Искат скрининг за таласемия
Ако има национална програма за диагностика на таласемия, държавата ще плаща много по-малко за лечение на пациентите, категоричен в проф. Георги Михайлов, национален консултант по хематология. $76 млн. са спестили 10 г. след въвеждането на скрининга при лечението на тежки форми на заболяването, уточнява пък проф. Иво Кременски, консултант към лабораторията по геномна диагностика към МУ-София
Таласемията е наследствено заболяване на кръвта и се характеризира с нарушено производство на хемоглобин. Около 350 млн. души по света са носители на таласемичния ген, по данни на Световната здравна организация. Към 300 000 пък са бебетата, които се раждат с тежката форма на заболяването. У нас броят на тези пациенти е 262-ма. А 170 000 българи са носители на гена, което ни поставя на 6-то място в Европа. Затова е добре хората с фамилна обремененост, двойките, които планират бебе и децата на годинка да се тестват, смятат експертите.
В столичната АГ болница „Св. София” имат лаборатория с модерен апарат за диагностика на т.нар. хемоглобинопатии В рамките на проекта "Достъпни здравни услуги за бременни, родилки и деца до 3 години от групи в риск" там са изследвани 1509 бременни и родилки, както и 20 мъже. При 4,5% е установено вероятно носителство на бета таласемия. От 180 тествани бебета пък при 9,5% не може да се отрече наличието на гена.
3800 посланици на здравето
1,6 млн. лв. за деца без място в градина
„Шейново“ осъдена да плати 120 000 лева
80% от кожните алергии са професионални
Стигмата към СПИН у нас остава
Само 3% биха се оженили за ХИВ позитивен, показва проучване на „Здраве без граници"