Да намерим повече вяра в себе си през 2021
Днес изпращаме старата година. Тя беше особена и нелека, белязана от знака на пандемията от КОВИД-19. Как я видя „Лекарят на 2020", на какво ни научи тя, как да продължим в 2021 г, попитахме д-р Александър Оскар. По специалност той е офталмолог и знае как трябва да се вижда ясно, както назад, така и напред.
- Д-р Оскар, каква беше 2020 г.?
- Това беше една трудна, бих казал тежка година както за обществото, така и за всички колеги в страната. КОВИД-19 бе нещо, което не сме и предполагали, че може да се случи. Не мога да скрия, че януари и февруари, когато за първи път чухме за надигащата се вълна на пандемия в Китай, подходихме леко несериозно предполагайки, че това е поредната вълна на коронавирусна инфекция, преди това имаше три такива и тя ще ни подмине. За съжаление всички знаем какво се случи през тези девет месеца. Но се радвам, че отново изпъкна човещината, добротата, отдадеността на лекарите и хората, които са съпричастни в тази неравностойна битка. Това показа, че и в трудни моменти можем да се обединим в името на това да запазим човешкия живот.
- С какви чувства изпращете 2020 г?
- Изпращам я със смесени чувства, защото много близки, включително колеги, загинаха в тази борба. От друга страна се радвам, че намираме сили и не се предаваме, битката продължава и съм обнадежден, че в обозримо бъдеще ще се справим заедно с това предизвикателство.
- На какво ни научи тази трудна година?
- Научи ни, че само заедно можем да се справим.
- Ако дезинфекция, дистанция, дисциплина са трите „Д", с които борим КОВИД, кои са трите думи, с които бихме могли да съхраним себе си като хора?
- Човещина, вяра в бъдещето и да сме заедно.
- Какво ви се иска да намерим в 2021 г.?
- Повече вяра в себе си и обществото да се научи да цени повече своите лекари, сестри, своите медици.
- С какво бихте искали следващата година да зарадва колегите ви?
- Искам, колкото може по-бързо този кошмар да приключи, защото гледайки поне моите колеги в Александровска болница, някои от тях вече 9 месеца не са се прибирали в къщи, те са далече от семействата си, от децата си. Иска ми се този кошмар да свърши и да се върнем към нормалния начин на живот.
- Научихме ли се да бъдем по-толерантни и да разбираме човека срещу нас?
- Донякъде да, но все още има хора, които не само, че не вярват на това, което се случва, но разпространяват всевъзможни конспиративни теории и не са съпричастни с борбата срещу тази пандемия.
- Ваксините ли са надеждата ни да я победим?
- И ваксините, и нашето отговорно отношение, защото само, когато всички заедно се борим с това предизвикателство, само тогава можем да го победим. Ваксините са много важно оръжие в тази битка, но дори и с тях ние трябва да продължим да спазваме всички противоепидемични мерки – носенето на маски, спазването на дистанция, избягването на струпването на хора, особено на закрито. Така че ваксините няма с магическа пръчка да доведат до края на пандемията.
- Какво бихте пожелали и на колегите си, и на обществото за 2021 г.?
- На първо място здраве и вяра в доброто и в бъдещето.