Мръсотия убива 1,7 млн. деца
Мръсните въздух и вода и лошата хигиена са виновни за смъртта на 1 от 4 деца на възраст между 1 месец и 5 годинки, показват данните на здравните власти в Женева. Те най-често стават жертва на диария, малария и пневмония – все лечими заболявания. И смъртта на една четвърт от тези малчугани би могла да бъде преотвратена, ако имат достъп до чиста вода, храна и въздух, категорични са експертите. "Замърсената околна среда е убийствена за най-малките деца. Техните органи и имунна система тепърва се развиват, телата и дихателните им пътища са крехки, което ги прави особено уязвими спрямо мръсните вода и въздух", коментира генералният директор на СЗО д-р Маргарет Чан.
Заплахата надвисва над малчуганите още в утробата, уточняват здравните власти. Но най-пагубен е ефектът на замърсяването при новородените и децата в предучилищна възраст. При тях пневмониите са много чести, както случаите на хронични респираторни заболявания като астма. Мръсният въздух е рисков фактор и за отключването на сърдечно-съдови заболявания, рак и инсулт в по-късна възраст, предупреждават от СЗО.
Здравните власти в Женева правят и Топ 5 на болестите убийци сред мъниците под 5 години, които са свързани с лошите условия на живот. Какво показват цифрите в доклада „Не отравяй бъдещето ми! Влиянието на околната среда върху здравето на децата”? Всяка година:
- 570 000 умират от респираторни инфекции като пневмония, свързани със замърсяването на въздуха и смога
- 361 000 загиват от диария, тъй като нямат достъп до чиста вода и живеят в мизерия
- 270 000 бебета издъхват в първия месец от живота си заради лоши условия на живот и мръсен въздух
- 200 стават жертва на маларията, която може да бъде предотвратена с битка срещу гнездата на комарите и запазване на водоизточниците чисти
- 200 000 са погубени при нещастни случаи, свързани със нездравословната среда на живот – като отравяне, удавяне или падания
По-страшното от черната статистика е, че рисковете продължават да растат – въпреки технологичния прогрес или точно заради него, признават от СЗО. Старите мобилни телефони например, които не се рециклират, се превръщат във все по-голяма заплаха. Токсините, които излъчват „гробищата за смартфони”, поразяват здравето на малчуганите. Отровите поразяват нервната система и предизвикват дефицит на вниманието и умствена изостаналост. Освен това увреждат белите дробове и дори могат да отключат рак, притеснени са експертите от СЗО. Другата им тревога е, че „планините” от непотребни джаджи ще нараснат с бясна скорост – според прогнозата, само за 4 години – от 2014 до 2018 г., скокът ще е с 19% - до 50 млн. тона токсичен боклук.
Климатичните промени, опасните нива на въглероден диоксид и глобалното затопляне също са пагубни за здравето, напомнят властите в Женева. Много често те се оказват фактор за отключването на астма. А коварното заболяване се превръща в епидемия. Между 11 и 14% от децата под 5 години по света имат пристъпи, като при 44 на сто тях именно замърсяването е причина за задуха. Колкото по-бедни са децата, толкова по-тежко протича и заболяването, признават от СЗО. Отровеният от печките на твърдо гориво въздух, пасивното пушене и мухълът у дома засилват пристъпите и предизвикват пневмонии и диарии, предупреждават експертите. Лошата храна е другият безмилостен убиец на деца. В менюто на много бедни малчугани по света пестицидите, оловото и живакът са ежедневие, алармират от СЗО.
Има ли решение? Здравните власти в Женева са подготвили пакет от мерки, които биха помогнали в битката с плашащата тенденция. Ето ги и тях:
- В домакинствата – печки, които не се захранват с твърдо гориво, бои без олово и къщи с по-малко влага
- В училищата – чистота, добри битови условия и хубава храна
- В здравните заведения – безупречна хигиена, чиста вода
- В земеделието – използване на по-малко пестициди, ограничаване на детския труд
- В градската среда – повече зелени площи, пешеходни зони, велоалеи
- В транспорта – намаляване на вредните емисии, налагане на екологичен публичен транспорт
- В индустрията – рециклиране на опасните отпадъци и ограничаване на вредните химикали в производството
Могат ли тези препоръки да се превърнат в реалност? На този етап, в раздирания от бедност и противоречия свят, звучат по-скоро като химера. Факт е обаче, че в рамките на Целите за устойчиво развитие на ООН обединените нации са си обещали, че ще направят планетата по-добро място за живеене със 17 стъпки. Една от тях е именно да се преборят с високата смъртност на децата под 5 годинки до 2030 г. Дано.