Искаме плащанията от касата заради КОВИД да останат

- Предвид предстоящите преговори за разписване на Анекса за дентална помощ за 2021 г. към НРД 2020-2022 г. исканията ни са за запазване на увеличените цени за дентални дейности така, както бяха увеличени тези за месеците септември, октомври, ноември и декември на 2020 година, а именно с 10 на сто. Важно е да се подчертае, че това увеличение ще се заплата от Националната здравноосигурителна каса, т.е. пациентите няма да го усетят като тежест. Необходимо е да се запази и продължи изплащането на сумите за работа при неблагоприятни условия по чл. 105а на НРД при същите параметри залегнали в условията посочени в Анекса на НРД 2020-2022 година. Става дума за 85% дейност независимо от това, колко пацинти са посетили кабинета на заболекаря, т.е. от осъществената средна заработка преди периода на пандемията от КОВИД-19. Това важи за месеците януари и февруави на 2020-та. Факт е, че посещаемостта на кабинетите намаля. Самият бюджет за дентална помощ за догодина е увеличен с 10 на сто в сравнение с този за тази година. Ако няма промяна в текстовете на анекса – нещо, което не желаем, гласуваната проектосметка предвид обстоятелствата, е приемлива. Увеличението от 10% няма да я надхвърли. Става въпрос за 197 380 лева, като в тях са включени и коментираните 10 процента. Тази седмица нашата работна група следва да се срещне с представители на НЗОК, но още не сме насрочили ден и час.
- Възползваха ли се лекарите по дентална медицина от мярката за малкия и среден бизнес?
- Много зъболекари се възползваха от мярката за малкия и средния бизнес. По нея се отпускат от 3 000 до 10 000 лева. Те кандидатствата, бяха одобрени и получиха тази еднократна помощ. Колкото до мярката 60:40 и ние сме включени в нея. Според нея държавата осигурява 60, а работодателят 40 на сто, процесът при нея е по-сложен. Също има одобрени кандидати, но са по-малко.
- С колко е намалена посещаемостта при деталните лекари в условията на пандемията?
- Посещаемостта е спаднала между 35 и 38 на сто. Основната водеща причина за това е страхът на пациента от зараза. Дебело подчертавам, че едно от най-безопасните места, където той няма да се инфектира с КОВИД-19, са именно кабинетите на лекарите по дентална медицина. В тях се дезинфектират всички възможни повърхности и всичко, с което работят денталните лекари.
- Има ли заразени зъболекари с КОВИД?
- Да, за съжаление има. Лекарите по дентална медицина са изложени на пряка опасност от заразяване от недобросъвестни пациенти. Сега се правят бързи антнигенни тестове, но те отчитат инфекцията на по-късен етап, в началото дават негативен резултат. Това може да подведе пациента още повече, че статистиката не отчита положителните резутати от тях. Още в началото на пандемията Българският зъболекарски съюз публикува инструкции. Най-напред те включват триаж на пациентите. За предпочитане е човекът да си запише предварително час по телефона. Той трябва да отговори искрено на всички въпроси, зададени му от денталния лекар. Факт е, че има и такива, които скриват, че са били контактни и дори вирусоносители. Това е и най-големият проблем. Поискахме информация от съответните РЗИ-та за броя заболели или карантинирани колеги. Такава информация не ни беше представена. С писмо, а и на среща със здравния министър проф. Костадин Ангелов настояхме нашите членове да имат достъп до регистъра на заразените с КОВИД-19 и контактните. Това може да бъде допуснато, тъй като лекарят няма да злоупотреби документално. Той само ще провери дали неговият пациент е негативен. В момента акцетираме вниманието върху коронавируса SARS-CoV-2, но защо забравихме ХИВ и СПИН, както и хепатит В и С?! Лекарите по дентална медицина взимат почти същите предпазни мерки, които са при споменатите инфекции. Шлемовете не са най-удобното нещо за работа, но такава е действителността и ние ще спазваме и спазваме изискванията.
- Дори да получите достъп до регистъра на РЗИ за установените положителни с PCR тестове, там не се отразяват резултатите от бързите антигенни. Смятате ли, че положителните от тях също трябва да влязат в статистиката?
- Категорично положителните резултати от бързите антигенни тестове също трябва да се отчитат.
- Ще се ваксинират ли лекарите по дентална медицина срещу КОВИД, какви са нагласите?
- Зъболекарите също са на първа линия, защото работят във входното отверстие на коронавируса – носоглътката. Ние сме на една педя от устата на пациените. Затова сме и във фаза едно в Плана за ваксинация. Не сме пренебрегнати и то е в резултат на работата на централното ръководство на Българския зъболекарски съюз. До 1968 г. вилнееше едрата шарка. Тя бе елиминирана благодарение на масовите имунизации. Аз съм се ваксинирал за хепатит, ваксината е двуфазна. Ще се ваксинирам и срещу КОВИД-19, ваксината и срещу него е двуфазна. Колкото до колегите, не сме правили запитване. За предпочитане е да се пренебрегне минималният риск и човек да си я постави, отколкото да е в постоянна опасност да бъде заразен.
- Все повече доказателства излизат наяве, че КОВИД-19 удря множество органи и системи. Засяга ли той денталното здраве?
- Да, вече излезе научна статия, че той дава отражение и в устната кухина.
- Преболедувалият КОВИД-19 трябва ли да полага някакви по-специални грижи за оралното си здраве?
- Трябва да мие по-често зъбите си и да ползва конец за тях, както и да почиства езика си. След преболедуването задължително да ползва нова четка. Това се отнася и за всяко друго прекарано инфекциозно заболяване. След измиване се препоръчва изплакване с разтвори, каквито се продават в аптечната мрежа. Така се осигурява допълнителна защита срещу микобната флора в устата.
Дори по време на пандемия човек не бива да неглижира своето здраве. Оралното здраве е част от общото. Трябва да се ходи навреме при денталния лекар и отрано да се лекува появилото се заболяване, а да се чакат усложненията.
- По време на пандемията продължи ли Национарната профилактика за оралните заболявания при децата и юношите до 18 години?
- Да, тя вече завърши. Около 500 колеги проявиха себеотрицание и въпреки обстоятелствата работиха активно по нея.

Пфайзер с рекордни продажби за 2022
Заради края на КОВИД обаче, през тази година компанията очаква по-малко приходи

Е-отчитането ще ни създаде повече работа

Електронизацията при зъболекарите напредва
От „Информационно обслужване" са потвърдили, че имат готовност през март и денталните дейности да се отчитат в НЗИС

Новият вариант на Омикрон вече е у нас

Два случая на заразени с грип и КОВИД

Нови ваксини срещу К-19 у нас

Пикът на грипа ще е в края на януари

XBB.1 на Омикрон и у нас

Препоръки при пътуване в Китай
