МЗ иска по-малко сол в млякото и хляба

Започваме разговори с производителите на хляб и млечни изделия за поетапното редуциране на солта в тези продукти, смятаме, че можем да се разберем, заяви зам. здравният министър Галин Каменов. Според него това би довело до понижаване на сърдечносъдовите заболявания в страната.
В Англия от 2001 до 2011 г. количеството на сол е било понижено с 15%, това е довело до значително намаление на кръвното налягане сред населението, както и до понижаване на сърдечните атаки с 10%, отчете Каменов.
Това няма да е единствената мярка, която ще предприеме министерството. От там предвиждат да се наложат и такси върху сокове и напитки с добавена захар, както и върху продуктите с трансмазнини. Конкретни стойности нямаме, но може да ползваме някои от цифрите в проекта на Петър Москов, заяви Галин Каменов.
В закона за данък върху общественото здраве, предният екип на МЗ предожи да се обложат храните със съдържание на частично хидрогенирано растително масло, сол и добавена захар. Максималната ставка на данъка бе 3.10 лв. съответно за килограм или литър от вредните храни. До въвеждането му обаче така и не се стигна, тъй като цялата индустрия скочи срещу мярката.
Предвиждаме да подобрим и контрола над тютюнопушенето на обществени места, допълни Каменов. Според него в момента тази положителна мярка се неглижира.
Целта на всички тези стъпки ще е да се подобри здравословното състояние на населението. България се нарежда на челните места в света по разпространение на рисковите фактори. Ние сме на четвърто място по брой на младежите на 13 години, които са запалвали цигара поне веднъж седмично, каза Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве. Според данните на властите у нас всеки трети възрастен пуши, а всеки четвърти пие редовно. Над 70% от българите пък са обездвижени. Освен това у нас се консумира около 6.5-7 грама сол на ден, което е много. Около 50% от населението пък е с наднормено тегло.
Оставаме без здравни инспектори
В страната няма кой да контролира здравната система, защото структурите на МЗ са на критичния минимум откъм кадри. Във всички регионални инспекции работят едва 2500 души, при положение, че преди години техният брой беше над 3000, отчетоха от ресорното ведомство. Още по-тревожен е фактът, че те застаряват прогресивно. В момента средната им възраст е 54 години, което е изключително тревожно, заяви Галин Каменов. Основият проблем за отлива на кадри са ниските възнаграждаения. Около 25% от работещите в РЗИ са на минималната заплата. Нужно е да започне поетапното увеличение на тези средства поне с по 10% на година, обясни д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. |

Ковид се увеличава

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.

Задължителната ваксинация у нас на 95%

Промяна в длъжностите в РЗИ

Високотехнологични помощни средства за 2000 души

Близо 140 млн. е-прегледи в НЗИС

E-здравните досиета ще са с повече данни

Протести на медици заради надлимитната дейност

Искат ограничение на рекламите на вейпове
