Промените в ТЕЛК не решиха проблемите за диабетиците
Промени в Наредбата за медицинската експертиза направи служебният кабинет, но на тъмно. С тях здравният министър Стойчо Кацаров обяви, че ще улесни даването на пожизнен ТЕЛК. Доволни ли са хората с увреждания, има ли още нерешени проблеми, попитахме Росица Пандова, председател на организацията „Култура без граници", която се бори са правата на диабетиците.
Промените в наредбата за телк не решават проблемите на хората с диабет.
По неофициални данни (поради липса на регистър) диагностицираните у нас с диабет са около 550 000 души, 10% от които са инсулинозависими или с ДТ1. Диабетът като заболяване се вписва в т.нар. дефинитивни заболявания, тъй като е нелечим. С изменението в Наредбата за медицинската експертиза хората с тази диагноза се надяваха да могат да получат пожизнено решение за ТЕЛК, но това се оказа само очакване.
В момента наредбата изисква
задължително преосвидетелстване на всеки на три години, което създава затруднения за пациентите. В много случаи хората с диабет получават различни проценти с еднакви усложнения в различни комисии, налага се да обжалват и отново се затваря порочния кръг за тях – обикаляне по кабинети и безсмислено чакане.
Смятаме, че тъй като заболяването ДТ1 е нелечимо, ТЕЛК решенията трябва да бъдат пожизнени и само при промяна в състоянието - поява на усложнения, да могат да се преосвидетелстват. Редно е хората с диабет да получат преосвидетелстване за състоянието, което е дефинитивно и в този случай оценката да бъде пожизнена.
Условието за пожизнен срок
на оценките при хора със захарен диабет тип 1 с две и повече усложнения е предпоставка за нова корупционна ниша. Пациентите, за да се отърват от необходимостта да се явяват редовно на комисии, ще намерят начин да „заобикалят" критериите, за да се доберат до пожизнен ТЕЛК.
Индивидуалният подход към всеки пациент също е неотменна част от необходимите промени в наредбата. Те произтичат от много фактори – вид на терапията, индивидуални особености, режим. Това означава и пациенти с
ДТ2 също да имат право на пожизнен
ТЕЛК, ако терапията и състоянието им са показателни за това. Отделно от това пациентите с ДТ2, които са на инсулинова терапия, също трябва да бъдат третирани като трайно увредени, имащи право на пожизнена оценка. В този аспект подкрепям становището на Българската асоциация по диабет относно промените в наредбата.
По отношение на икономическата
страна на проблема, със сигурност вместо да се разходват пари за прегледи и изследвания, те ще бъдат спестени предвид клиничните пътеки, по които те се изписват. Единствената разлика ще бъде спокойствието на пациентите от излишните размотавания по лекари и кабинети. Основните средства, които те ще получат като социална помощ си остават същите със или без тригодишно преосвидетелстване, както е досега. Пожизненият ТЕЛК решава този проблем и спомага за емоционалния комфорт на хората, имайки предвид зависимостта на диабета и психическото и емоционално натоварване.
Пациенти сигнализират за проблеми с ТЕЛК
Депутат моли банка за говорещ банкомат
Психично болен остана на улицата
До 53 хил. еврофинансиране за НПО
Средствата се дават за повишаване знанията и уменията на гражданските организации и са по програма „Техническа помощ", съобщават от МС
Годишни награди за социални иновации
До момента МТСП е връчило удостоверения на 118 социални предприятия, но 18 от тях са преустановили дейността си
И сестрите ще преговарят за НРД
Броят им в болниците вече ще стане показател от здравната карта, а тя ще се актуализира, ако леглата са с използваемост под 50% или над 90% по дейности, предвиждат промени на МЗ