Москов се похвали с 8 болници на печалба
Според министъра в оставка добрите резултати на тези лечебни заведения са следствие на съвместните усилия на министерството и мениджърите им. Защо обаче те не са дали плод при останалите държавни болници - не е ясно. За сметка на това, Москов обеща да покрие борчовете им, ако се върне в министерството. Финансирането на дълговете на клиниките и
превръщането им от търговски дружества в публични
пък се оказа, че са част от предизборната програма на Реформаторския блок, която той ще защитава.
Въвеждането на Национална здравна карта и инвестиции за над 55 млн. лв. в апаратура бяха сред другите дейности, които Москов отчете, че е свършил в болничната помощ. Той обясни още каква е била и основната цел на екипа му – да върне държавността в сектора. Според него до голяма степен тя е изпълнена.
„Връщане на държавността - през налагане на правила и ясни контролни механизми за ефективността на разходите", обясни механизмът, по който е станало това министърът в оставка. Част от него се оказаха пъстовият идентификатор и електронният търг за лекарства, които се обжалват в различни институции. Според Москов обаче, благодарение на автентификатора, разходите за болниците на ден са намалели от 5.4 млн. лв. през първата половина на декември на 4.1 млн. лв. през същия период на януари. Единственият период, в който те са се увеличили, са били последните две седмици на ноември - след решението на ВАС да махне контролната мярка, сочат неговите сметки. Очаква се тази година пилотното въвеждане на системата в десет практики на джипита заедно с електронната рецепта, електронните записи и направления в Пещера, Глоджево, Разград, Буковлък и Хасково, показва отчетът му.
Постигането на
отстъпки за лекарствата в размер на 130 млн. лв.
за миналата година, както и очакваните 137 млн. за 2017 г., бяха сред останалите свършени обещания на министър Москов. Към тях той прибави и споразумението с Румъния за общо договаряне на отстъпки при медикаментите, които се плащат с публични средства, което засега не е било приложено на практика. Както и въвеждането на оценката на здравни технологии и изключването на лекарствата "призраци" от реимбурсация.
В областта на спешната помощ Моксов се похвали с увеличението на средствата за заплати, благодарение на което възнагражденията в сектора са нарастнали с до 50%. Освен това и със 163 млн. лв. от ЕС за реновиране на спешните центрове и отделения на държавните болници, припомни той. Според неговите сметки увеличението на средствата за извънболнична помощ през миналата година пък са довели до нарастването с 450 000 на първичните и 180 000 на вторичните прегледи. Москов не пропусна да припомни и промяната в реда за специализация на младите лекари, при който болниците им плащат заплати, докато те учат. Също така и осигуряването на стипендии за 650 медици по еврофондове още от тази година.
Променихме философията, на базата на която години наред се развиваше системата на здравеопазването - от бизнес ориентиран модел към модел, центриран към нуждите на пациента, обобщи реформите, които е направил, Москов.
Цялата му равносметка за двете години управление очаквайте малко по-късно в рубриката "Коментари".
Кабинетът встъпи в длъжност
Главчев отново кандидат за премиер
Главчев готов да остане премиер
Провал на новия служебен кабинет
Жена ще е новият служебен премиер
Президентът Румен Радев определи Горица Грънчарова-Кожарева за наследник на Димитър Главчев, по-късно ще са ясни и новите министри