грижа

Хоспис – хуманното име на медицината

14-07-2021 06:39
Наш човешки дълг е да осигурим спокойни старини на родителите си, изживяни с достойнство, уважение и разбиране, казва доц. Николай Йорданов от здравния център БлоксХоспис – хуманното име на медицината
Clinica.bg

press@clinica.bg

България е сред страните в Европейския съюз с най-застаряващо население – тенденция, която в последните години става все по-изявена. По-притеснителното от нарастващия процент на хората над 65 години обаче, е липсата на достатъчно домове за възрастни и хосписи, които да предлагат качествена грижа, съобразена с индивидуалните нужди на всеки човек. За щастие, в България вече съществуват центрове като „Блокс Здравни и социални грижи", които осигуряват и двете.

За огромна радост, тези места изкореняват досегашната изградена представа у нас за дейността на лечебните и социални заведения. Блокс е изграден на принципа на кампус – на едно място обединява различни направления на медицината и по този начин гарантира безусловна грижа било то при ежедневни нужди, напреднало заболяване или рехабилитация. Основната цел на центровете като Блокс е да предразположи резидентите или пациентите, да им осигури среда, възможно най-близка до уюта на дома.Същевременно да им позволи да бъдат близо до природата и да разполагат с изключителни удобства, които не могат да получат вкъщи.


Едновременно с това Блокс предоставя

висококачествена медицинска грижа, позната на световно ниво, и, разбира се, нужното уважение и човешко отношение към хората, настанени в хосписа, които се намират в най-трудния период от живота си. За съжаление, голяма част от възрастното население страда от болестта на Алцхаймер или други форми на деменция. Проблемът с паметта е изключително деликатно състояние, което изисква специализирана грижа, внимание и емоционална подкрепа. Ето защо „Блокс Грижа за паметта" предлага програма, в която екип от професионалисти работят ежедневно за подобряване на когнитивните способности на хората, като им дават възможност да живеят в спокойна и безопасна обстановка, в среда, близка до домашната, в която могат да се наслаждават на любимите си занимания и да се срещат с близките си.


Ако обаче човек е неизлечимо болен или

в напреднала фаза на заболяване и близките му не са способни да се грижите за него у дома, тогава препоръчително е постъпването в хоспис. В основата си хосписът е лечебно заведение създадено, за да облекчи болката и страданието на хората в тежко здравословно състояние, 

когато животът им навлиза в своите последни месеци, седмици или дни. Хосписът е фокусиран в това да накара пациента да се чувства колкото се може по-спокоен,да не бъде самотен и да изживее последните си дни с достойнство.


За да внесем яснота и да разберем повече

за хосписните грижи, разговаряхме с доц.д-р. Николай Йорданов, консултант анестезиология и реанимация, лечение на болката и палиативни грижи в „Блокс Хоспис". Доц. д-р Йорданов е член е на европейските дружества по Палиативни грижи (EAPC) и Медицинска Онкология (ESMO), както и на Американската академия по хосписна и палиативна медицина (AAHPM). Почетен член на Българското дружество за изучаване и лечение наболката и е член на УС на българската асоциация за Продължителни и палиативнигрижи. Към настоящия момент доц. д-р Йорданове отдаден на грижите зарезиденти и пациенти в Блокс. Ето какво ни сподели той.


- Доц. Йорданов, вероятно много хора се чувстват объркани и не знаят кога и в какъв момент е добре да се обърнат към помощ за техен близък или роднина. Какво бихте ги посъветвали?

- За съжаление, хората са склонни да отлагат, докато болките станат нетърпими или състоянието на човека се влоши значително. По този начин не само се усложнява неизбежното, но и води до по-голямо страдание на пациента. Затова бих посъветвал хората да потърсят палиативни грижи (намаляване страданието на болния) колкото се може по-рано. Разбира се, много хора желаят да останат в комфорта на дома, където да получат хосписни грижи, но това невинаги е възможно заради разположението на самото жилище и липсата на условия, с каквито разполага хосписът като квалифицирано лечебно заведение.

- Разкажете ни повече за хосписната грижа – какви специалисти, условия и услуги са необходими, за да отговорят на специфичните нужди на пациентите?

- За грижите в хосписа е необходим специален опит, който предлага подкрепа както на пациента, така и на неговите близки и роднини. Затова в „Блокс Хоспис" работи екип от обучени професионалисти. Това включва лекари, медицински сестри, клиничен психолог, рехабилитатори и болногледачи. Всички ние работим в синхрон, за да осигурим физическа, емоционална и духовна подкрепа, както на пациента, така и на семейството му. Условията в нашия хоспис са съобразни така, че да отговарят на специфичните нужди на пациентите. Освен медицинските легла с антидекубитални матраци, стаите разполагат със собствена кислородна инсталация. Помислили сме за всеки детайл, който би направил ежедневието на пациентите по-безопасно. Например при постъпването на всеки пациент правим обстоен преглед и консултация с различни специалисти, като създаваме индивидуален план за грижа. След постъпване на пациента, екипът ни е на разположение денонощно. За още по-голяма сигурност на всеки пациент правим оценка за риск от падане. При наличието на висок риск, поставяме специална гривна, сигнализираща, ако човек падне. Гривните разполагат и с бутон за повикване на персонала за по-голямо спокойствие и осигуряване на бърза реакция от страна на нашия екип при евентуален инцидент. При необходимост от мониториране на пациентите, които не трябва да стават без придружител, можем да поставим специална подложка, която изпраща сигнал приставане от леглото. Подложките имат и датчик за влага, който ни показва кога матракът е мокър. Така имаме възможност да реагираме бързо, да вземем необходимите мерки и да осигурим комфорт на нашите пациенти по всяко времена денонощието.

- Предвид тежкото състояние, в което повечето пациенти са обездвижени, разполагате ли с помощни средства и апаратура, която улеснява ежедневните хосписни грижи?

- Мисията на „Блокс Хоспис" е да помага. Вярваме, че при борба с тежка болест всеки човек има нужда от оптимална грижа и отношение, изпълнено с разбиране и отдаденост. Това е причината да стараем дори в ежедневните дейности като хранене, личен тоалет и хигиена, движение, обличане да осигурим максимален комфорт на пациента, като запазим достойнството му. Затова разчитаме на специална апаратура,като единствените в България хидравлични столове за къпане на трудно подвижни пациенти (Carendo), помощни средства за трансфер за пациенти с увредено състояние (Sara Stedy) и помощни средства, които поддържат пациента в стабилно положение по време на повдигане и прехвърляне (Maxi Move).Разбира се разполагаме с други помощни средства,като инвалидни колички,бастуни и проходилки. Най-важен обаче остава човешкият фактор и отношението на екипа ни, които освен изключителен професионализъм, дават на пациентите ни много топлота, подкрепа и съпричастност.

- Според вас това ли липсва най-вече на нашето общество що се отнася до хосписни грижи и лечение на различни заболявания?

- Да, наред с всички медицински практики, които облекчават болката на пациентите,смея да твърдя, че хуманността е онзи елемент, който споява и оказва съществено влияние върху човека като такъв в най-първичните му нужди. Както отдаваме цялото си внимание, грижа и обич към най-малките и планираме тяхното бъдеще, за да се чувстват защитени и сигурни, така би следвало да се отнесем с нашите родители, баби и дядовци, които са ни отгледали. Наш човешки дълг е да им осигурим спокойни старини, изживяни с достойнство, уважение и разбиране.

Повече за доц. д-р. Николай Йорданов може научите тук. Екипът на „Блокс здравнии социални грижи" остава на разположение за консултация и въпроси на посочените контакти.


Как да пазим бъбреците си здрави

Как да пазим бъбреците си здрави

Движите се, не яжте солено, контролирайте кръвното и захарта си, съветват специалистите
Спасиха пациент с огромни тумори

Спасиха пациент с огромни тумори

Образуванията в сърцето и черния дроб са били отстранени от кардиохирурзите на УМБАЛ „Проф. Александър Чирков"
Спасиха зрението на 5 деца с уникален метод

Спасиха зрението на 5 деца с уникален метод

По него работят специалистите от Клиниката по офталмология в Александровска болница заедно със свои колеги от Загреб
Изследване казва възрастта на съдовете

Изследване казва възрастта на съдовете

При пациентите с лош контрол на рисковите фактори тя може да има голямо разминаване с биологичната, казва д-р Наталия Спасова
Първите три месеца след инсулт са най-важни

Първите три месеца след инсулт са най-важни

Рехабилитация още в болницата, упражнения у дома и чести разходки дори по 10 минути съдействат за възстановяването, казват специалистите от УМБАЛ "Св. Анна"
Манията за здравословен живот крие психоза

Манията за здравословен живот крие психоза

В медицината те вече имат и съответните термини - орторексия, бигорексия, прегнорексия, предупреждава доц. Даниела Попова 
Лекар от ИСУЛ с PRP плазма срещу кървенето

Лекар от ИСУЛ с PRP плазма срещу кървенето

Д-р Кирил Пеев скоро ще започне да я прилага и на изгубили обонянието си след прекаран тежък КОВИД-19
Бум на стомашни заболявания

Бум на стомашни заболявания

Пациенти пълнят гастроентерологията на УМБАЛ-Пловдив в резултат на безконтролен прием на лекарства
Ръководство за откриване на белези на рака

Ръководство за откриване на белези на рака

Решихме да направим нещо различно за нашите пациенти, казва д-р Мариaна Атанасова, началник на Отделението по медицинска онкология към ИСУЛ
Зачестяват случаите на скарлатина в Европа

Зачестяват случаите на скарлатина в Европа

Важно е при съмнение за инвазивен тип инфекция причинителят да бъде лабораторно доказан и да се започва навременна терапия с подходящи антибиотици, казват от НЦЗПБ
1 2 3 4 5 ... 52 »
Преглед

На вашите въпроси отговарят специалистите от Болница "Тракия"

СПРАВОЧНИК
Очаквате ли партиите да изпълнят предизборните си обещания в сферата на здравеопазването, след като влязат в Парламента?

Март 2023 Предишен Следващ