Тествай се безплатно за Деня на влюбените
Желаещите да се изследват могат да направят това всеки работен ден от 10-ти до 20-ти февруари в манипулационната на Центъра в София между 8.00 и 18.00 часа, уточняват организаторите. Повече информация за кампанията пък дават на 02/9581723.
1 от 7 европейци не знае, че е носител на вируса на СПИН, алармираха от Европейския център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) след последната си среща в Малта преди две седмици. Около 30 000 на Стария континент се заразяват с ХИВ всяка година, а в най-голям риск са младите мъже, алармират експертите. В Европа ръстът на инфектираните сред хомосексуалистите расте с бесни темпове -
при тях има скок с 42 на сто
признаха още експертите в Малта. Другата уязвима група пък са мигрантите от Африка и Азия, които и най-често остават без лечение, показват данните на ECDC. Най-сигурната застраховка срещу ХИВ остава ползването на презерватив.
По полови път най-често се предава и сифилисът. Болестта има три стадия – първичен, вторичен и третичен сифилис. Лечима е във всеки един етап на развитието си, но веднъж настъпили, уврежданията на органите в резултат на сифилистичната инфекция не могат да бъдат възстановени, независимо от лечението. Заболяването има инкубационен период, който продължава средно 26 дни – от времето между първия контакт на организма с бактерията и изявата на първите симптоми. Първичният сифилис се развива от 2 до 9 седмици (средно 28 дни) след инфектирането. Той се проявява с единична, неболезнена раничка, наречена твърд шанкър. Тя може да е различна по големина и няколко дни след появата й се увеличават и регионалните лимфни възли – най-често в областта на слабините, но също така и по устните, ануса, оралната мукоза, езика, гърдите, пръстите.
Раничката и увеличените лимфни възли са неболезнени
поради което болните често подценяват сериозността на инфекцията. Твърдият шанкър се разполага най-често в областта на гениталиите. Без лечение се преминава във втория стадий, който настъпва няколко месеца след инфектирането, като обичайно продължителността му е между 6 месеца и 5 години. Наблюдава се общо увеличение на периферните лимфни възли. Също така се появяват несърбящи обриви по кожата и промени по лигавиците в различни области – гърди, гръб, корем, като за особено характерна се смята проявата им по дланите и ходилата. Обикновено обривът преминава за няколко седмици или месеци със или без лечение. Кожните и лигавичните изменения са съпроводени обичайно със следните оплаквания: увеличаване на лимфните възли, възпаление на гърлото и петниста загуба на окосмяване в областта на главата и веждите. Съвременното лечение на сифилис се провежда с пеницилинови препарати, които могат да бъдат приложени под различни форми.
Месец за борба с рака при деца
Безплатни прегледи за деца в столицата
Годишни награди за социални иновации
До момента МТСП е връчило удостоверения на 118 социални предприятия, но 18 от тях са преустановили дейността си