Не бяхме подготвени за втората вълна на КОВИД
- Този ден се отбелязва от 1988 г., когато вече покойният професор Джонатан Ман изложи за пръв път план за борба с ХИВ инфекцията и СПИН пред генералната асамблея на СЗО. Това стана на 1 декември, затова и се отбелязва на тази дата. На този ден почитаме и жертвите на заболяването, както и солидарност с лицата, живеещи с ХИВ. От началото на епидемията към момента в България са засегнати 3467 души. В тази цифра са както хората с ХИВ-инфекцията и развилите болестта СПИН, както и тези, които вече не са между нас. 97% от ХИВ-позитивните са на антиретровирусна терапия.
- Има ли случаи, които отказват антиретровирусната терапия макар и тя да е безплатна?
- Близо 1700 души се проследяват в петте сектора за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН, като всички получават антиретровирусна терапия. Дори се е налагало да съдействам някои хора от по-рано за я започват.
- Прави впечатлечие, че с пандемията от КОВИД-19 сякаш позамря превенцията и кампаниите за ранно откриване на ХИВ/СПИН. Какво всъщност се случва?
- Коранавирусът така внезапно ни връхлетя, че действително тези неща позамряха. Новата пандемия измести доста други неща в сферата на здравеопазването, което е в ущърб на пациентите и обществото. Особено тревожно за България, а и за останалите европейски страни е, че минахме границата от 50% на новооткритите заразени с ХИВ мъже, които правят секс с мъже. Това означава, че повече от 50% от новооткритите заразени с ХИВ лица са от тази група с рисково поведение. В тази целева група трябва много да се работи за профилактиката и превенцията. С нейните представители трябва да се разговаря, да им се обяснява въпреки, че те са хора с претенции, че много добре знаят всичко и всичко им е ясно. Изглежда обаче, че не е съвсем така, щом продължава да нараства броят на заразените новооткрити мъже, правещи секс с мъже и бисексуални мъже. Тази група се очертава и най-рисковата за разлика от венозните наркомани, които успяхме да овладеем през годините. Дълго време у нас водещ път на заразяване беше хетеросексуалният, но вече доминира хомосексуалният , именно заразяване на мъже, които правят секс с мъже.
- Новите терапии позволиха изчистване на вируса от кръвта и на практика той остава в малки количества само в лимфните депа. Означава ли това, че ХИВ позитивните не могат да предават инфекцията, ако приемат редовно медикаментите си?
- Действително вирусът се изчиства от кръвта, но терапията не позволява пълно изчистване и от клетките в имунната система и в лимфните възли. Вирусът в тях обаче е в много малко количество. В същото време обаче то е достатъчно, ако се случи някакво предизвикателство към имунната система и тя отслабне, да тръгне отново негова репликация. Това означава, че той не е напълно изкоренен от организма. Затова и хората не бива да прекъсват терапията.
- Човек, който следва терапията може ли да има добро качество на живот, да има здрави деца?
- Да, разбира се. Това е и целта й. Ако човек е бил поне 6 месеца с неопределим вирусен товар, редовно си взима лекарствата и няма никакви оплаквания, той е абсолютно безопасен и по отношение на сексуалния си живот. Хетеросексуалните могат да имат и напълно здрави деца. Някои мъже, правещи секс с мъже, обаче вероятно си мислят, че вече имат неопределим вирусен товар, без да са проверили това, и могат да си позволят сексуални волности без предпазни средства, което води до заразяване на нови хора.
- След оттеглянето на Глобалния фонд от България беше направена национална програма за борба с ХИВ/СПИН (2016-2020 г.). по Ваше виждане добре ли работи тя и какво следва от тук нататък?
- Следва приемането на национална програма за следващия период. Не бива да се спира запознаването на най-новите поколения млади хора с начина на заразяване, че ХИВ и СПИН съществуват, а още и че има лечение, но все още няма пълно излекуване. Трябва да им се разяснява какъв начин на живот трябва да водят, къде са рисковете и как да се пазят от тях. Най-важното е те да знаят, че има първична превенция и лечение, което е доста успешно. Ако има някакво постижение в тези 40 години по отношение на ХИВ/СПИН, то е, че от инфекция, която беше с фатален изход, тя се превърна в хронична. Продължителността на живот на засегнатите от нея е на практика, както и при останалите хора.
- В Европа се практикуват и т.нар. орални тестове за установяване на инфекцията в домашни условия, а не само кръвните тестове. Трябва ли те да бъдат въведени в България, за да излезе наяве и скритата заболяемост?
- Това би могло да се осъществи и действително ще изсветли картината, но при определени условия. Необходима е много добра разяснителна работа. На хората трябва да се каже, че тези тестове дават бързи резултати, но след това трябва да се потвърдят и от кръвните тестове, ако резултатът е положителен. С тях може да се помогне за откриване на повече инфектирани. Не случайно ООН има основна програма „90:90:90". Първото 90 означава, че 90% от хората, заразени с ХИВ, трябва да знаят своя статус. Второто 90 е, че 90% от тези, които знаят своя статус, са получили терапия. България е изпълнила това, хората имат своите безплатни лекарства. Третото 90 е 90% от тези, които са на терапия да имат вирусна супресия. У нас е постигнат и този резултат.
- В условията на пандемия от SARS-CoV-2 трябва ли у нас да бъдат признати и залегнат в статистиката поне положителните резултати от бързите антигенни тестове за КОВИД-19 наравно с тези от PCR, за да имаме по-ясна картина на заболеваемостта?
- Да, трябва да бъдат признати. Този въпрос се поставя на най-високо ниво, включително и пред Световната здравна организация, защото проблемът не е само у нас, но и в Европа. Надявам се, че той съвсем скоро ще получи своето положително разрешаване.
- Според Вас въведените по-строти противоепидемични мерки за три седмици ще дадат ли очаквания резултат за намаляване на заболяемостта?
- Мисля, че ще има резултат, но той ще бъде временен и дори по-кратковременен от този след извънредното положение през пролетта. Ясно е, че мерките ще бъдат разхлабени точно пред коледно-новогодишните празници. Очебийно е, че кривата ще започне да се покачва стремглаво нагоре.
- Какъв имунитет се очаква да създадат ваксините – траен или временен?
- Зависи от ваксината. Обикновената създава хоморален имунитет, т.е. антитела. Не е изключено да има дял и клетъчният имунитет. Това означава клетките на имунната система също да са активни участници в предпазването от инфекция.
- В началото, когато беше изолиран SARS-CoV-2 имаше само два щама. От декември 2019-та до момента колко са мутациите?
- Вече са над 12 000.
- Означава ли това, че ваксините няма да създадат траен имунитет и трябва да бъдат разработвани нови, подобно на тези за сезонния грип?
- Не, няма да се налага да бъдат разработвани сезонно. Ако ваксината използва като имуноген продукта на антигена на вируса, трябва да се имат предвид най-главните възникващи мутации, а не всички. Ако имуногена идва не от S-гена, а от друг, например от N-гена или от комбинация, трябва да се види какви са тези мутации. Като цяло, геномът на SARS-CoV-2 е стабилен и има специална «машина» в състава си, която пречи да се образуват много мутации независимо, че установените вече са към 12000. Те не са значителни по отношение на патогенността и трансмисивността. Само за една от тях – D 140 е известно, че вирусът е по-инфекциозен, точно тя е преобладаваща в момента в Европа.
- Как може да се обясни факта, че тежко боледуват дори с фатален край вече не само хора с придружаващи заболявания, но и млади?
- Всичко зависи от имунната система на заразения.
- Първите ваксини срещу КОВИД-19 ще изградят ли колективен имунитет и колко време ще е необходимо за това?
- За да се изгради колективен имунитет следва не по-малко от 70 – 75 на сто от населеието да бъде ваксинирано. Не се ли постигне такова ваксинално покритие, няма никакъв смисъл.
- Втората вълна постави здравната система в изпитание. Тя по-силна ли е от очакваното или моментът за подготовката беше проспан през лятото?
- Моментът беше проспан. Здравните заведения не бяха подготвени. Най-важното е, че не беше подготвен достатъчен брой специалисти. Резултатът е пълна липса на хора, които да работят и да обслужват болните от КОВИД-19.
- Кога човечеството най-рано може да постави под контрол SARS-CoV-2?
- Когато човечестото се ваксинира на 70 – 75 процента. Според мен, след една година инфекцията ще може да бъде контролирана.
- Вече има страхове, че коронавирусът може да се кръстоса със сезония грип и да стане още по-смъртоносен. Възможно ли е това?
- Това е абсолютно невъзможно, тъй като става дума за напълно различни вируси. Те могат едновременно да заразят един и същ организъм, но кръстосване между тях няма как да се получи. В моята практика вече имам няколко човека и с двете заболявания, но не мога да кажа, че те боледуват по-тежко. Дори да се появи по-тежък случаи, трудно може да се каже на коя от двете инфекции се дължи. За това е необходимо ние, лекарите, да имаме по-обемно и дълготрайно практическо наблюдение, а коронавирусът е нов.
- Какво ще кажете на тези, които все още не вярват, че има КОВИД-19?
- Изненадвам се, че все още има такива лица. Толкова много здрави хора, включително и колеги лекари, много активни, си отидоха. Не мога да си представя, как може да има такива, които все още да не вярват в съществуванто на коронавируса. И тях, и всички други призовавам да си носят маските, да съблюдават дистанция и да спазват противоепидемичните мерки.
Дългият КОВИД е многолико страдание
Той изисква холистичен лечебен подход, но все още не е направено необходимото за тази огромна група от пациенти с физически и когнитивен дефицит, казва проф. Коста Костов