Касата иска спешни отстъпки за Хепатит С

Причина за него стана недоволството на бизнеса, медиците и пациентите около фаворизирането само на една от трите терапии на база най-ниска цена. Новото договаряне ще свали още цените на лекарствата, обаче няма да реши проблемите с избора. Причината е, че се запазва изискването болните хора задължително да се лекуват с най-евтиния медикамент.
За първи тази година фондът реши да въведе нови критерии за изписване на най-модерните и скъпи терапии за лечение на Хепатит С. Чрез тях касата определи първи избор на лечение за пациентите на база икономически показатели – най-ниската цена. Ако лекарите искат да използват други терапии поради медицински съображения, те трябва да получат одобрение от Надзора на фонда.
Процедурата обаче е тромава
На практика по този начин фондът монополизира пазара и ограничи избора на пациентите. Заради общественото недоволство и незачитането на отстъпките на всички фирми, които бяха дадени в края на миналата година, преди две седмици касата обеща да направи ново договаряне за лекарствата срещу хепатит С. Също така да разшири броя на пациентите, които ще се лекуват на по-късен етап през годината. Тогава обаче не стана ясно дали ще се променят изискванията за определянето на първа, втора и трета линия на терапия. Едва тази седмица вече е ясно, че промяна в режима на реимбурсация не се предвижда.
„Предложенията за отстъпки трябва да бъдат съобразени със следните параметри. Терапевтичните схеми за лечение следва да се групират като първи, втори и трети избор, в зависимост от разходната им ефективност за НЗОК", се казва в официалната покана към трите фирми. Срокът, в който те трябва да предоставят предложенията си за отстъпки, пък е краят на седмицата. Въпреки че се очаква
цените на терапията да паднат още
и повече пациенти да получат достъп до модерните лекарства, медиците пак няма да имат избор коя терапия да предпочетат в зависимост от конкретното състояние на болния човек. Промените не са добър сигнал и за бизнеса.
„Всеки бизнес има нужда от среда със съответната правна сигурност, в която да оперира, а ситуацията в момента е точно противоположната. Определя се първи избор на лечение, за което няма съответната правна уредба, сега започва нова процедура за налагането му, отново без съответната правна регулация", категоричен беше Деян Денев, директор на Асоциацията на иновативните компании у нас. Заради неспазването на законите пък пациентската организация „ХепАктив" вече заведе дело в съда.

МЗ ще купува апаратура за телемедицина

НЗОК ще има и втори подуправител

Депутатите без въпроси към здравния министър

Помощник фарамцевтите искат промени
Съсловната им организация настоява да се регламентира тяхната дейност в съответствие с европейските и световните стандарти

Преговорите за НРД тръгват утре

Предлагат закон за ИИ у нас
Отговорна за защита правата на пациентите в случая ще е ИАМН, предвижда проектът на ПП-ДБ

Разпитват 60 свидетели за ботулиновия токсин

Фармацевтите обновиха договора си с НЗОК
С промените влиза в сила и превантивния контрол в аптеките от 1 юни, той ще спести загуба на средства за здравните заведения

Нашият приоритет е приемането на Стандарт за здравни грижи
От миналата седмица Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) вече има ново ръководство. Кои са основните проблеми пред съсловието и какви ще бъдат приоритетите занапред, попитахме Милка Василева и Диана Георгиева.
