуск, който поправяме тези дни. Предстои НЗОК да издаде допълнителен формуляр S2, поeмащ разходите за предоперативните изследвания на бабата на Байрям, както и неговата хемодиализа в германската клиника. Допълнително, извън подписания от Министерството на здравеопазването формуляр за лечението в чужбина на детето, се изискват 50 300 евро за хонорари, пребиваването в болницата в Тюбинген и осигуряването на преводач за целия престой, който може да продължи до няколко месеца.
- Справка в НАП ми показа, че Селима Али е с прекъснати здравноосигурителни права от февруари 2012 г., което се явява пречка за поемането на разходите й от НЗОК. Това не е било проверено и взето под внимание от Фонда. За щастие всички здравни вноски бяха платени от благодетел, пожелал анонимност.
- От страна на Фонда за лечение на деца е било пратено два пъти искане за издаване на формуляр S2 за трансплантацията на Байрям Айше до Министерството на здравеопазването (на 16.01. – в мандата на министър Москов, и на 06.02. – в мандата на министър Семерджиев), като и двата пъти искането е било връщано заради непълноти и неточности в представената документация, които е трябвало да бъдат отстранени от ЦФЛД за издаване на S2.
- Съществувала е неяснота относно възможността бабата на детето да бъде донор – не са били представени в Министерството на здравеопазването документи в подкрепа на това. Проблемът е визиран и в писмо по електронна поща от болницата в Тюбинген от 31 януари, с уговорката, че в случай, че тя се окаже неподходяща за донор, ще се наложи връщане в България и търсене на донор на детето.
- В искането за издаване на формуляр S2 до МЗ не са били включени становищата на двама външни експерти по трансплантология и урология, а на детски нефролози. Те не са посочили причина за невъзможността лечението на детето да бъде извършено в България, както изисква Правилникът на Фонда и правилата за координация на системите за социална сигурност в ЕС. Единствено в становището на единия експерт се посочва, че е уместно детето да се лекува в Германия във връзка с проведена там преди време консултация по повод урологичния му проблем, но не и че това е невъзможно в България. От другия експерт е представена етапна епикриза във връзка с осъществяваното хемодиализно лечение. В документа обаче не са визирани дейности, свързани с трансплантация.
- В България има 4 болници, в които работят специалисти-трансплантолози: УБ „Лозенец“, УМБАЛ „Св.Марина“, Александровска болница и УМБАЛСМ „Пирогов“. Тези специалисти не са били потърсени за становище при искането за издаване на формуляр S2. Изтъква се само специалист от „Пирогов“, но негово становище не е прикрепено към документацията до МЗ.
Както е известно, на 1 март министърът на здравеопазването д-р Илко Семерджиев подписа формуляр S2 за лечението на Байрям Айше Байрям след заключенията на консилиум специалисти и окомплектоването на нужните документи за трансплантацията.
След изчистването на всички нередности, които заварих, и издаването от НЗОК на допълнителния формуляр S2 за изследвания на Селима Али и хемодиализата на Байрям в германската клиника, двамата ще бъдат приети в УБ „Тюбинген” на 27 март.
Искаме да отпускаме лекарства без рецепта
Ние ценим високо вашия труд
Да се вменява несъществуваща вина не помага
Да не „възкресяваме" излишни хартиени документи
БЛС пак срещу удължаването на протоколите
Ако не преглеждаме пациентите, състоянието им се влошава, мотивират се от съсловната организация