Пандемия

Не бяхме подготвени за втората вълна на КОВИД

01-12-2020 07:11
По-голям е процентът при мъжете, правещи секс с други мъже, отколкото на останалите, казва проф. Радка Аргирова Не бяхме подготвени за втората вълна на КОВИД
Силвия
Силвия
Николова
silnikol@gmail.com
1-ви декември е Световния ден за борба с ХИВ и СПИН. Как се лекуват инфектираните и терапията ли да им помогне да имат семейства и напълно здрави деца? Докъде стигнахме в битката с КОВИД и защо се оказа толкова жестока втората вълна, попитахме проф. Радка Аргирова. Тя е национален консултант по висулогия и дългогодишен вирусолог в областта на HIV. Благодрение на нея у нас е създадена Националната лаборатория по СПИН.
- Проф. Аргирова, каква е картината в България по отношение на инфектираността сега, в Световния ден за борба с ХИВ и СПИН?

- Този ден се отбелязва от 1988 г., когато вече покойният професор Джонатан Ман изложи за пръв път план за борба с ХИВ инфекцията и СПИН пред генералната асамблея на СЗО. Това стана на 1 декември, затова и се отбелязва на тази дата. На този ден почитаме и жертвите на заболяването, както и солидарност с лицата, живеещи с ХИВ. От началото на епидемията към момента в България са засегнати 3467 души. В тази цифра са както хората с ХИВ-инфекцията и развилите болестта СПИН, както и тези, които вече не са между нас. 97% от ХИВ-позитивните са на антиретровирусна терапия.

- Има ли случаи, които отказват антиретровирусната терапия макар и тя да е безплатна?

- Близо 1700 души се проследяват в петте сектора за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН, като всички получават антиретровирусна терапия. Дори се е налагало да съдействам някои хора от по-рано за я започват.

- Прави впечатлечие, че с пандемията от КОВИД-19 сякаш позамря превенцията и кампаниите за ранно откриване на ХИВ/СПИН. Какво всъщност се случва?

- Коранавирусът така внезапно ни връхлетя, че действително тези неща позамряха. Новата пандемия измести доста други неща в сферата на здравеопазването, което е в ущърб на пациентите и обществото. Особено тревожно за България, а и за останалите европейски страни е, че минахме границата от 50% на новооткритите заразени с ХИВ мъже, които правят секс с мъже. Това означава, че повече от 50% от новооткритите заразени с ХИВ лица са от тази група с рисково поведение. В тази целева група трябва много да се работи за профилактиката и превенцията. С нейните представители трябва да се разговаря, да им се обяснява въпреки, че те са хора с претенции, че много добре знаят всичко и всичко им е ясно. Изглежда обаче, че не е съвсем така, щом продължава да нараства броят на заразените новооткрити мъже, правещи секс с мъже и бисексуални мъже. Тази група се очертава и най-рисковата за разлика от венозните наркомани, които успяхме да овладеем през годините. Дълго време у нас водещ път на заразяване беше хетеросексуалният, но вече доминира хомосексуалният , именно заразяване на мъже, които правят секс с мъже.

- Новите терапии позволиха изчистване на вируса от кръвта и на практика той остава в малки количества само в лимфните депа. Означава ли това, че ХИВ позитивните не могат да предават инфекцията, ако приемат редовно медикаментите си?

- Действително вирусът се изчиства от кръвта, но терапията не позволява пълно изчистване и от клетките в имунната система и в лимфните възли. Вирусът в тях обаче е в много малко количество. В същото време обаче то е достатъчно, ако се случи някакво предизвикателство към имунната система и тя отслабне, да тръгне отново негова репликация. Това означава, че той не е напълно изкоренен от организма. Затова и хората не бива да прекъсват терапията.

- Човек, който следва терапията може ли да има добро качество на живот, да има здрави деца?

- Да, разбира се. Това е и целта й. Ако човек е бил поне 6 месеца с неопределим вирусен товар, редовно си взима лекарствата и няма никакви оплаквания, той е абсолютно безопасен и по отношение на сексуалния си живот. Хетеросексуалните могат да имат и напълно здрави деца. Някои мъже, правещи секс с мъже, обаче вероятно си мислят, че вече имат неопределим вирусен товар, без да са проверили това, и могат да си позволят сексуални волности без предпазни средства, което води до заразяване на нови хора.

- След оттеглянето на Глобалния фонд от България беше направена национална програма за борба с ХИВ/СПИН (2016-2020 г.). по Ваше виждане добре ли работи тя и какво следва от тук нататък?

- Следва приемането на национална програма за следващия период. Не бива да се спира запознаването на най-новите поколения млади хора с начина на заразяване, че ХИВ и СПИН съществуват, а още и че има лечение, но все още няма пълно излекуване. Трябва да им се разяснява какъв начин на живот трябва да водят, къде са рисковете и как да се пазят от тях. Най-важното е те да знаят, че има първична превенция и лечение, което е доста успешно. Ако има някакво постижение в тези 40 години по отношение на ХИВ/СПИН, то е, че от инфекция, която беше с фатален изход, тя се превърна в хронична. Продължителността на живот на засегнатите от нея е на практика, както и при останалите хора.

- В Европа се практикуват и т.нар. орални тестове за установяване на инфекцията в домашни условия, а не само кръвните тестове. Трябва ли те да бъдат въведени в България, за да излезе наяве и скритата заболяемост?

- Това би могло да се осъществи и действително ще изсветли картината, но при определени условия. Необходима е много добра разяснителна работа. На хората трябва да се каже, че тези тестове дават бързи резултати, но след това трябва да се потвърдят и от кръвните тестове, ако резултатът е положителен. С тях може да се помогне за откриване на повече инфектирани. Не случайно ООН има основна програма „90:90:90". Първото 90 означава, че 90% от хората, заразени с ХИВ, трябва да знаят своя статус. Второто 90 е, че 90% от тези, които знаят своя статус, са получили терапия. България е изпълнила това, хората имат своите безплатни лекарства. Третото 90 е 90% от тези, които са на терапия да имат вирусна супресия. У нас е постигнат и този резултат.

- В условията на пандемия от SARS-CoV-2 трябва ли у нас да бъдат признати и залегнат в статистиката поне положителните резултати от бързите антигенни тестове за КОВИД-19 наравно с тези от PCR, за да имаме по-ясна картина на заболеваемостта?

- Да, трябва да бъдат признати. Този въпрос се поставя на най-високо ниво, включително и пред Световната здравна организация, защото проблемът не е само у нас, но и в Европа. Надявам се, че той съвсем скоро ще получи своето положително разрешаване.

- Според Вас въведените по-строти противоепидемични мерки за три седмици ще дадат ли очаквания резултат за намаляване на заболяемостта?

- Мисля, че ще има резултат, но той ще бъде временен и дори по-кратковременен от този след извънредното положение през пролетта. Ясно е, че мерките ще бъдат разхлабени точно пред коледно-новогодишните празници. Очебийно е, че кривата ще започне да се покачва стремглаво нагоре.

- Какъв имунитет се очаква да създадат ваксините – траен или временен?

- Зависи от ваксината. Обикновената създава хоморален имунитет, т.е. антитела. Не е изключено да има дял и клетъчният имунитет. Това означава клетките на имунната система също да са активни участници в предпазването от инфекция.

- В началото, когато беше изолиран SARS-CoV-2 имаше само два щама. От декември 2019-та до момента колко са мутациите?

- Вече са над 12 000.

- Означава ли това, че ваксините няма да създадат траен имунитет и трябва да бъдат разработвани нови, подобно на тези за сезонния грип?

- Не, няма да се налага да бъдат разработвани сезонно. Ако ваксината използва като имуноген продукта на антигена на вируса, трябва да се имат предвид най-главните възникващи мутации, а не всички. Ако имуногена идва не от S-гена, а от друг, например от N-гена или от комбинация, трябва да се види какви са тези мутации. Като цяло, геномът на SARS-CoV-2 е стабилен и има специална «машина» в състава си, която пречи да се образуват много мутации независимо, че установените вече са към 12000. Те не са значителни по отношение на патогенността и трансмисивността. Само за една от тях – D 140 е известно, че вирусът е по-инфекциозен, точно тя е преобладаваща в момента в Европа.

- Как може да се обясни факта, че тежко боледуват дори с фатален край вече не само хора с придружаващи заболявания, но и млади?

- Всичко зависи от имунната система на заразения.

- Първите ваксини срещу КОВИД-19 ще изградят ли колективен имунитет и колко време ще е необходимо за това?

- За да се изгради колективен имунитет следва не по-малко от 70 – 75 на сто от населеието да бъде ваксинирано. Не се ли постигне такова ваксинално покритие, няма никакъв смисъл.

- Втората вълна постави здравната система в изпитание. Тя по-силна ли е от очакваното или моментът за подготовката беше проспан през лятото?

- Моментът беше проспан. Здравните заведения не бяха подготвени. Най-важното е, че не беше подготвен достатъчен брой специалисти. Резултатът е пълна липса на хора, които да работят и да обслужват болните от КОВИД-19.

- Кога човечеството най-рано може да постави под контрол SARS-CoV-2?

- Когато човечестото се ваксинира на 70 – 75 процента. Според мен, след една година инфекцията ще може да бъде контролирана.

- Вече има страхове, че коронавирусът може да се кръстоса със сезония грип и да стане още по-смъртоносен. Възможно ли е това?

- Това е абсолютно невъзможно, тъй като става дума за напълно различни вируси. Те могат едновременно да заразят един и същ организъм, но кръстосване между тях няма как да се получи. В моята практика вече имам няколко човека и с двете заболявания, но не мога да кажа, че те боледуват по-тежко. Дори да се появи по-тежък случаи, трудно може да се каже на коя от двете инфекции се дължи. За това е необходимо ние, лекарите, да имаме по-обемно и дълготрайно практическо наблюдение, а коронавирусът е нов.

- Какво ще кажете на тези, които все още не вярват, че има КОВИД-19?

- Изненадвам се, че все още има такива лица. Толкова много здрави хора, включително и колеги лекари, много активни, си отидоха. Не мога да си представя, как може да има такива, които все още да не вярват в съществуванто на коронавируса. И тях, и всички други призовавам да си носят маските, да съблюдават дистанция и да спазват противоепидемичните мерки.


Дългият КОВИД е многолико страдание

Дългият КОВИД е многолико страдание

Той изисква холистичен лечебен подход, но все още не е направено необходимото за тази огромна група от пациенти с физически и когнитивен дефицит, казва проф. Коста Костов

Под 1% от медиците ни с ваксина за КОВИД

Под 1% от медиците ни с ваксина за КОВИД

Това показват данните, които България е докладвала към ECDC за периода септември 2023 г. - юли 2024 г.
Доказаха още един случай на грип

Доказаха още един случай на грип

Той е A(H1N1)pdm09, доказан е при проба на пациентка от Стара Загора, съобщават от НЦЗПБ
Грипът дойде у нас и официално

Грипът дойде у нас и официално

За първи изолиран случай вече съобщиха и от Националния център за заразни и паразитни болести
Грипът не изчезва дори през лятото

Грипът не изчезва дори през лятото

В НЦЗПБ няма доказани случаи към момента, при КОВИД има постепенно слабо повишаване, но е нужно внимание, казва проф. Ива Христова
XEC-вариант на КОВИД тръгна в Европа

XEC-вариант на КОВИД тръгна в Европа

Съвсем скоро той може да стане доминантен в страните, предупредиха учени от Великобритания
Грипът вече дойде в София и Варна

Грипът вече дойде в София и Варна

Той е тип А, остава високо и разпространението на КОВИД, показват пробите от мониторинга на отпадните води в страната
Двойно повече полово предавани инфекции

Двойно повече полово предавани инфекции

В началото на есента и дни, които ни делят от новата учебна година, когато децата ще са на едно място в затворени помещения, опасността от предаване на инфекции е по-висока. Какво да очакваме, има ли риск от огнища на Западнонилска треска и маймунска шарка у нас. Това попитахме проф. Ива Христова.
Двама починаха от Западнонилска треска

Двама починаха от Западнонилска треска

С болестта се бори още един пациент, МЗ препоръча на регионалните инспекции да засилят контрола
Байдън цензурирал Фейсбук за КОВИД

Байдън цензурирал Фейсбук за КОВИД

Администрацията на президента карала изпълнителния директор на МЕТА Марк Зукърбърг да пресява съдържанието за пандемията в социалната мрежа
1 2 3 4 5 ... 456 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Може ли да се реши кадровия дефицит сред медицинските специалисти без намаляване на болниците?

Ноември 2024 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм