Интервю

Фургоните към болницата са по примера на Китай

26-03-2021 10:30
Отделенията са пълни с усложнени случаи в резултат на самолечение, казва д-р Васил Славов Фургоните към болницата са по примера на Китай
Силвия
Силвия
Николова
silnikol@gmail.com
Третата вълна на пандемията не само е в разгара си, но е и различна. При нея се боледува по-масово, цели семейства се заразяват, както и много млади хора, казаха здравните власти в четвъртък. Това доведе вече и до дефицити на легла. Ако преди само четяхме за полеви болници в Чехия и други държави, сега и ние вече имаме първия пример за интересно решение - в МБАЛ–Силистра започнаха изграждането на отделение от модули-фургони. Какво следва, попитахме директора на лечебното заведение д-р Васил Славов.
- Д-р Славов, заразените с коронавируса в област Силистра достигнаха 900 на 100 хиляди души. Мерките не действат ли, защо се стигна до тези високи стойности?

- Според мен инфектираността е и по-висока, но хората боледуват вкъщи без да си правят тестове. Такива са много. За това говорят и немалка част от пациентите в болницата, които са опитали да се лекуват сами вкъщи, но са се влошили и са дошли при нас.

- Защо хората не търсят лекарска помощ навреме – не са здравноосигурени или ги е страх от диагнозата?

- Тези, които в крайна сметка идват, са здравноосигурени. Закъснелите ги е било страх да чуят диагнозата. Обратно, тези с прекъснати права се лекуват сами, като се консултират с приятели и пият лекарства, каквито са приемали техни познати по време на КОВИД-19. Като цяло обаче все още има немалко хора, които подценяват коронавируса.

- Нима все още има такива, които не вярват, че той съществува?

- Напротив. Вярват, че го има, но знааят и това, че мнозина го карат леко и решават, че и те ще минат по допирателната с него. Не във всички случаи обаче се получава така. При различните хора КОВИД-19 протича различно независимо дали те имат придружаващи заболявания или не. Имаме здрави, млади пациенти, които карат заболяването много тежко. И обратно, възрастни хора с куп хронични заболявания го изкарват леко.

- Как си обяснявате това?

- Всичко зависи от имунния отговор, от самият щам. Всеки човек има различни гени, те определят и как по-нататък ще се развият неащата при среща с коронавируса. При нас преобладаващите в тежко състояние са в диапазона на средната възраст – 45 до 63 години.

- С колко КОВИД легла разполага МБАЛ-Силистра?

- Имаме осем КОВИД структури – едни с по-малко, други с повече легла. Общо те са 80, в момента всички те са заети. Имаме чакащи за прием пациенти, кото са се влошили, но остават на домашно лечение. Викаме ги за хоспитализаци, щом се освободи място. Затова и започнахме да изграждаме новия модулен КОВИД корпус.

- Това е първото КОВИД отделение във фургони в страната. Как Ви дойде тази идея?

- Когато човек е на зор, иновациите веднагаму идват в главата. Сетих се за болницата, която в Китай изградиха за по-малко от месец миналата година. Потърсих къде какво може да се направи. Намерихме инвеститор, който започна да сглобява модулите, но те не са обикновени фургони, колкото и отвън да изглеждат така.

Модулите, които са 24 на брой, когато се сглобят, ще образуват едно цяло отделение с всички удобства и за пациентите, и за медиците в него. С коридорите те са на обща площ от 520 к. метра. То ще бъде полифункционално. Общо в тях ще могат да бъдат приети 50 болни. Две от стаите ще бъдат оборудвани за реанимационни грижи, като общо ще имат 8 поста. Навсякъде ще има подаване на кислород. Стените са с топлоизолация, отоплението е на климатици. Предвидени са манипулационни, стаи за дежурните екипи, всичко необходими.

Ако времето не беше се влошило, можехме вече да приемаме пациенти и в тях, но в дъжд и сняг заваръчни работи не могат да се правят. Надявам се в началото на април да успеем.

- Кой плаща изграждането на модурното КОВИД-отделение?

- Засега никой. Договорихме се с фирмата – инвеститор засега да плащаме наем, който за болницата е изгоден. Догодина, ако успеем, ще купим модулите и ще си запазим отделението, защото и да няма коронавирус, винаги ще ни е от полза да имаме още легла.

- Ще имаме още легла, но имате ли достатъчно лекари и медицински сестри за новото отделение?

- Това вече е проблемът. Легла лесно се разкриват, хора няма. От близо 580 души, работещи в болницата, само 15 лекари и 20 медицински сестри се наемат да работят КОВИД-19. Другите не искат, но не мога да ги виня. И това е при положение, че всеки ден идват по 30-40 човека с коронавируса. Едни хоспитализираме. Други преглеждаме, диагностицираме, правим им манипулации и им предписваме домашно лечение. Хората не са почивали пълноценно от началото на януари, когато имаше две – три седмици по-ниска заболеваемост.

- Търсите ли медици?

- Търся, но е трудно. В областта няма желаещи, няма кой да ни подкрепи. Очаквам в понеделник пет човека – студенти по медицина от Медицинския университет във Варна. Ако покажат желание и трудолюбие, ще вземем всичките. Очаквам и двама лекари. От града и областта никой колега не ни помага.

- Вероятно няма достатъчно лекари?

- Няма желание.

- Кои други болници в областта приемат КОВИД-болни?

- Истинско КОВИД-лечение има само при нас, в МБАЛ-Силистра.

- В Дулово също би трябвало да има легла за хора с коронавируса?

- Болница има, дейност няма. Комуто е писано, се оправя и сам. Като стане зле, идва при нас.

- Смятаме ли, че частичните мерки ще дадат резултат и заболеваемостта ще намалее?

- Не е зле локдаунът да се удължи. Въпросът не е в това да не се събират големи групи от хора, защото и контактът с един човек може да се окаже рисков. Затова и не може да се каже конкретно дали една или друга мярка ще доведат до ефект. Вирусът е във въздуха.

- Хората в Силистра носят ли вече маски, спазват ли мерките?

- Като цяло, носят маски, пазват дистанция, стараят се да се пазят.

- Имате ли екшън план в случай, че заболавемостта не бъде овладяна?

- Тогава ще се наложи да дойдат на помощ колеги от регионалната здравна инспекция и от доболничната помощ. Аз обаче разчитам на нашите собствени сили, на колегите от болницата.

- Хората получават ли си редовно допълнителните 1000 лева за абота в КОВИД-среда?

- Да, нямаме затруднения. НЗОК ги изплаща точно и на момента.

- Болницата също има зелен коридор. Има ли желаещи да се ваксинират?

- Определено има и има интерес към ваксинирането, но проблемът е, че няма достатъчно ваксини. Освен това, организацията се обърка със записванията в електронната система. Има възрастни хора, които не успяват да си запишат ден и час. Тя можеше да бъде по-лесна.

- Как?

- Хората да си записват час по телефона при оторизираното лице във ваксинационния пункт.

- Имате ли пациенти с пост КОВИД синдром?

- Имаме и те не са никак малко. Хубавото е, че случаите са леки, състоянията не са фатални. Страдат предимно от повишено кръвно налягане, проблеми с периферната нервна система, тахикардия, психози и страхови неврози. Заега тези случаи са само амбулаторни.

- Има ли отлив на пациенти с други заболявания сега, по време на третата вълна?

- Ситуацията е такава, че все едно няма други болести. Единици са тези, които идват по сешност с нещо различно от КОВИД-19 – нещо, което не ме радва, защото след третата вълна ще се появят усложненията от отложени консултации и лечения.

- Какво бихте посъветвали хората сега, във времето на локдауна?

- Да минимизират контактите си, защото и един човек може да носи заразата. Знам обаче, че съветът ми е трудно осъществим. Трудно е, но се надявам, макар и бавно, вирусът да бъде ограничен.


И ДПС поиска оставката на ръководството на НЗОК

И ДПС поиска оставката на ръководството на НЗОК

От партията на Пеевски зоват за смяна на подуправителя и на управителя на фонда
Апел за кръводаряване в Силистра

Апел за кръводаряване в Силистра

Отделението по трансфузионна хематология в областната болница има остра нужда от кръв, група 0+, съобщиха оттам
ДБ поиска оставката на подуправителя на НЗОК

ДБ поиска оставката на подуправителя на НЗОК

Ако тя бъде приета от "Прогресивна България", това ще означава, че е налице пълно ребрандиране на досегашната политическа ситуация, в която управляваха ГЕРБ и ДПС
Разкриха незаконна продажба на лекарства

Разкриха незаконна продажба на лекарства

Икономическата полиция разби схема за търговия с антибиотици и други медикаменти в Сливен, съобщиха от ОДМВР
Високите технологии във фокуса физикалната медицина

Високите технологии във фокуса физикалната медицина

По време на тридневната конференция ще бъдат представени успехите и на роботизираната рехабилитация, съобщиха от БАФРМ
Безплатни ендокринни прегледи в Пловдив

Безплатни ендокринни прегледи в Пловдив

Те са с насоченост към хипоталамо-хипофизо-гонадни заболявания, съобщиха от УМБАЛ „Свети Георги"
Нова технология повишава безопасността на кръвта

Нова технология повишава безопасността на кръвта

Тя е иновативна и е първата в България, вече работи във Военномедицинска академия, съобщиха оттам
Италиански специалист с лекция за ефекта от лечението

Италиански специалист с лекция за ефекта от лечението

Д-р Талис Фелдънс ще говори и за положителните резултати от програмите за общественото здраве, съобщиха от МУ-Варна
Безплатни прегледи при алерголог в София

Безплатни прегледи при алерголог в София

Те са насочени към диагностиката и превенцията на анафилаксия, съобщиха от Acibadem City Clinic УМБАЛ Младост
Пациентът по каса поскъпнал с 60 лв.

Пациентът по каса поскъпнал с 60 лв.

1528 лв. е била средната стойност за болен по КП през миналата година, разликата между най-високия и най-ниския разход е над 90 пъти, показват данните на НЗОК

1 2 3 4 5 ... 1070 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм