Пандемията намали с 40% силантите

Те бяха представени по време на годишния форум посветен на профилактиката на оралното здраве при децата.
Над 30 000 са поставените силанти на около 8000 деца през 2020 г., спрямо над 50 000 силанти на около 16 000 деца през 2019 г, съобщи д-р Виктория Жекова, която отчете резултатите.
Редица фактори са оказали влияние за този спад.
Както и при всички други медици, така и сред зъболекарите е имало болни и поставени под карантина. Изолациите и пандемията не им е позволила да работят на първи обороти, обясни д-р Виктория Жекова. Страхът на хората да влизат в лечебни заведения, психологическата нагласа сред родителите, както и затворените училища също са оказали влияние. На фона на всичко това тези данни са успех, категорична бе д-р Виктория Жекова.
Същевременно специалистите ангажирани по програмата
са предприели мерки предви тази ситуация. Те са провели активна Фейсбук кампания, изпратили са инструкции до регионалните координатори за активно издирване на родителите, организирали са разяснителна кампания за безопасността на денталните кабинети и са се опитали да разширят екипите, там, където е възможно. Най-засегнатият регион е Перник, където намалението е 83%, следва София с 49%, София град – с 48% и Ямбол с 44%. Същевременно има и области с увеличение като Сливен 3%, Стара Загора с 6%, Добрич с 8% и Габрово с 10%.
Заслуга за тези резултат имат здравните медиатори.
Очаква се Националната програма за орално здраве при децата да продължи и през следващите пет години. Проектът вече е представен на МЗ, обяви д-р Николай Шарков, председател на БСЗ и председател на Националния координационен съвет на програмата. През следващата година специалистите си поставят за цел да възвърнат показателите от миналите години, както и да проведат отложеното, заради КОВИД епидемиологично проучване за валидиране на резултатите от 10 годишното поставяне на силантите.
Очакваните резултати са всяко второ дете до 6 години
да няма нито един кариес на временни и постоянни зъби, както и 70% от 12 годишните обхванати от програмата да са със здрави зъби. Друга цел е 70% от подрастващите на 18 години да нямат нито един изваден зъб. От изнесените лекции стана ясно, че приемът на захар и недобрата хигиена остават основни рискове за оралното здраве при подрастващите.

Е-отчитането ще ни създаде повече работа

Електронизацията при зъболекарите напредва
От „Информационно обслужване" са потвърдили, че имат готовност през март и денталните дейности да се отчитат в НЗИС

160 000 деца със силанти
Новата Национална програма за профилактика на оралните заболявания ще е до 2026 година

Базите за специализации са недостатъчни

Имаме един добър анекс за дентална помощ

Подписаха Анекс и със зъболекарите

Денталната програма ще действа още 5 години
До 2024 г. продължава профилактиката за рак на маточната шийка, реши още кабинетът

Искаме плащанията от касата заради КОВИД да останат

130 хил. деца със силанти на зъбите
