Спорт

Да събудим метаболизма за 15 минути

08-06-2021 06:10
Ежедневната кратка тренировка гори мазнини, става навик и в един момент организмът сам започва да я търси, казва Стела Колева Да събудим метаболизма за 15 минути
Мила
Мила
Мишева
mila.misheva@gmail.com
Движението е здраве, а освен това е ключово за отслабване. На прага на лятото това стана все по-актуална тема. Същевременно в пандемията домашните тренировки придобиха по-голяма популярност, а не малко спортисти започнаха да публикуват безплатно серии от различни упражения, които хората могат да правят у дома. Един от тях е Стела Колева. Как можем да изгорим мазнини у дома ежедневно и за кратко време, сега разказва тя за читателите на clinica.bg.

В пандемията хората прекарваха у дома доста повече време. Затова точно тогава Стела започва да развива канал за тренировки. „Забелязах, че хората си стоят вкъщи и е добре да правим нещо, но не всеки има мотивацията и навика, които имам аз като професионалист", казва тя. Идеята й е да мотивира хората да се раздвижват, защото често, работейки 8 часа на компютъра у дома, им липсва дори и минималната физическа активност.


Кратката тренировка


Стела избира да се насочи към кратки тренировки, конкретно горене на мазнини и сваляне на излишните килограми. Именно защото са интензивни и имат за цел ускоряване на пулса, те не могат да бъдат и с дълга продължителност. „По-добре да се правят за кратко всеки ден, отколкото човек да направи дълга тренировка, след която да е изморен, да има мускулна треска и да няма този ефект, който имат кратките тренировки", убедена е тя. Именно така правят понякога, хората, които се хвърлят стремглаво да отслабват, което обаче не винаги се оказва правилният избор. Те правят едночасови изтощителни тренировки 2-3 пъти седмично, а ефектът от това не винаги е добър, защото може да се стигне до изнемога, болки в ставите, а и до налитане на по-калорийна храна. Понякога в такива случаи човек се отказва и демотивира, казва си, защо при мен нищо не помага. А на практика това не е така.

„Според мен най-важното е човек да си задържи интереса, мотивацията и да се оформи един навик, да ускори метаболизма си и така постепенно да започне да се избавя от излишните килограми, а това може да стане само с търпение и последователност", казва Стела. Така тя залага на комплекс от упражнения на база американската система, наречена HIIT, която е с висока интензивна физическа активност. А към нея Стела добавя и упражнения от пилатес с по-високо темпо. „Първоначално и аз тръгнах с по-дълги тренировки, но ги съкратих до 10-30 минути, съобразно индивидуалностите на човека – колко е начинаещ, как се чувства, с колко време разполага и т.н. Когато човек тренира по 15 минути на ден, той помага на метаболзима да се събуди, защото най-вероятно, той е заспал, станал е забавен, било от години, лекарства или др.", казва тя. Също така в един момент, правейки упражнения всеки ден, те ще станат част от нашето ежедневие и организмът сам ще ги търси.

Идеята е упражненията да са бързи, да минават под формата на нещо приятно, което се случва на тялото и човек има нужда да го повтори. „Оттам идва и тази подвижност на тялото и започването на калорийният дефицит. За 15 минути такава тренировка могат да се изхабят 100 калории, което наистина не е нищо на фона на един час плуване, което е 500 калории. Но пак казвам по-добре да се започне нещо, отколкото човек изобщо да не се движи", казва тя.


Упражненията


Те не са много различни, а идеята е човек да се изпоти, но без да прави подскоци. „Аз самата не мога да подскачам и тичам, защото ме заболява далакът и от собствен опит исках да намеря нещо, което да е подходящо", обясни тя. Упражненията включват клякания, в които има движение на краката, но без подскоци. Това позволява на много жени с по-голям бюст да ги правят безпроблемно, защото при тях е доста по-трудно. Клекоковете позволяват да се хабят калории, да се ускори метаболизма, да се стегне седалище и бедра. Затова и са част от всяка една тренировка на Стела. В нея има и движения, в които са включени и ръцете, които се издигат нагоре за разтягане. Това позволява една мобилност в раменните стави и стягане на горната част на ръцете, която при жените е доста деликатна и уязвима зона, защото бързо се отпуска. Включени са и упражнения за корем в легнала позиция, които приличат на традиционни коремни преси в по-бърз вариант, също така - колело в легнала позиция пак за коремната област. Основно упражненията са в права позиция с повдигане на краката нагоре, сгънати или изправени, наподобяващи аеробика. „Включвам и планкове, но знам, че много хора имат проблем с това да се задържат на опора на земята, затова не се задържаме много, но и тях ги има защото укрепват кръста, докато стягат отново и корема и ръцете", обясни Стела.
Идеята е да се прави едно бързо упражнение, което да изпоти човека, а след това статично, което отново е за стягане. „Може да е планк, или нещо друго за корем, после пак се връщаме в изправена позиция и правим нещо по-динамично, след което отново на постелката като вече стягаме седалището или ръцете. И всъщност това позволява след като човек се е изпотил и задъхал от предишното упражнение, горенето на калории да продължи, но и да има ефекта на стягане. И така 15-20 минути минават неусетно", обясни още Стела.


Сутрин или вечер


„Най-добре е сутрин на гладно, но това е буквално отговорът по учебник. Аз лично не мога на гладно и правя тренировката малко по-късно", обясни треньорът. В крайна сметка всичко е строго индивидуално, хората са различи и някои са активни в следобедните часове или след работа. Сутрин обаче се горят най-много калории, а ако човек спортува по-късно вечер има риск да се превъзбуди и да има проблем със съня. „От опит с клиенти мога да кажа, че всеки си знае своето време, може да се тренира дори и в обедната почивка. Идеята е това да е нещо приятно като нещо, което ни доставя радост. За мен това е в основата на всичко", обясни Стела. 

Важно е обаче по време на тренировка човек да е отпуснат, да не мисли за друго, добре е дори да си изключи телефона и да се съсредоточи върху правилното изпълнение на упражненията.

Освен това спортът смъква и напрежението, отпуска нервната система и освобождава ендорфините, известни като хормоните на щастието. Естествено може да се уморим, но след това сме много по-спокойни и по-отпуснати. Също така е много важно да се знае, че след спорт се насочваме по по-различен начин към храните, които да консумираме. „Тоест има голяма вероятност да не налетим така на сладкото или на алкохола,така че спортът определено влияе по този начин. Той влияе като психотерапия, защото в този момент наистина не мислим за нищо друго, освен за правилнто изпълнение на упражненията", обясни Стела


Съвети за отслабващите


Понякога хората се сещат в последния момент, че искат да смъкнат някой друг килограм на прага на лятото. Грешна е амбицията да влезем в мечтаните си килограми за една седмица. Хубаво е човек да мисли в по-голяма перспектива – за следващото лято или как би изглеждал след 2-3 години. „Не трябва хората да се дресират със строги диети, от тях няма и ефект, защото в последствие те или връщат или качват килограмите. Трябва да се мисли дългосрочно, че това трябва да се превърне в режим, който не е седмична или двумесечна диета", убедена е Стела. И разбира се трябва движение, за да ускорим метаболизма. В тази връзка имемно тренировките за горене на мазнини са възможно най-добрия начин и в добавка с всичко, което е кардио. Това включва бързо ходене, поход, изкачване на стълби, плуване, всякакви аеробни движения, които помагат да се ускорят пулса, да предизвикат потене и съответно изгаряне на мазнини и сваляне на килограми. „Ако хората ходят на фитнес, вместо да вдигат тежести и да правят пасивни упражнения, по-добре да ходят бързо за около 40-45 минути на пътеката или пък 30 минути да са на колелото, колкото могат и колкото им е приятно", съветва още Стела. Разбира се тренировката на чист въздух винаги е по-добрия вариант, но не около някое шосе пълно с абтомобили. По-голямото пространство ни позволява да сме по-отворени към упражненията. В затвореното първо често не стига въздух и второ сякаш се чувстваме затворени и бързо ни доскучава. И в крайна сметка най-важното е човек всеки ден да правим по нещо малко, според предпочитанията си, защото само така може да се постигне дълготраен ефект.

От думи към действие

И понеже досега само говорихме, ако сте решили да стегнете тялото си и да се погрижите за здравето си, действайте. Как, ще ви покаже Стела Колева в това видео:



Как да отслабнем здравословно и трайно

Как да отслабнем здравословно и трайно

С протеини хабим двойно повече енергия, отколкото приемаме, вечер не бива да ядем въглехидрати, съветва проф. Донка Байкова
Сладък ден на влюбените и за диабетиците

Сладък ден на влюбените и за диабетиците

Тези пациенти могат да заменят захарта със стевия, еритрол или сироп от агапе, казва д-р Станимира Станчева-Василева
Грижа за суха коса

Грижа за суха коса

Маската за коса остава универсалното средство за профилактика и лечение на този проблем, категорични са експерите
Как да изберем крем против бръчки през бременността

Как да изберем крем против бръчки през бременността

Козметиката трябва да е съобразена с нуждите на вашата кожа, а безопасните съставки включват витамин Е, розово масло, екстракт от лайка, пантенол или витамин С
На море с рецепта от доктор

На море с рецепта от доктор

Медиците в Канада предписват часове сред природата, тази година дават на пациентите карти за пропуск в 80 обекта
Превърнете своите мечти в цели

Превърнете своите мечти в цели

Едно ново начинание за доброто физическо и ментално здраве е идеално за добра и успешна нова година, казва д-р Цветеслава Гълъбова
Любовта ни дава криле

Любовта ни дава криле

Хората живеят много по-освободено, с разчупени граници, това е една от причините за нестабилността на връзките, казва Таня Илиева

Бърн аут ли сте?

Бърн аут ли сте?

Преценете сами, като отговорите на 13 лесни въпроса, подбрани от експертите по човешки ресурси

Масаж на лицето или как да намалим бръчките

Масаж на лицето или как да намалим бръчките

Може да го практукувате и у дома, докато измивате лицето си, нанасяте серум или крем, стигат дори 5 минути
Как да спортуваме в пандемия

Как да спортуваме в пандемия

Влизането във форма е маратон, а не спринтова отсечка, движете се 45 минути дневно за здраве, точно сега не се пренатоварвайте, казва Ванко Георгиев
1 2 3 4 5 ... 8 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Трябва ли да има задължително продължаващо обучение за лекарите?

Декември 2024 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм