Движението пази вените

Летните жеги са в разгара си и колкото и да са приятни край морето, те могат да бъдат и опасни. Как се отразяват на хората с разширени вени и какво може да им помогне да запазят добрата си форма, попитахме доц. Димитър Петков. Той е началник на Отделение по съдова и ендоваскуларна хирургия в болница „Тракия" в Стара Загора. Част е от колектива, написал клиничното ръководство "Диагностика и лечение на хроничната венозна болест".
- Доц. Петков, какво представлява хроничната венозна болест?
- Хроничната Венозна Болест (ХВБ) е едно от най-разпространените заболявания на съвременната цивилизация. Женският пол е засегнат по-често. С напредването на възрастта болестта може да прогресира. Предразполагащи фактори са наследствеността, обездвижването, наднорменото тегло, продължителното стоене в право или седнало положение, бременността. ХВБ е хронично заболяване, което ако не бъде лекувано адекватно, прогресира и може да доведе до редица усложнения, нарушаване на качеството на живот и инвалидизиране. Основна причина за развитието на клиничната картина са измененията в клапите и възпалителният процес във венозната стена, водещи до патологично разширяване на вените, повишаване на венозното налягане в тъканите и развитие на типичната клинична картина – различни по степен разширени вени, развитие на кафяво оцветяване на кожата и поява на незаздравяващи рани по подбедриците.
- Какви са основните симптоми при разширените вени?
- Най-често срещаните симптоми при заболяването са: тежест, напрежение в крайниците, болка, крампи, сърбеж, отоци, поява на различни по калибър разширени вени, промени в оцветяването на кожата и в крайния стадий – незаздравяващи рани.
- Как влияят жегите на хората, предразположени към развитие на разширени вени?
- Високите температури са причина за нарастване на диаметъра на разширените вени (вазодилатация), което води до повишаване на венозния застой. Към него се добавят дехидратацията и снижената двигателна активност. Тези фактори влошават симптомите на заболяването и могат да доведат до развитие на усложнения – тромбофлебит и дълбока венозна тромбоза.
- Какви са най-ефективните мерки, които могат да се предприемат, за да се облекчат симптомите по време на горещините?
- От страна на пациентите това могат да бъдат ефективните разходки, спорт, плуване, хладен душ на краката и повдигането им при почивка. От страна на съдовите хирурзи, занимаващи се с лечението на ХВБ, могат да се предписват венотонични медикаменти и хидратиращи кремове с венотоничен състав, които облекчават симптомите. Тук трябва да изтъкнем, че в различните стадии на заболяването, лечението включва най-разнообразни лечебни подходи и ефективното им използване може да бъде приложено само от специалист съдов хирург.
- Как КОВИД-19 оказа влияние върху заболеваемостта от ХВБ и усложненията при нея?
- Наличието на ХВБ в съчетание с протичане на КОВИД-19 повишава риска от развитие на флебит и дълбока венозна тромбоза. Това вече е известно на медицината и лечението на пациенти с двата вида патология се води по протокол, редуциращ риска от усложнения.
При нас често идват пациенти с разширени вени, които са обезпокоени, че прилагането на ваксина срещу КОВИД-19 може да доведе до влошаване на заболяването или до развитие на усложнения. Категорично искам да заявя, че те могат да бъдат спокойни. Рискът от развитие на усложения не се различава от този при останалите пациенти с ХВБ и разширените вени не могат да са аргумент срещу ваксинирането против Covid-19.
- С какви нестандартни подходи съдовите хирурзи участват в борбата срещу ХВБ?
- Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология (БНДСЕХА) заедно е дългогодишен партньор на инициативата "Вземи краката си в ръце". Целта ни е да информираме повече хора за начините за превенция на заболяването и да акцентираме върху специализираната помощ, ранната диагностика и навременното лечение на ХВБ. Тази година кампанията се надгражда с инициативата „Пътешествие с мисия". Чрез нея искаме да мотивираме хората да се движат повече сред природата, да опознаят красотата на България и в същото време да направят нещо добро за здравето и краката си

Училищен стрес отключва коремна болка

Премахнаха с лазер 4-сантиметров камък от бъбрек
Интервенцията е извършена в болница „Тракия", обикновено след операцията пациентите се изписват на третия ден

Kохлеарният имплант дава предимство при загуба на слуха

Помним сиптомите на инсулта с БЪРЗО

Под 4 грама сол срещу високо кръвно

Лекуват уголемена простата без операция
Миниинвазивната манипулация се извършва под ангиографски контрол в болница „Тракия"

Да се ваксинират ли хора с разширени вени
Да, те спокойно могат да се имунизират срещу КОВИД-19, отговаря доц. Димитър Петков

Предимствата на лазера за камъни в бъбреците
При него не се правят разрези, лечението е много по-малко травматично и приложимо при по-широк кръг пациенти, казва д-р Емил Петков от болница "Тракия"
При него не се правят разрези, лечението е много по-малко травматично и приложимо при по-широк кръг пациенти, казва д-р Емил Петков от болница "Тракия"

Да изправим гръбнака по „Шрот
Този метод постига реални резултати в клиничната корекция на сколиозата, веднъж усвоен може да се практикува и у дома, казва рехабилитаторът Стела Тошева
