След бой в училище – задължително на лекар
Новите правила ще бъдат заложени в Наредбата за приобщаващото образование, стана ясно на срещата между Денков и кметовете от Националното сдружение на общините. Според министъра решението как да се действа при инцидент трябва да се вземе от медицинско лице, а не от учител. Проф. Денков смята още, че е нужно преподавателите да минават курсове за първа помощ.
Кметовете пък са единодушни, че сегашният стандарт за осигуряване на медицински лица в училище има нужда от „ремонт”. В момента, според наредба на Министерството на здравеопазването (МЗ), един медик трябва да се грижи за 800 деца - правило, неприложимо в малките населени места.
Статистиката показва, че
в страната има 156 училища без медик
Само 84 могат да се похвалят с лекар на пълен щат, а други 55 – на половин. Общините са осигурили медицински сестри на пълен щат в 923 училища, а в други 664 – на половин щат. От Сдружението на общопрактикуващите лекари обаче са категорични, че няма как да има доктор във всяко школо. Най-малкото, защото няма 6000 специалисти, готови да работят в детските заведения. И второ – защото издръжката на тези медицински кабинети би струвала 120 млн. годишно.
Тъй като зад нелепи инциденти като този с Габи седи проблемът с агресията в училище, от МОН ще се борят и да увеличат броя на психолозите и педагогическите съветници. Желателно е в средните и в големите училища
да има поне един психолог
Сега във всички 2473 школа на пълен или на половин щат работят 692 педагогически съветници и 390 психолози. МОН поддържа и Национална мобилна група за психологическа подкрепа. От сдружението на общините предложиха такъв модел за заработи и във всеки отделен регион от страната. „В периодите без кризисни ситуации те могат да обучават учители за работа с деца“, обясни министърът.
Утре предстои нова среща с всички институции, които имат отношение към проблема с агресията, обявиха още МОН. Освен представители на Националното сдружение на общините, ще присъстват експерти от министерствата на здравеопазването, труда и социалната политика, вътрешните работи и правосъдието, Държавната агенция за закрила на детето и други.
Климатът ни става като в Северна Гърция
Събират средства за лечението на Алекс
С молба за скромна помощ
Да помогнем в борбата на Радост
Натискът върху медиите у нас се увеличава
„Делата шамари" срещу журналисти стават повече, целта е да се окаже форма на тормоз и да се спрат неудобни разследвания, казват от Амнести Интернешънъл
Свободата е усещане за баланс
Заедно за Ивo
Най-важният маратон е този, в който тичаме към себе си
И медицинските специалисти, и писателите споделят знания, а за да бъдат успешни и едните и другите трябва да бъдат емпати и да разбират хората, казва проф. Асена Сербезова
Когато доброто стане заразно
Столът на здравния министър се клати
Проф. Христо Хинков обяви, че се чуди дали да подаде оставка, не е изключено от ПП и ДБ да го поощрят