Недоволство

Спешни медици на протест пред МЗ

10-08-2021 11:50
Те са от центровете в шест града, причината е новата методика за заплащане по време на КОВИД-19 Спешни медици на протест пред МЗ
Clinica.bg

press@clinica.bg
Медици от шест центъра за спешна помощ излизат на протест днес пред Министерството на здравеопазването заради парите за първа линия. Те са от София, Перник, Благоевград, Велико Търново, Търговище и Кюстендил. В тяхна подкрепа се обявиха и колегите им от Бургас, които обаче няма да дойдат до столицата.
Причината за недоволството им е новата методика за заплащане за работа в рискова среда с КОВИД пациенти. Според нея те няма да получават по 1000 лева на калпак, както бе досега, а размерът на сумата ще зависи от броя на инфектираните, с които са имали досег по време на дежурствата за месеца.

 

Синдикатът „Защита" реагираха

 

остро още в края на миналата седмица. От Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ пък заявиха, че новата методика не е била обсъждани със социалните партньори. Оттам изпратиха писмо до служебния здравен министър Стойчо Кацаров още в началото на месеца. В него те го уведомяват, че допълнителните възнаграждения на работещите в ЦСМП-София за юни не са били изплатени.

 

Спешните медици в Бургас

 

обявиха, че към недоволството им от новият начина на заплащане се прибавя и непризнаването на тестовете за КОВИД-19, които правят при посещение на пациент от УМБАЛ-Бургас. В болницата се прави повторно изследване и това забавя приемането на пациентите понякога до три часа. "Причината е, че направеният в линейката тест няма подпис и печат на лабораторен лекар, не присъства в системата на РЗИ и не се признава от НЗОК за хоспитализация на пациент с коронавирусна инфекция и лечението й в болница, поясниха от лечебното заведение. Изискването важи за всички болници, които работят по договор с нея", допълниха оттам.

 

От МЗ побързаха да пояснят,

 

че пари за спешните медици има. „Допълнителните възнаграждения ще се изплащат в срока на извънредната епидемична обстановка, както е предвидено в закона. Заплаща се на всички лекари, сестри, санитари, шофьори и медицински работници, които обслужват болни с КОВИД-19" Това отговарят от ведомството на питане докога ще се изплащат 1000 лева.

Оттам заявяват, че подробно пояснение на методиката е публикувано на Интернет страницата на МЗ и изпратено многократно на всички заинтересовани страни.

 

„Парите за месец юни са преведени

 

преди седмица на второстепенните разпоредители с бюджет", уверяват от ведомството. От там уверяват още, че сумите за допълнителнте възнаграждения в размер на 600 лв. месечно за лекари, 360 лв. за сестри и 120 лв. за санитари са предвидени за цялата година в бюдета за 2021-ва. От министерството припомнят, че е разработен план за действие в условията на нова епидемична вълна, както и единен протокол за лечение и диагностика на КОВИД болни. Открити са още процедури за допълнително осигуряване на лекарства и информационна кампания за ваксиниране.


Искат да увеличат заплатите на общопрактикуващите лекари и други

Искат да увеличат заплатите на общопрактикуващите лекари и други

Мотивите са свързани с това, че според народните ни представители през последните 20 г. България се намира в тежка кадрова криза в системата на здравеопазването
Лекари от Токуда с високоефективен метод за лечение на малки тумори

Лекари от Токуда с високоефективен метод за лечение на малки тумори

В 10-15% от доброкачествените заболявания на опорно-двигателния апарат се установява остеоид остеом.
Туберкулозата се завръща

Туберкулозата се завръща

Каква е скритата заболяемост, имат роля климатичните промени като нов рисков фактор и защо болестта вече не е само социален етикет, обяснява д-р Цветомила Дудевска
Нова мутация на КОВИД-19

Нова мутация на КОВИД-19

Хипермутиралият щам BA.3.2 вече е засечен в 25 американски щата, предаде Тoday
70 стигнаха болните с морбили

70 стигнаха болните с морбили

Правим всичко възможно, за да няма национална епидемия, каза здравният министър доц. Михаил Околийски
Започваме проверки за фалшиви ваксинации

Започваме проверки за фалшиви ваксинации

140 деца са имунизирани от началото на епидемичния взрив в Бяла Слатина, от тях 15 са с пропуснати досега първи дози, казва Иван Борисов
Случаите на морбили се увеличават

Случаите на морбили се увеличават

Вече са регистрирани 17 болни деца във Враца, миналата седмица те бяха 8, съобщават от МЗ
Легионелата е малко заради недобрата диагностика

Легионелата е малко заради недобрата диагностика

Лекарите не мислят за това заболяване, казва микробиологът проф. Тодор Кантарджиев
Случай на легионерска болест у нас

Случай на легионерска болест у нас

През миналата година заразени са били двама, все още са високи нивата на скарлатина и варицела, сочат данни на НЦОЗА
Хората с ХИВ на терапия живеят пълноценен живот

Хората с ХИВ на терапия живеят пълноценен живот

23 са новоустановените случаи на ХИВ у нас от началото на годината, през миналата бяха диагностицирани са 305, казва проф. Нина Янчева
1 2 3 4 5 ... 462 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм