Прокуратурата проверява пръстовите отпечатъци
.jpg)
Решението за въвеждане на пръстовия отпечатък беше взето от бившото ръководство на министерство на здравеопазването и Надзорният съвет на касата. То беше извършено с промени на МЗ в наредба вместо в закон, заради което тристранен състав на ВАС реши, че е невалидно. Срещу него се обяви и новият здравен министър Илко Семерджиев, който обеща още тази седмица да свика заинтересованите страни в системата и заедно да вземат решение дали мярката да отпадне.
Въвеждането на системата за пръстовия отпечатък досега струва на страната ни 477 хил. лв. с ДДС. Толкова беше офертата на „Стемо Гама Консулт", която спечели търгга на касата, въпреки че беше над три пъти по-висока от тази на другата фирма. Освен това обаче всяка болница трябваше да си купи четци. Цената на едно устройство беше 286.80 лв. с ДДС. Обикновено всяка болница има повече от едно.
На фона на тези разходи досега не е ясно каква е ползата. Причината е, че управляващите постоянно хвърлят в публичното пространство различни цифри. Според ексминистърът Петър Москов след въвеждането на пръстовия отпечатък от ноември касата пести 1 млн. лв. на ден. От другата страна новият му колега Илко Семерджиев твърди, че на месец разходите на НЗОК за болниците са нарастнали с над 100 хил. лв. Официалните цифри на сайта на здравната каса пък сочат трети стойности, но отново в полза на тезата, че разходите продължават да растат.

Прокуратурата проверява Националната хематология

Съдят лекарка за фалшиви рецепти

Сезираха ИАМО за опасен гинеколог

Анестезиолог от Разлог отива на съд

Веселин Марешки се отказа от имунитета си

Прокуратурата иска имунитета на шестима депутати

Затягат контрола на онкомедикаментите в Благоевград

4-ма в ареста за далаверите с онколекарства

ГДБОП ни дойде като гръм от ясно небе
Не е като „Златни пясъци", но съм доволен, казва Цецко Русинов, пациент на „Йоан Павел"
