Да изправим гръбнака по „Шрот"

Мануалният терапевт от отделението по „Физиотерапия и ребахилитация" на Болница „Тракия" – Стела Тошева е един от малкото сертифицирани специалисти в област Стара Загора за прилагане на наложения в Европа ефективен метод за корекция на сколиоза и кифоза, известен под името - „Шрот". Какво представлява той, как помага, разказва тя в рубриката ни „Преглед".
Терапията „Шрот" е подходяща най-вече за деца и младежи над 8 години, които имат сколиоза и изкривяване до 40-50 градуса. За да има максимална полза от нея обаче, е важно да се направи правилна диагностика и прясна рентгенография.
Какво представлява сколиозата
Това е триизмерно изкривяване на гръбначния стълб и торса. Комбинира се с ротация на прешлените в хоризонталната равнина и с промяна на физиологичните извивки, когато вече говорим за кифоза и лордоза в сагиталната равнина, които най-често се изглаждат.
Идиопатичната сколиоза все още е с неизяснен произход. Тя може да засегне деца в добро общо здравословно състояние и може да прогресира по време на пика на растежа при навлизане на детето в пубертета. Статистиката сочи, че това се случва при 2-3% от подрастващите. Именно за това е важна ранната диагностика и първата цел на терапията е да спре прогреса на сколиозата.
Как помага „Шрот"
Системата съчетава мануални техники с физически упражнения със и без уреди и специфичен начин на дишане. Тя има за цел да се изъврши 3Д-корекция на гръбначния стълб, чрез дишане и асиметрични упражнения.
„Резултатите от лечението са видимо подобрение на стойката на пациента още след десетата процедура, особено при подрастващите", казва Стела Тошева. Системата „Шрот" помага и при хора с лоша стойка, със сколиозни изменения в зряла възраст, но тя е най-ефективна при децата.
При „Шрот" има и система от огледала, която също помага на пациента да постигне правилна корекция. За допълнително мускулно напрежение пациентите използват различни уреди като щеки, гимнастическа шведска стена, столове и други уреди.
Упражненията по Шрот, веднъж усвоени, могат да се практикуват у дома, а срещата с терапевт да е рядка, с цел корекция и то при нужда. От терапията обаче няма да има задоволителен резултат, ако човек не спазва основните правила за ежедневните дейности - как стои, седи, лежи или дори работи.
Историята
Методът „Шрот" възниква като автотренинг – измислен е от германката Катарина Шрот през 1921 година, тъй като самата тя била със сколиоза, която се опитвала да лекува с корсет. През 70-те години на миналия век методът „Шрот" става широко известен най-вече в Германия, след като е доразвит от Криста Линърт-Шрот и бързо се превръща в една от най-популярните неинвазивни терапевтични системи в света.
В България методът „Шрот" е въведен през 2014 г. и постепенно набира все по-широка популярност. Една от спецификите му е обучението на пациента в особен начин на дишане с дясната и лявата част на гръдния си кош, познато като „ротационно дишане на Шрот". За подпомагане на корекцията терапевтът прилага мануални техники, с които допълнително стимулира зоните за дишане и елонгацията, така типични за Шрот.
Ако искате да запишете детето си за рехабилитация на гръбначно изкривяване или да получите повече информация, можете да потърсите рехабилитатор Стела Тошева на телефон 0988949677.

Премахнаха с лазер 4-сантиметров камък от бъбрек
Интервенцията е извършена в болница „Тракия", обикновено след операцията пациентите се изписват на третия ден

Вече можем да вземаме биопсии от жлъчен канал
Това стана възможно с модерната апаратура – SpyGlass, с която болница „Тракия" вече разполага, казва д-р Иван Сираков

Kохлеарният имплант дава предимство при загуба на слуха

Помним сиптомите на инсулта с БЪРЗО

Под 4 грама сол срещу високо кръвно

Лекуват уголемена простата без операция
Миниинвазивната манипулация се извършва под ангиографски контрол в болница „Тракия"

Да се ваксинират ли хора с разширени вени
Да, те спокойно могат да се имунизират срещу КОВИД-19, отговаря доц. Димитър Петков

Движението пази вените
Високите температури през лятото са причина за нарастването на диаметъра им, казва доц. Димитър Петков

Предимствата на лазера за камъни в бъбреците
При него не се правят разрези, лечението е много по-малко травматично и приложимо при по-широк кръг пациенти, казва д-р Емил Петков от болница "Тракия"
При него не се правят разрези, лечението е много по-малко травматично и приложимо при по-широк кръг пациенти, казва д-р Емил Петков от болница "Тракия"
