Четвърти "Да Винчи" тръгва в България

До момента у нас работят три такива апарата – първият от тях се намира в университетската болница в Плевен, а другите два в частните болници „Доверие" и „Токуда" в столицата. С тях се извършват щадящи гинекологични и урологични операции.
Стойността на един „Да Вични" е около 2.1 млн. евро. Средства за осигуряването на апарата шефът на „Майчин дом" смята да осигури от Министерството на здравеопазването или с помощта на Ректората на Медицинският университет – София. „Не може водещата гинекологична болница в страната да няма роботизирана хирургия", категоричен е д-р Драгиев. Наличието на такъв апарат спорд него ще подобри още повече качеството на предлаганите услуги.
„Да Винчи" не е единственият избор при подновяването на апаратурата на болниците. Най-много инвестиции лечебните заведения продължават да правят в развитието на онкологията. След масовото им оборудване с линейни ускорители и ПЕТ-скени, сега на дневен ред се оказа интраоперативната химио и лъчетерапия. И при двете техники пациентите се облъчват или им се прави химиотерапия по време на самата операция. Въпреки че тези методи се използват в света, за нас са нови. Интраперитониалната химиотерапия се въведе за първи път през миналата година в „Тракия" за жени с напреднали карциноми на яйчниците. По-късно единствено в тази болница започна да се прави подобна химотерапия и при рак на черния дроб. Интраперитониална химиотерапия бе въведена и в болница „Еврохоспитал".
Интраоперативна лъчетерапия пък беше направена за първи път в „Александровска" през тази година. Терапията се прилага при жени с начална форма на рак на гърдата. До края на годината тази техника ще започнат да правят и специалистите в най-голямата ракова болница в страната – СБАЛО.

Поставиха четири байпаса през ребрата

Варна с нов център за сърдечни аритмии
Високотехнологичната база е част от УМБАЛ „Св. Марина", тя работи от октомври и осигурява съвременно лечение на пациентите

ЕМА препоръча 8 нови лекарства

Имплантираха пейсмейкър през бедрото

ИСУЛ с нова крачка в лечението на рака

ЕМА препоръча ваксина срещу КОВИД

Ваксината за рак на BioNTech обещаваща
Според първоначалните изследвания тя е успяла да спре нарастването на туморите и дори да намали размерите им, обявиха от компанията на ЕСМО

Изследват японска ваксина срещу рак в МУ-Плевен

Два кардио-регистъра у нас
Единият е за ТАВИ процедури, а другият за аневризми на аортата, те бяха представени за първи път у нас през уикенда
