Болниците с ръст от 110 милиона по каса

Около 110 млн. лв. ще е ръстът, който болниците ще отбележат през миналата година спрямо 2015-а. Това ще се случи след като касата им изплати надлимитната дейност в размер на 19 млн. лв., каквото решение вече взе. Без тази сума, досега, клиниките са получили 90 млн. лв. повече, отколкото през 2015 г. Касовото изпълнение за дванайсетте месеца на 2016 г. възлиза на 1.61 млрд. лв. срещу 1.52 млрд. за предходната, сочат официалните данни на фонда.
Те не показват и съществени промени в тенденциите
на развитие на болничния пазар през последните години.
Концентрацията на пациентите в големите университетски градове продължава. Само три региона в страната консумират повече от половината от средствата за болнична помощ през годината. Клиниките в София (517 млн.), Пловдив (266 млн.) и Варна (112 млн.) са усвоили над 895 млн. лв. за миналата година. В същото време в седем региона средствата за болнична помощ са намалели. Това са Видин (– 100 хил.), Габрово (– 600 хил. ), Кюстендил (– 100 хил.), Ловеч (– 600), Разград (-300 хил.), Търговище (-2.1), Ямбол (-300 хил.). По-големият размер на намалението на приходите в Търговище се дължи на затварянето на една от болниците в региона. Като част от реформата си и подобряването на контрола в системата здравният министър Петър Москов отне разрешениетро на СХАБЛ „Папуров", нейният оборот за 2015 г. е бил едва 1 млн. лв. Болниците от
София, Пловдив и Варна концентрират и основната част от ръста
в парите на клиниките. Най-голямо е увеличението в столицата - София – 45 млн. лв. Основната част от него пък е разпределено в три частни и шест държавни клиники - „Токуда"(близо 2 млн.), „Софиямед" (близо 4 млн.), „Сити Клиник" (над 9 млн.), „Св. Анна" (над 4 млн. ), „Св. Иван Рилски" (над 4 мнл.), „Св. Екатерина" (над 1 млн.), „Александровска" (над 7 млн.), СБАЛО (над 3 млн.), ВМА (близо 3 млн.).
В Пловдив ръстът е от близо 14 млн. лв. Той се дължи основно на развитието на частните клиники в региона. Най-голямата болница в страната – държавната „Св. Георги", е увеличла приходите си с близо 3 млн. лв. Общинският диспансер по онкология също е с ръст от близо 2 млн. лв. За сметка на това обаче областната болница МБАЛ Пловдив бележи спад от над 2 млн. лв. С увеличени приходи са „Каспела" (близо 2 млн.), „Здраве Пълмед" ( над 6 млн.), „Джимед" (800 хил.).
Напълно противоположна е тенденцията във Варна
Там ръстът в приходите на лечебните заведения е 5 млн. лв. и е разпределен основно в двете държавни клиники - „Св. Марина" (близо 4 млн.) и „Св. Анна" (над 1 млн.).
По-значително увеличение на средствата за болнична помощ има в още три региона на страната – Русе, Бургас и Стaра Загора. И на трите места обаче то се дължи на частните клиники. В Русе ръстът е 7 млн. лв. и е разпределен основно в две частни болници - СБАЛК „Медика Кор" (над 1 млн.) и МБАЛ „Медика Русе" (близо 5 млн.). В Бургас парите на лечебните заведения са били повече с над 4 млн., те са отишли за „Дева Мария" (близо 2 млн.) и „Бургасмед" (близо 4 млн.). Увеличението на парите за Ст. Загора е над 4 млн. лв. Основната част от него е в две клиники - „Тракия" (3 млн.) и МК „Св. Ив. Рилски" (1 млн.). За сметка на това в града продължава да губи позиции областната болница „Ст. Киркович", която отбелязва намаление на приходите с над 1 млн. лв.

Тръгва скрининг за диабет тип 1 при деца

Обнародваха безплатните антибиотици за деца

Кой защитава интересите на българските лекари - очаквайте отговорите

Проверяват МВР и МЗ за смъртта на мъжа от Варна

Инкриминират социални и здравни услуги без лиценз

Спартан транспортира дете до Белгия

Да се увеличат възнагражденията на лекарските асистенти

Разследват фишинг атака от името на НЗОК

Естетичната дерматология влиза в стандарта по кожни болести
