К-19 понижи леко операциите в неврохиругията
Пандемията е оказала по-малко влияние на дейността в неврохирургията. С 8% са намалели операциите у нас в тази област през миналата година в сравнение с предходната, сочат наблюденията на „Индекс на болниците", извършени върху данните на НЗОК. За сравнение понижението при интервенциите в кардиохирургията е 22%, а като цяло хоспитализациите в страната са намалели с 26%.
Общо 13 511 неврохирургични опрерации е имало през 2020 г. в страната срещу 14 738 през предходната. Броят на болниците, в които предимно се осъществява дейността се запазва относително постоянен – около 50.
Лидерите
Лечебните заведения, в които се извършват едни от най-големите и тежки от операции – гръбначномозъчните, както и мозъчните, които не са провокирани от травми, обаче са около една пета от всички тях. Сред тях са големите университетски болници в страната – „Св. Иван Рилски", Пирогов, „Св. Анна", ВМА в София, също така „Св. Георги" в Пловдив, „Св. Марина" във Варна и др. Безспорен лидер в областта на неврохирургията за поредна година обаче е УМБАЛ „Св. Ив. Рилски", където са извършени над 2200 от всички подобни операции в страната, чиито брой през миналата година е бил 10 320. В болницата се прилагат и всички иновативни техники на лечение в страната.
Иновации
През миналата година обаче се е увеличил броя на лечебните заведения, които прилагат съвременни оперативни техники. Към шестте болници с невронавигация вече трябва да прибавим още три – УМБАЛ „Св. Анна" и „Софиямед", и двете се намират в столицата, както и УМБАЛ "Г. Странски" в Плевен. (Останалите шест, както и дейността по неврохирургия на всяко лечебно заведение в страната може да видите в таблицата ТУК.)
Спешност
КОВИД на практика не е засегнал операциите след травми на главата, дори е увеличил делът им при лечението на тези пациенти. Техният брой е 1 203 през миналата година срещу 1 246 през предходната година. Болниците, където се осъществява тази дейност са доста, като сред тях са големите областни структури, както и не малко общински. През миналата година процентът на лечението на травми на главата по хирургичен път е близо 10% от всички случаи – включително тези, които са лекувани и консервативно, срещу 8% за предходната година, показват още наблюденията на „Индекс на болниците".
Изключенията
КОВИД не е засегнал еднакво всички видове операции дори в една област. На фона на почти незасегнатата досега дейност по неврохирургия, се наблюдава доста голям спад на операциите на черепномозъчни нерви. Те са 1988 срещу 2707 за предходната 2019 г. Това означава, че са намалели с 26.56%. Значително по-малък е броят и общо на рехоспитализациите за всички интервенции – 551 за миналата година срещу 844 през предходната.
Трябва да се оценява качеството в онкологията
Защо българските пациенти с онкологични болести доплащат за лечението си, проблем ли е това, ясен ли е пътят им на лечение, има ли комплексност и качество в него. Това са част от въпросите, които отправихме към доц. Ася Консулова.
Инвитро процедурите без промяна в успеваемостта
За поредна година тя остава около 27% за финансираните от държавата, показват официалните данни
Няма структуриран подход към онкозаболяванията
Онкологични ръководства у нас няма
Държавата абдикира от контрола на болниците
69% от пациентите с онкологични заболявания доплащат
Средната сума на човек е била 1495 лв., което поставя сериозни финансови бариери пред достъпа до адекватна здравна помощ, показва изследване на "Индекс на болниците"
Онкологията се разрасна
През миналата година две болници са отворили нови отделения - по лекарствено лечение и по лъчелечение
17858 операции в неврохирургията
Въпреки че 115 болници са осъществявали някаква дейност в тази област, тя остава концентрирана в 15 центъра в страната
Ръст в ортопедичните операции
През миналата година те са били над 74 хиляди, с което почти догонват нивата отпреди пандемията
На демографията пречи политическата конюнктура
Ражданията в болниците през 2023 г. за първи път се оказаха под 50 000, показва анализът на „Индекс на болниците" върху данните на НЗОК. Защо се случва това, ще се промени ли негативната тенденция, попитахме доц. Спас Ташев.